Popularny lek na odchudzanie Mediator przyczynił się do setek zgonów. Firma farmaceutyczna Laboratoires Servier została SKAZANA

Lek na odchudzanie zabił 500 osób. Firma farmaceutyczna SKAZANA

Lek na odchudzanie i zabójcze powikłania. Sąd w Paryżu wydał wyrok, firma Laboratoires Servier jest winna śmierci setek osób i wprowadzania klientów w błąd w sprawie leku na odchudzanie Mediator. Koncern farmaceutyczny musi zapłacić olbrzymie odszkodowania.

Firma Laboratoires Servier po latach została uznana winną setek zabójstw. Chodzi o popularny lek na odchudzanie Mediator, który jak podają media, początkowo przepisywany był jako lek przeciwko cukrzycy. Zdaniem paryskiego sądu, koncern wprowadzał jednak klientów w błąd, oferując go jako środek na pohamowanie apetytu. Chociaż przez wiele lat pojawiły się informacje, że powoduje skutki uboczne, lek został wycofany ze sprzedaży we Francji dopiero w 2009 roku. Jak pisze Associated Press, między 1997 a 2004 rokiem koncern wycofał lek z rynku szwajcarskiego, hiszpańskiego i włoskiego po wątpliwościach dotyczących efektów ubocznych formułowanych przez władze medyczne tych państw.

Lek na odchudzanie i zabójcze powikłania. Mediator i firma Laboratoires Servier

Firma Laboratoires Servier twierdzi, że jest niewinna i nie miała świadomości i niepożądanych działań leku. Do tego nigdy nie uważała leku za środek na odchudzanie. Sędzia Sylvie Daunis, odczytując sentencję wyroku przeciwko firmie stwierdziła jednak, że„pomimo wieloletniej świadomości ryzyka nigdy nie podjęto znaczących działań, przez co celowo wprowadzano w błąd”.

Lek na odchudzanie był na rynku przez 33 lata, używało go 5 mln osób. Francuskie ministerstwo zdrowia ocenia, że z powodu problemów z zastawkami serca wywołanych przez preparat zmarło co najmniej 500 osób – podaje RMF FM (PAP).

Jak informuje agencja AFP, cywilne roszczenia 6,5 tys. poszkodowanych w tej sprawie opiewają na miliard euro, w tym ponad 450 mln euro, których domagają się kasy chorych refundujące zakup Mediatora. Laboratoires Servier w ramach kary musi zapłacić teraz 2,7 mln euro grzywny. Karę w wysokości 303 tysięcy euro nałożono również na Krajową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) za “poważne zaniechania w prowadzeniu swojej misji polityki zdrowotnej”.

Proces dotyczący leku Mediator toczył się od września 2019 r. do lipca 2020 r. Pracowało przy nim  blisko 400 prawników.

Laboratoires Servier zostało uznane w sądzie karnym za winne zabójstw, wyrządzenia obrażeń ciała oraz poważnego celowego wprowadzania w błąd. Jedyny żyjący członek zarządu firmy oskarżony o udział w oszustwie, Jean-Philippe Seta, został skazany na cztery lata więzienia w zawieszeniu – podaje Bankier.pl.\

Jak podaje “Poradnik Zdrowie, “Mediator stosowany był jako środek wspomagający walkę z otyłością u osób chorych na cukrzycę. Wielu lekarzy, m.in. Pierre Dukan – twórca słynnej diety białkowej – przepisywało go jednak również osobom zdrowym, które chciały zrzucić kilka kilogramów nadwagi”

Źródło zdjęcia: