Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca bezpieczna? WHO wydała opinię

WHO zaleca, by szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca była stosowana. “Korzyści przewyższają ryzyko”

Czy szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca jest bezpieczna? Chociaż coraz częściej po szczepieniu odnotowywane są powikłania i zgony, to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dalsze szczepienie, a preparat określa jako „świetny”.

Szczepionka na COVID-19 od brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca budzi coraz większe kontrowersje. W wielu krajach po podaniu preparatu, w tym także w Polsce, wystąpiły powikłania, komplikacje zdrowotne, a nawet zgony. Oficjalnie nie powiązano żadnego z tych przypadków ze szczepionką, ale i tak kolejne państwa wstrzymują szczepienie AstraZeneką po informacjach o rzadkich przypadkach zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Sprawę skomentowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO ocenia, czy szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca jest bezpieczna

WHO informuje, że „korzyści z podawania szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyko”. Organizacja zaleca kontynuowanie szczepienia i podkreśla, że oficjalnie żaden zgon po zaszczepieniu na świecie nie został oficjalnie uznany za wywołany podaniem preparatu. Światowa Organizacja Zdrowia dodaje, że od 9 marca ponad 268 milionów dawek szczepionek przeciwko Covid-19 zostało podanych na całym świecie i do tej pory żaden zgon nie został z nimi oficjalnie powiązany.

WHO przypomina, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest trzecią najpowszechniejszą na świecie chorobą układu krążenia, a przypadki zakrzepów krwi są częstą przypadłością medyczną. Organizacja podkreśla jednak, że szczepienie przeciwko koronawirusowi nie zmniejsza ryzyka zachorowania i śmierci z powodu innych chorób. Jednocześnie działający przy WHO komitet doradczy ds. bezpieczeństwa szczepionek bada dokładnie ostatnie informacje dotyczące stosowania preparatu AstraZeneca.

Dodatkowo, szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke powiedziała, że obecnie nic nie wskazuje na to, by szczepienia preparatem AstraZeneki spowodowały zakrzepy krwi. Podkreśliła, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji. Do 10 marca do EMA zgłoszono 30 takich przypadków na 5 mln zaszczepionych osób. Co więcej, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oświadczyła, że ma zaufanie do szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca.

Korzyści z podawania szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyka; na razie zalecamy kontynuowanie szczepień tym preparatem – oświadczyło WHO.

Źródło zdjęcia: