Przełomowa operacja mózgu w Polsce. Centrum Zdrowia Dziecka ogłosiło sukces

Przełomowa operacja mózgu w Polsce. Guz usunięty bez otwarcia czaszki

Przełomowa operacja mózgu w Polsce. Po raz pierwszy lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka usunęli guza mózgu bez otwarcia czaszki. Operowany chłopiec czuje się dobrze i wrócił już do domu.

Polska neurochirurgia dziecięca. Niezwykła operacja mózgu (laserowa termoablacja) po raz pierwszy przeprowadzona w Polsce. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka usunęli u 10-letniego Natana guza mózgu laserem, nie otwierając przy tym czaszki. Zabieg ratujący życie Natana trwał 3,5 godziny, a więc o połowę krócej, niż taka operacja przeprowadzona w tradycyjny sposób. Po szczęśliwym zakończeniu zabiegu, medycy pokazali w mediach społecznościowych zdjęcia oraz film nagrany podczas jego przeprowadzania. Głównym operatorem był neurochirurg dr Wojciech Nowak z Kliniki Neurochirurgii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Laserowa operacja mózgu. Guz u dziecka usunięty bez otwarcia czaszki

Guz mózgu u Natana był umiejscowiony bardzo głęboko, co uniemożliwiało neurochirurgom z Centrum Zdrowia Dziecka dotarcie do niego. Wykonano więc zaledwie milimetrowy otwór, a guza usunięto za pomocą metody laserowej. Laser przez światłowód dotarł do guza, niszcząc go poprzez podniesienie temperatury w tkance.

W trakcie zabiegu cały czas wykonywano rezonans magnetyczny. Konieczne było nieustanne kontrolowanie zakresu zniszczeń guza i rozprowadzania temperatury.

Natan czuje się dobrze. 10-latek po dwóch dniach wrócił do domu. Aby jednak precyzyjnie ocenić skutku zabiegu, będą konieczne kolejne rezonanse.

Główną innowacyjnością tego zabiegu jest jego mała inwazyjność, czyli przez niewielki otwór w czaszce jest wprowadzany światłowód – tłumaczył „Wydarzeniom” dr Wojciech Nowak z instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”. (Polsat News)

Zabieg laserowego usunięcia guza mózgu wykonano za pomocą sprzętu do laserowej termoablacji. Jak znalazł się w Centrum Zdrowia Dziecka? Został kupiony za środki zebrane podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czym jest termoablacja? Medonet wyjaśnia, że jest to nowoczesny zabieg służący leczeniu nowotworów, ale również w innych narządów, w tym nerek i płuc. Polega na skierowaniu ciepła bezpośrednio do komórek nowotworowych. Termoablacja jest metodą małoinwazyjną, która mniej ingeruje w ciało pacjenta, niż tradycyjne operacje.


Do tego typu leczenia, do końca roku, zakwalifikowano jeszcze czwórkę dzieci. Neurochirurdzy z Centrum Zdrowia Dziecka zaznaczyli, że nie jest to metoda dla wszystkich pacjentów. Będzie przeznaczona jedynie dla dzieci, u których zmiany w mózgu umiejscowione są głęboko i u których istnieje ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych.Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka szpitala, w rozmowie z portalem podyplomie.pl powiedziała, że lekarze mają nadzieję, że procedura na stałe zagości w ofercie Centrum Zdrowia Dziecka.

Źródło zdjęcia:

Życie na Marsie. Naukowcy ostrzegają, że lot na Marsa może je unicestwić Previous post Życie na Marsie? Naukowcy: trzeba opóźnić lot na Marsa
asteroida 2022 AP7 - czy grozi nam koniec świata? Next post Ziemi zagraża asteroida 2022 AP7? „To zabójca planet”