Bruceloza i wyciek z fabryki w Chinach

Bruceloza i wyciek bakterii z fabryki w Chinach. Tysiące zakażonych, lokalna epidemia

Bruceloza i tysiące osób zakażonych w Chinach. Ustalono, że winny jest wyciek z fabryki w Lanzhou i podano nowe informacje o sprawie. Warto wiedzieć jaki jest przebieg choroby i jakie są objawy brucelozy.

Bruceloza i lokalna epidemia w Chinach. Potwierdzono, że na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku nastąpił wyciek niebezpiecznych bakterii z  fabryki środków farmaceutycznych Zhongmu Lanzhou. Okazało się, że pracownicy wykorzystywali przeterminowane środki dezynfekujące w procesie produkcji szczepionek przeciwko brucelozie. W ten sposób z fabryki wydostały się aerozole zawierające bakterie brucelozy.

Epidemia brucelozy w Chinach

„Global Times” podaje, że zakażonych brucelozą zostało w sumie 6620 osób. Rzecznik Biura Rolnictwa i Spraw Wsi w Lanzhou potwierdził natomiast, że odpowiedzialność za wyciek bakterii z fabryki China Animal Husbandry Industry ponosi 8 osób, które zostały już zwolnione z pracy. Władze Zhongmu Lanzhou wypłaciły rekompensatę w wysokości 10 milionów juanów (ok. 5 789 310 złotych), przeznaczoną m.in. na leczenie zakażonych i monitorowanie sytuacji epidemicznej w regionie. To jednak dopiero pierwsza transza i wkrótce zostanie wypłacona kolejna rekompensata.

Władze miasta Lanzhou zapewniają, że każdy mieszkaniec otrzyma darmowy test. Do tej pory przebadano 55725 osób (97,5% mieszkańców skażonego podokręgu Yanchang Road). Co więcej, chińskie władze naciskają na właścicieli fabryki, by przenieśli ją dalej od miasta.

Bruceloza – objawy, przebieg choroby, informacje – groźna choroba przenoszona przez zwierzęta

Bruceloza (gorączka śródziemnomorska, maltańska, kozia, gibraltarska, choroba Banga) to choroba zakaźna wywoływana przez gram-ujemne pałeczki z rodzaju Brucella, z których patogenne dla człowieka są B. abortusB. melitensisB. suis i B. canis. Po raz pierwszy pałeczki brucelozy zostały wyizolowane pod koniec XIX wieku przez angielskiego mikrobiologa i lekarza Davida Bruce’a, który prowadził badania kóz na Malcie. 

Rezerwuar bakterii stanowią zwierzęta, głównie gospodarskie, takie jak owce, bydło i świnie. Poradnik Zdrowie ostrzega, że chorobę mogą przenosić również psy, zające i gryzonie: myszy, szczury, wiewiórki. Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami i wydalinami chorych zwierząt. Można zakazić się także drogą pokarmową, spożywając niepasteryzowane produkty mleczne. Źródła podają, że bakterie brucelozy mogą dostać się do organizmu podczas wdychania zarazków unoszących się w powietrzu oraz przez zanieczyszczenie rany skóry. Poradnikzdrwowie.pl informuje również, że rzadko może do tego dojść podczas karmienia piersią (gdy matka dziecka jest chora) oraz przez kontakty seksualne (seks analny).

Szczególnie narażeni na zakażenie brucelozą narażeni są weterynarze, rolnicy, osoby pracujące przy hodowli bydła i w ubojniach oraz pracownicy w zakładach przetwórstwa mleka.

Bruceloza czy objawy grypy?

Okres wylęgania brucelozy wynosi średnio 1-3 tygodnie, a przebieg choroby zależy od gatunku bakterii i wrót zakażenia. Przy ostrym zachorowaniu występują takie objawy brucelozy jak fale gorączki, dreszcze, utrata apetytu, bóle mięśni i głowy, powiększenie śledziony i wątroby. Początkowo bruceloza może przypominać objawy grypy, co utrudnia jej zdiagnozowanie. Może również przejść w postać przewlekłą z nawrotami, powodując zmiany w kościach i narządach miękkich. 

W miarę rozwoju choroby dochodzi do zapalenia jąder i najądrzy, zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa, zapalenie wsierdzia. Postać przewlekła brucelozy może utrzymywać się przez wiele lat i prowadzić do kalectwa – pisze portal Medycyna Podróży.

Źródło zdjęcia: