Podczas gdy świat walczy z koronawirusem SARS-CoV-2, budzą się stare epidemie. WHO ostrzega, że zaniedbano programy szczepień i kontrolę zachorowań, szczególnie w Afryce. Śmiertelne żniwo zbiera tam obecnie żółta gorączka (żółta febra).
Żółta gorączka (żółta febra, febris flava) w Afryce powraca, przed czym ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Epidemia zaatakowała w Nigerii, gdzie wciąż problemem jest COVID-19. Początkowo informowano o kolejnych ofiarach nieznanej choroby, która zabija ludzi w regionach Enugu i Delta na południu kraju. Choroba okazała się żółtą febrą.
WHO ostrzega przez żółtą gorączką
U chorych Nigeryjczyków wystąpiły takie objawy żółtej gorączki jak drgawki, wysoka gorączka, żółtaczka, krwiste wymioty i utraty przytomności. Dolegliwości pojawiły się po około tygodniu od zarażenia.
Żółta febra jest wywoływana przez wirusa przenoszonego głównie przez komary. Rozprzestrzenia się w Nigerii wyjątkowo szybko, ponieważ to najbardziej zaludniony kraj w Afryce (174 milionów mieszkańców), a do tego poziom szczepień jest tam obecnie na niskim poziomie.
Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że w 2020 roku przywróciła w Nigerii program szczepień przeciwko żółtej febrze, ale marcu zawieszono go z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. W tym roku żółta gorączka zabiła już w Nigerii 172 osoby. Łącznie wykryto 530 przypadków żółtej febry, z których 48 potwierdzono testami laboratoryjnymi.
24 listopada epidemia wystąpiła w pięciu stanach Nigerii: Delta, Enugu, Bauczi, Benue i Ebonyi – poinformował w Genewie Tarik Jaszarević, rzecznik prasowy WHO.
Żółta gorączka i szczepienia przed podróżą
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przypomina, że żółta gorączka nie występuje w Polsce, ale jest to choroba endemiczna w Afryce oraz w Ameryce Środkowej i Południowej. Stosowana jest tam szczepionka zawierająca żywe i osłabione cząstki wirusa. Jest stosunkowo tania, nie zawiera adiuwantów ani środków konserwujących i wykazuje 99% skuteczności, dając odporność na całe życie. Przeciwciała rozwijają się już po 30 dniach.
Szczepionka na żółtą gorączkę zalecana jest Polakom podróżującym w tereny endemiczne, a do tego niektóre kraje wprowadziły obowiązek szczepienia przeciw żółtej gorączce dla wszystkich przekraczających ich granicę.
W październiku WHO ogłosiła, że Nigeria wróciła do programu szczepień przeciwko żółtej febrze po wzmocnieniu zasad bezpieczeństwa z powodu Covid-19 w marcu i przygotowywała się do zaszczepienia 30 mln osób – informuje RMF FM.
Źródło zdjęcia:
- Żółta gorączka (zółta febra) w Afryce. WHO – zaczyna się nowa epidemia: Wikimedia Commons/Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL)/