NASA zapowiada modyfikacje genetyczne ludzi. Pozwolą na kolonizację kosmosu?

NASA stworzy “kosmicznych ludzi”. Wprowadzają modyfikacje genetyczne

NASA zapowiada, że wkrótce rozpocznie się kolonizacja kosmosu, powstaną bazy na Księżycu i Marsie. Ten proces może ruszyć pełną parą już w latach 30. Jest jednak pewna przeszkoda – nieprzystosowanie ludzkiego ciała do kosmicznych warunków. To właśnie dlatego amerykańska agencja kosmiczna stworzy „kosmicznych ludzi”, a umożliwią to inżyniera genetyczna i modyfikacje ludzkiego genomu.

NASA od dawna zapowiada, że zbuduje bazy na Marsie i Księżycu. Eksperci z amerykańskiej agencji kosmicznej zwracają jednak uwagę, że człowiek w obecnej formie nie jest w stanie skolonizować kosmosu. Astronauci nie przeżyją dekad poza Ziemią, ponieważ ich ciała nie wytrzymają tak długiego oddziaływania mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego. Przykładem są astronauci przebywający na Stacji Kosmicznej. Science Focus opisuje przypadek Scotta Kelly’ego, który przebywał 340 dni w kosmosie na pokładzie ISS. Po powrocie na Ziemię narzekał, że „skóra mu się pali”. Z czasem pojawiły się inne niedogodności zdrowotne wywołane mikrograwitacją, jak np. uszkodzenie kości.

NASA stworzy kosmicznych ludzi. Modyfikacje genetyczne

Astronauci wysłani w celu kolonizowania kosmosu nie będą mogli płodzić dzieci i nie stworzą kolejnych pokoleń. Promieniowanie kosmiczne ma destrukcyjny wpływ na plemniki, a ciąże w warunkach kosmicznych nie będą przebiegały prawidłowo. To dlatego NASA zapowiada modyfikowanie genetyczne astronautów, m.in. korzystając z metody CRISPR/Cas9 i jej następców, by ulepszać genomy astronautów i ich potomków. Zdaniem astrobiologów takich jak m.in. Kenna Lynch z amerykańskiego instytutu Lunar and Planetary Institute, to jedyny sposób, by możliwe było osiedlenie się na stałe na Marsie

Naukowcy z NASA myślą również o wykorzystaniu technologii opracowanej przez uczonych z Australii. Chodzi tutaj o tzw. eliksir młodości, czyli prekursor NAD+ (NMN), który powoduje odmłodzenie komórek w żywych organizmach. Testy na myszach przebiegły pomyślnie, a obecnie przeprowadzone są one na ludziach z pozytywnym skutkiem. Eksperymenty skupiają się też na wykorzystaniu potężnych zdolności niesporczaków, które potrafią przetrwać dziesiątki lat w ekstremalnych warunkach, nawet kosmicznych –

pisze geekweek.pl

Genetyka i etyka

Czy modyfikowanie genetyczne ludzi to nie przekroczenie granic etycznych? Genetyk Christopher Mason z prestiżowego Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku stwierdził, że ludzkość jest wręcz „etycznie zobligowana” do takich działań, a wymogi długich misji kosmicznych usprawiedliwiają modyfikację ludzkiego genomu, oczywiście pod warunkiem, że będzie ona w pełni bezpieczna.

Jak na razie astronauci są chronieni przed niebezpieczeństwami kosmosu poprzez specjalne leki czy konstrukcję statków kosmicznych oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badacze planują również wdrożenie metod zainspirowanych metodami niesporczaków. Naukowcy z NASA myślą jednak przede wszystkim o wykorzystaniu technologii opracowanej przez uczonych z Australii. Chodzi tutaj o tzw. eliksir młodości, czyli prekursor NAD+ (NMN), który powoduje odmłodzenie komórek w żywych organizmach. Testy na myszach przebiegły pomyślnie, a obecnie przeprowadzone są one na ludziach z pozytywnym skutkiem – pisze geekweek.pl.

Niesporczaki i modyfikacje ludzkiego DNA

NASA zapowiada, że w celu kolonizacji Marsa nie ograniczy się jedynie do modyfikacji ludzkich genów. Jak czytamy na łamach „Komputer Świat”, planowana jest również manipulacja genetyczna u pożytecznych mikrobów, które będziemy chcieli wysłać na Marsa w celu stworzenia bardziej przyjaznych warunków do życia.

Okazuje się, że NASA już rozpoczęła prace nad modyfikacją ludzkiego genomu. Jak na razie wprowadzono geny niesporczaków do  ludzkich komórek hodowanych in vitro. Potwierdzono, że zmodyfikowane komórki charakteryzowały się zwiększoną odpornością na promieniowanie.

Niesporczaki i ekstremofilne mikroby, takie jak odporna na promieniowanie bakteria Deinococcus radiodurans, są wspaniałym, w zasadzie naturalnym rezerwuarem niesamowitych cech w biologii. Okiełznanie tych cech może kiedyś pozwolić astronautom na podróż dalej niż Mars, do niektórych nawet bardziej egzotycznych i niebezpiecznych miejsc w kosmosie – pisze Chip.pl.

Źródło zdjęcia:

  • NASA zapowiada modyfikacje genetyczne ludzi. Pozwolą na kolonizację kosmosu?: Pixabay/KELLEPICS