Koronawirus - nowe mutacja - wariant fiński FIN-796H nie jest wykrywany przez testy PCR

Koronawirus i nowy wariant FIN-796H. “Testy PCR go nie wykrywają”

Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż jest o krok przed badaczami i naukowcami, pojawiają się jego kolejne mutacje i warianty. Był już wariant brazylijski, południowoafrykański, japoński i brytyjski, a teraz pojawił się wariant fiński o nazwie FIN-796H. Okazuje się, że testy PCR go nie wykrywają.

Koronawirus to ostatnio kolejne nowe warianty i mutacje. W Finlandii właśnie wykryto nowy wariant patogenu, który zyskał roboczą nazwę FIN-796H. Zdiagnozowano go u pacjenta na południu kraju i potwierdzono już, że zawiera mutacje wykryte wcześniej w wariantach południowoafrykańskim i brytyjskim. Fińscy naukowcy zwracają jednak uwagę, że „ma inną linię ewolucyjną”. Istnieje podejrzenie, że patogen rozwinął się za granicą.

Jest mało prawdopodobne, aby ten wariant pojawił się w Finlandii ze względu na stosunkowo niskie wskaźniki zakażenia koronawirusem w tym kraju –  uważa prof. Taru Meri, badacz Vita Laboratories.  (zdrowie.radiozet.pl)

Koronawirus i wariant fiński FIN-796H

Informację o nowym wariancie koronawirusa potwierdził podczas cotygodniowej konferencji prasowej naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) Taneli Puumalainen. Uspokajał, że nie ma powodów do paniki, bo jak wykazały wstępne badania, nowy wariant wirusa nie rozprzestrzenia się szybciej od innych. Ma jednak niektóre cechy wariantów, które są bardziej zaraźliwe i mogą wpłynąć na skuteczność szczepionki. Potrzebne są kolejne badania, by dokładnie określić poziom zakaźności nowego wariantu koronawirusa.

Fiński koronawirus FIN-796H może okazać się jednak problematyczny, ponieważ testy PCR , które zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), mają problem z jego wykryciem. Opierają się one o mutację genu N, która może utrudniać wykrycie nowego wariantu patogenu.

Do tej pory w Finlandii zgłoszono ponad 400 przypadków zakażeń nowymi wariantami wirusa. 422 przypadki to wariant brytyjski, 22 to wariant południowoafrykański. Zdiagnozowano także jeden wariant wirusa brazylijskiego.

Vita i prawdopodobnie także inne laboratoria przeprowadzające diagnostykę w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w Finlandii stosują metody identyfikujące co najmniej dwa regiony genów wirusa i dzięki temu możliwe było wykrycie tego patogenu u osoby zarażonej. Jednak w innych krajach takie badania mogą nie być prowadzone – oświadczył prof. Sakari Jokiranta, mikrobiolog kliniczny w Vita Laboratories. (zdrowie.radiozet.pl)

Źródło zdjęcia: