Łazik Perseverance udostepnia zdjęcia i nagrania z Marsa? NASA prezentuje jak brzmi wiatr na Marsie

Tak brzmi wiatr a Marsie. Łazik Perseverance przesłał NAGRANIE AUDIO

Łazik Perseverance na Marsie pobiera próbki i przesyła niezwykłe dane. Tym razem otrzymaliśmy nie tylko zdjęcia Marsa, ale… dźwięki marsjańskiego wiatru. NASA udostępniła nagranie audio w internecie.

Łazik Perseverance przetrwał lądowanie na Marsie w kraterze Jezero i zajął się pobieraniem próbek. NASA prezentowała już niezwykłe zdjęcia Marsa przesłane przez urządzenie. Tym razem jednak sprawiła fanom eksploracji kosmosu niezłą gratkę – urządzenie przesłało na Ziemię nagranie audio i możemy usłyszeć jak brzmi wiatr na Marsie. Był to podmuch wiejący z prędkością 5 metrów na sekundę. Oprócz tego słychać na nim również dźwięki, które wydaje łazik poruszający się po powierzchni Marsa.

Łazik Perseverance i dźwięki na Marsie

NASA przyznaje również, że planowała zarejestrować dźwięki podczas lądowania łazika na Marsie. Niestety, system zbudowany przez duńską firmę DPA Microphones zawiódł i zapis audio się nie powiódł. Łazik ma również wbudowany drugi mikrofon do instrumentu o nazwie SuperCam, ale jeszcze nie uruchomiono. Trwa sprawdzanie i kalibracja urządzenia, ale gdy zacznie działać, ma przesłać na Ziemię znacznie więcej dźwięków z Marsa.

Wyobraźcie sobie, że jesteście na Marsie. Zamknijcie oczy i posłuchajcie otoczenia. Na nagraniu słyszycie dźwięki, które wydaje poruszający się łazik Perseverance, ale jeśli się wsłuchacie, usłyszycie też podmuch wiatru na Marsie – zapowiedziano nagranie na konferencji prasowej NASA.

Łazik na Marsie – informacje o badaniach i misji kosmicznej MARS 2020

Podroż na Marsa, którą odbywa łazik Perseverance, trwa już ponad 6 miesięcy. NASA przyznaje, że to najbardziej zaawansowany i skomplikowany technicznie pojazd robotyczny jaki kiedykolwiek został wysłany poza Ziemię. Wystartował 30 lipca 2020 roku, a koszt jego budowy wyniósł koło 2,4 mld dolarów. Koszt misji kosmicznej Mars 2020 to ok. 300 milionów dolarów. Łazik NASA przeprowadzi również testy technologii, które będą wykorzystywane w przyszłych misjach kosmicznych i misjach załogowych, których celem będzie Czerwona Planeta.

Dźwięki z Marsa. Łazik Perseverance przesłał NAGRANIE AUDIO

Listen to NASA’s Perseverance FIRST SOUNDS of Mars Winds. The Audio contains sounds of Mars Winds captured by the mic on…

Opublikowany przez THINK Poniedziałek, 22 lutego 2021

Źródło zdjęcia:

Niezwykły pies urodził się w USA. Szczeniak Skipper ma 6 łap i 2 ogony Previous post Dziwny pies w USA. Skipper ma 6 łap i 2 układy rozrodcze
Whitney Houston - nowe informacje o śmierci i córce Bobbi Brown Next post Śmierć Whitney Houston. Nowe informacje