Żółta gorączka (zółta febra) w Afryce. WHO - zaczyna się nowa epidemia

Żółta gorączka atakuje w Afryce. WHO: zaczyna się epidemia, rośnie liczba ofiar

Podczas gdy świat walczy z koronawirusem SARS-CoV-2, budzą się stare epidemie. WHO ostrzega, że zaniedbano programy szczepień i kontrolę zachorowań, szczególnie w Afryce. Śmiertelne żniwo zbiera tam obecnie żółta gorączka (żółta febra).

Żółta gorączka (żółta febra, febris flava) w Afryce powraca, przed czym ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Epidemia zaatakowała w Nigerii, gdzie wciąż problemem jest COVID-19. Początkowo informowano o kolejnych ofiarach nieznanej choroby, która zabija ludzi w regionach Enugu i Delta na południu kraju. Choroba okazała się żółtą febrą.

WHO ostrzega przez żółtą gorączką

U chorych Nigeryjczyków wystąpiły takie objawy żółtej gorączki jak drgawki, wysoka gorączka, żółtaczka, krwiste wymioty i utraty przytomności. Dolegliwości pojawiły się po około tygodniu od zarażenia.

Żółta febra jest wywoływana przez wirusa przenoszonego głównie przez komary. Rozprzestrzenia się w Nigerii wyjątkowo szybko, ponieważ  to najbardziej zaludniony kraj w Afryce (174 milionów mieszkańców), a do tego poziom szczepień jest tam obecnie na niskim poziomie.

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że w 2020 roku przywróciła w Nigerii program szczepień przeciwko żółtej febrze, ale marcu zawieszono go z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. W tym roku żółta gorączka zabiła już w Nigerii 172 osoby. Łącznie wykryto 530 przypadków żółtej febry, z których 48 potwierdzono testami laboratoryjnymi. 

24 listopada epidemia wystąpiła w pięciu stanach Nigerii: Delta, Enugu, Bauczi, Benue i Ebonyi – poinformował w Genewie Tarik Jaszarević, rzecznik prasowy WHO.

Żółta gorączka i szczepienia przed podróżą

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przypomina, że żółta gorączka nie występuje w Polsce, ale jest to choroba endemiczna w Afryce oraz w Ameryce Środkowej i Południowej. Stosowana jest tam szczepionka zawierająca żywe i osłabione cząstki wirusa. Jest stosunkowo tania, nie zawiera adiuwantów ani środków konserwujących i wykazuje 99% skuteczności, dając odporność na całe życie. Przeciwciała rozwijają się już po 30 dniach.

Szczepionka na żółtą gorączkę zalecana jest Polakom podróżującym  w tereny endemiczne, a do tego niektóre kraje wprowadziły obowiązek szczepienia przeciw żółtej gorączce dla wszystkich przekraczających ich granicę.

W październiku WHO ogłosiła, że Nigeria wróciła do programu szczepień przeciwko żółtej febrze po wzmocnieniu zasad bezpieczeństwa z powodu Covid-19 w marcu i przygotowywała się do zaszczepienia 30 mln osób – informuje RMF FM.

Źródło zdjęcia:

Bomba atomowa Little Boy - gdy zamiast w Hiroshimie wybuchła w Warszawie? Previous post Gdyby bomba atomowa Little Boy wybuchła w Warszawie? Symulacja
Indie - nowa choroba atakuje. Czy szykuje się kolejna epidemia? Next post Nowa epidemia atakuje Indie. Nikt nie wie co to za choroba