Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca powoduje zakrzepy? Ekspert EMA wskazuje "związek"

SzczepionkaAstraZeneca powoduje zakrzepy?

Czy szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca na pewno jest tak bezpieczna, jak zapewniają producent i Światowa Organizacja Zdrowia? Czy powoduje zakrzepy? Pojawiły się kolejne doniesienia, podważające jej bezpieczeństwo, które potwierdza szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri.

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca zapewnia, że jej szczepionka na COVID-19 jest w pełni bezpieczna, co potwierdza m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Chociaż odnotowano liczne zgony, powikłania i zakrzepy po zaszczepieniu, żadnego z tych przypadków oficjalnie nie powiązano z preparatem AstraZeneki. Tymczasem szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri stwierdził, iż “obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki przeciw COVID-19 a bardzo rzadkimi, nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi”.

Wysoki rangą przedstawiciel Europejskiej Agencji Leków (EMA) potwierdził związek między zaszczepieniem preparatem AstraZeneca i wystąpieniem incydentów zakrzepowo-zatorowych u niektórych osób, które przyjęły dawkę – pisze DW.com.

Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca powodu zakrzepy?

Marco Cavaleri wspomniał o tym na łamach włoskiego dziennika “Il Messaggero”, komentując sprawę badań nad przypadkami zakrzepicy osób powyżej 55 lat, głównie kobiet. Jego zdaniem, wspomniane badania są „dalekie od zakończenia”. Odniósł się do sprawy ewentualnego powodowania zakrzepów przez szczepionkę i powiedział, że „możemy już to powiedzieć, to jasne, że jest związek ze szczepionką“. Zdaniem Cavaleriego, Europejska Agencja Leków (EMA) nie wie obecnie co powoduje zakrzepy po szczepieniu, trzeba to ustalić, ale wkrótce „agencja stwierdzi, że związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba to ustalić”.

Europejska Agencja Leków na razie nie chce komentować wypowiedzi Marco Cavaleriego.


Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki – zapewnia Cavaleri. (Interia.pl)

Przypominamy, że niedawno szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke powiedziała, że obecnie nic nie wskazuje na to, by szczepienia preparatem AstraZeneki spowodowały zakrzepy krwi. Podkreśliła, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji. Do 10 marca do EMA zgłoszono 30 takich przypadków na 5 mln zaszczepionych osób. Co więcej, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oświadczyła, że ma zaufanie do szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca.

Korzyści z podawania szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyka; na razie zalecamy kontynuowanie szczepień tym preparatem – oświadczyło WHO.


Źródło zdjęcia: