Cmentarz gwiazd - niezwykłe odkrycie w kosmosie

Niezwykłe odkrycie w kosmosie. “Cmentarz gwiazd”

Niezwykłe odkrycie w kosmosie. To jasne, że każda gwiazda w końcu gaśnie i umiera. Jednak naukowcy z University of Sydney właśnie odkryli „kosmiczny cmentarz”, gdzie spoczywają martwe gwiazdy. Okazuje się, że ta nekropolia otacza naszą galaktykę!

Gwiazdy mają to do siebie, że każda w końcu gaśnie. Naukowcy z University of Sydney szukali w kosmosie pozostałości po wygasłych dawnych słońcach, które stały się czarnymi dziurami lub gwiazdami neutronowymi. Ku ich zaskoczeniu, odkryli „gwiezdny cmentarz” otaczający naszą galaktykę. Odkrycie opisali na łamach Monthly Notice of the Royal Astronomical Society.

Gwiazdy i kosmiczny cmentarz. Odkrycie w kosmosie

Zdaniem naukowców, kosmiczny cmentarz rozciąga się przez całą drogę mleczną. Jedna trzecia obiektów prawdopodobnie została wyrzucona właśnie z naszej galaktyki. Astronomowie skonstruowali nawet pierwszą mapę „galaktycznego podziemia”, odtwarzając pełny cykl życia dawnych gwiazd.

Te zwarte pozostałości martwych gwiazd wykazują zasadniczo odmienny rozkład i strukturę od galaktyki widzialnej. Wysokość galaktycznego podziemia jest ponad trzy razy większa w samej Drodze Mlecznej. Zdumiewające jest to, że 30 procent obiektów zostało całkowicie wyrzuconych z galaktyki – wyjaśnił David Sweeney, doktorant z Uniwersytetu w Sydney i główny autor artykułu w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Peter Tuthill z Sydney Institute for Astronomy wyjaśnił, że gwiazdy było trudno odnaleźć, bo powstały, gdy galaktyka była młoda i miała inny kształt. Zmiany w galaktyce zachodziły przez miliardy lat, a wybuchy supernowych są asymetryczne. Co więcej, ich pozostałości wyrzucane są z prędkością nawet miliona kilometrów na godzinę. I to w przypadkowych kierunkach po złożonych orbitach. Za pomocą skomplikowanych modeli udało się jednak dokonać rekonstrukcji wyglądu galaktyki sprzed miliardów lat.

W ten sposób naukowcu ustalili, gdzie narodziły się gwiazdy, gdzie umarły i w jaki sposób uległy rozproszeniu. oPdkreślili, że konieczne są dalsze badania oraz rozwój zaawansowanej technologii, która pomoże łatwiej tworzyć wspomniana modele i kosmiczne rekonstrukcje.


W uzyskanym modelu charakterystyczne ramiona spiralne Drogi Mlecznej zanikły – “są one całkowicie wypukłe”. Naukowcy zarejestrowali także, że energia kinetyczna, która powstała wskutek oddziaływań supernowych tworzy halo wokół widocznej galaktyki. Efektem tego jest to, że około 30 procent gwiazd neutronowych jest wyrzucanych w przestrzeń międzygalaktyczną – wyjaśnia geekweek.pl.

Źródło: Futurism, University of Sydney

Źródło zdjęcia: