NASA planuje lot na Księżyc. Program Artemis i koszty lądowania na Księżycu

Przełomowy lot na Księżyc! NASA ogłasza program Artemis!

Będzie załogowy lot na Księżyc. Agencja kosmiczna NASA zapowiedziała termin wyprawy i ujawniła szczegóły programu Artemis. Kim będzie pierwsza kobieta na Księżycu i ile kosztuje lądowanie na Księżycu? Nowe informacje i plany NASA.

NASA ujawnia, że szykuje się przełomowy lot na Księżyc. Wkrótce ruszy program Artemis, który ma kosztować 28 miliardów dolarów. Tym razem na Srebrnym Globie zawita płeć piękna! Jak zapewnia amerykańska agencja kosmiczna, pierwsza kobieta na Księżycu stanie już w 2024 roku. Wiadomo też, że nowy pojazd kosmiczny nazywać ma się Orion, a w kosmos wyniesie go potężna rakieta SLS.

Czy uda się dotrzymać obiecanego terminu? Jak zwraca uwagę BBC, wszystko zależy od amerykańskiego Kongresu, który ma wyłożyć 3,2 miliarda dolarów na zbudowanie lądownika.

Powrót na Księżyc i plany NASA

Czemu lot na Księżyc jest tak drogi? Jim Bridenstine z NASA tłumaczy, że na wymagany budżet składają się m.in. zbudowanie rakiety SLS, koszty kapsuły Orion, system do lądowania na Księżycu i specjalne skafandry kosmiczne. Jak na razie agencja kosmiczna będzie prosiła w 2021 roku amerykański Senat o wspomniane 3,2 miliarda dolarów na lądownik księżycowy. Bez tych środków program Artemis może pozostać jedynie w sferze marzeń. Jak informuje BBC, Izba Reprezentantów już przeznaczyła 600 milionów dolarów na planowane lądowanie na Księżycu, ale to kropla w morzu potrzeb agencji kosmicznej.

Podróż na Księżyc i pieniądze

Dla porównania, program Apollo latach 60. I 70., po uwzględnieniu inflacji, kosztował 250 miliardów dolarów. Trzeba też wspomnieć, że wymagane 28 miliardów nie uwzględnia pieniędzy już wydanych na statek Orion i rakietę Space Launch System (SLS). Wiadomo również, że NASA zapłaciła już 967 milionów dolarów różnym firmom na projekt modułu księżycowego niezbędnego do bezpiecznego lądowania.

Kobieta na Księżycu

Kim będzie pierwsza kobieta na Księżycu? Wszystko wskazuje na to, że NASA już wybrała astronautkę do tej misji kosmicznej. Bridenstine ujawnił, że to „osoba sprawdzona, która latała w kosmos i była na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. BBC przypomina, że NASA ma w swoich szeregach 12 czynnych astronautek. Pojawia się jednak pytanie, czy w 2024 będą one jeszcze spełniać kryteria niezbędne do odbycia lotu w kosmos. Agencja zakłada, że osoby mające polecieć na Księżyc powinny zostać wytypowane w ciągu najbliższych 2 lat.

Próbne loty na Księżyc, program Artemis… i lot na Marsa!

Bezzałogowy próbny lot Artemis-1 ma odbyć się już jesienią za rok i potrwa miesiąc. Kolejnym krokiem będzie załogowy lot na Księżyc nazwany Artemis-2, którego celem będzie okrążenie Srebrnego Globu. Finałem będzie misja Artemis-3, gdy nastąpi lądowanie ludzi na Księżycu.

Czy rząd USA da NASA pieniądze na lot na Księżyc? Media zwracają uwagę, że to możliwe, ponieważ Stany Zjednoczone chcą znów być liderem w kosmosie. Wiadomo, że są już nawet plany, by wydobywać wodę z lodu na północnym biegunie Księżyca i zbudować tam pierwszej księżycowej bazy z linią produkcyjną. Co więcej, wiceprezydent Mike Pence wspomniał o planach Chin dotyczących podboju kosmosu i jest świadomy, że rozpoczął się kosmiczny wyścig.

Wracamy na Księżyc dla naukowych odkryć, korzyści finansowych oraz, by inspirować przyszłe pokolenia odkrywców. To także kolejny krok, by wkrótce odbyć lot na Marsa – zapowiada NASA.

Źródło zdjęcia: