Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż jest o krok przed badaczami i naukowcami, pojawiają się jego kolejne mutacje i warianty. Był już wariant brazylijski, południowoafrykański, japoński i brytyjski, a teraz pojawił się wariant fiński o nazwie FIN-796H. Okazuje się, że testy PCR go nie wykrywają.
Koronawirus to ostatnio kolejne nowe warianty i mutacje. W Finlandii właśnie wykryto nowy wariant patogenu, który zyskał roboczą nazwę FIN-796H. Zdiagnozowano go u pacjenta na południu kraju i potwierdzono już, że zawiera mutacje wykryte wcześniej w wariantach południowoafrykańskim i brytyjskim. Fińscy naukowcy zwracają jednak uwagę, że „ma inną linię ewolucyjną”. Istnieje podejrzenie, że patogen rozwinął się za granicą.
Jest mało prawdopodobne, aby ten wariant pojawił się w Finlandii ze względu na stosunkowo niskie wskaźniki zakażenia koronawirusem w tym kraju – uważa prof. Taru Meri, badacz Vita Laboratories. (zdrowie.radiozet.pl)
Koronawirus i wariant fiński FIN-796H
Informację o nowym wariancie koronawirusa potwierdził podczas cotygodniowej konferencji prasowej naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) Taneli Puumalainen. Uspokajał, że nie ma powodów do paniki, bo jak wykazały wstępne badania, nowy wariant wirusa nie rozprzestrzenia się szybciej od innych. Ma jednak niektóre cechy wariantów, które są bardziej zaraźliwe i mogą wpłynąć na skuteczność szczepionki. Potrzebne są kolejne badania, by dokładnie określić poziom zakaźności nowego wariantu koronawirusa.
Fiński koronawirus FIN-796H może okazać się jednak problematyczny, ponieważ testy PCR , które zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), mają problem z jego wykryciem. Opierają się one o mutację genu N, która może utrudniać wykrycie nowego wariantu patogenu.
Do tej pory w Finlandii zgłoszono ponad 400 przypadków zakażeń nowymi wariantami wirusa. 422 przypadki to wariant brytyjski, 22 to wariant południowoafrykański. Zdiagnozowano także jeden wariant wirusa brazylijskiego.
Vita i prawdopodobnie także inne laboratoria przeprowadzające diagnostykę w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w Finlandii stosują metody identyfikujące co najmniej dwa regiony genów wirusa i dzięki temu możliwe było wykrycie tego patogenu u osoby zarażonej. Jednak w innych krajach takie badania mogą nie być prowadzone – oświadczył prof. Sakari Jokiranta, mikrobiolog kliniczny w Vita Laboratories. (zdrowie.radiozet.pl)
Sukces polskich lekarzy. „Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu
Jak się robi paluszki krabowe? Skład, surimi i WIDEO z fabryki
Syropy na kaszel zabiły 300 dzieci. Śledztwo WHO
Nie żyje papież Benedykt XVI. Zmarł Joseph Ratzinger
Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają czym to grozi
Celine Dion chora. Czym jest „zespół sztywnego człowieka”?
Pele wydał oświadczenie. Jednak nie ma opieki paliatywnej?
Problemy ze słuchem zwiastują demencję? Nowe badania
Źródło zdjęcia:
- Syrop na kaszel zabił 300 dzieci. WHO prowadzi śledztwo ws. działań producentów leków: Pexels/cottonbro studio
- Nie żyje papież Benedykt XVI. Zmarł Joseph Ratzinger: YouTube/MSNBC - screen
- Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają: Pexels/ROMAN ODINTSOV
- Celine Dion chora na zespół sztywnego człowieka: YouTube/Celine Dion - screen
- Pele wydał oświadczenie o swoim stanie zdrowia: YouTube/Sky Sports Retro - screen
- Problemy ze słucham zwiastują objawy demencji?: Pexels/Andrea Piacquadio
- Koronawirus – nowe mutacja – wariant fiński FIN-796H nie jest wykrywany przez testy PCR: Tumisu z Pixabay