Przełomowa operacja serca dziecka. Sukces lekarzy z Krakowa

Sukces polskich lekarzy. “Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu

Polska służba zdrowia to także sukcesy na światową skalę! Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przebudowali serce dziecka. To pierwsza taka operacja serca w Europie. Polska kardiochirurgia staje się potęgą jak za czasów Zbigniewa Religi?

Gigantyczny sukces polskich lekarzy. Zespół Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka uratował życie 1,5 rocznego Janusza. Wykonali niezwykle skomplikowaną operację, dosłownie przebudowując dziecięce serce. To także dobra wiadomość dla innych polskich pacjentów. Ta operacja serca to początek przemian w polskiej medycynie?

Niezwykła operacja serca w Polsce. Światowy sukces polskich lekarzy

Serce Januszka było w fatalnym stanie i wymagało przywrócenia przepływu krwi. Niezwykle trudnej rekonstrukcji wymagały aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek. Do tej pory tak skomplikowane operacje kardiochirurgiczne przeprowadzano tylko w USA. Po wielu miesiącach przygotowań zdecydowano się, że arcyskomplikowana operacja serca odbędzie się w Polsce.

Prof. Tomasz Mroczek, główny operator i kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK wyjaśnił, że dokonano wręcz zmiany sposobu funkcjonowania komór serca. Uważa, że ta operacja może być porównana do lądowania na Księżycu. Przygotowania do zabiegu trwały wiele miesięcy. Konieczna była perfekcyjna współpraca zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych.

Przełomowa operacja serca dziecka w Polsce

Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przeprowadzili pierwszą w Europie skomplikowaną operację całkowitej przebudowy serca

Sukces operacji Januszka to dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów z Polski, ale również z Europy. Krakowski szpital oferuje leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia Puls Medycyny.