Onagawa i reaktor ponownie uruchomiony po tsunami - Japonia zaskakuje. Następna Fukushima?

Japonia uruchomi reaktor w elektrowni, którą uszkodziło tsunami. Fukushima następna?

Tsunami i trzęsienie ziemi w Japonii, których skutkiem była katastrofa Elektrowni Atomowej Fukushima Nr 1, uszkodziło również elektrownię Onagawa. Zapadła jednak decyzja, że uszkodzony reaktor nr 2 zostanie naprawiony i wkrótce ponownie uruchomiony. Japonia stawia na czystą energię i bezpieczeństwo.

Fukushima wciąż straszy promieniowaniem i skażeniem, a rząd Japonii planuje wylać do oceany milion ton skażonej wody z elektrowni, używanej do chłodzenia reaktora. Tymczasem Japonia wyraziła zgodę, by ponownie uruchomić jeden z kilku reaktorów w elektrowni Onagawa, którą tsunami i trzęsienie ziemi uszkodziły w 2011 roku.

Japonia uruchamia reaktor Onagawa zniszczony przez tsunami

Jak podaje Agence France-Presse, w Japonii zostały wprowadzone bardziej restrykcyjne zasady dotyczące standardów bezpieczeństwa w obiektach takich jak Fukushima Daiichi. To nie przeszkodziło jednak władzom wydać zgodę, by reaktor elektrowni jądrowej Onagawa (reaktor Onagawa 2), który został uszkodzony przez tsunami, ruszył ponownie w 2023 roku. Podkreślono, że ta inwestycja ma duże znacznie w walce ze zmianami klimatu w regionie. Co więcej, okazało się, że wspomniany reaktor jest znacznie mniej uszkodzony, niż do tej pory sądzono.

Onagawa jako jedyna spełniła wszystkie nowe normy bezpieczeństwa. Oprócz niej normy te spełnia 15 innych rektorów, ale władze nie wydały w ich sprawie decyzji – pisze Wirtualna Polska.

Ponownie uruchomienie reaktora zyskało wsparcie lokalnych władz. Yoshihiro Mura, czyli gubernator prefektury Miyagi, w której znajduje się elektrownia, w rozmowie z mediami zwrócił uwagę, że Japonia zamykając elektrownie jądrowe, uzależnia się od energii cieplnej wykorzystującej paliwa kopalne. Zaapelował o wykorzystywanie na większą skalę czystej energii odnawialnej. Jego zdaniem, reaktywowana elektrownia Onagawa zapewni też miejsca pracy, których brakuje w regionie.

Yoshihiro Mura swoją decyzję o ponownym uruchomieniu reaktora ogłosi oficjalnie pod koniec roku. On i Tohoku Electric Power Company potrzebują jeszcze zgody włodarzy miejscowości Onagawa i Ishinomaki, by móc ponownie uruchomić reaktor. The Japan Times podaje, że burmistrz Ishinomaki Hiroshi Kameyama wstępnie wyraził zgodę na reaktywację reaktora.

Energia odnawialna w Japonii

Yoshihiro Mura ze swoimi apelami może trafić na podatny grunt. Jak podają media, Japończycy coraz bardziej sceptycznie patrzą na energię jądrową i stawiają na inwestycje związane z energią odnawialną. Również prefektura Fukushima ogłosiła, że w ciągu najbliższych 20-lat chce przejść wyłącznie na odnawialne źródła energii.

Bezpieczna elektrownia jądrowa? Japonia inwestuje

Na lamach World Nuclear News możemy przeczytać, że Tohoku Electric Power Company zainwestuje 3,2 miliarda dolarów w bezpieczeństwo elektrowni Onagawa. Będzie dodatkowo wzmocniona, by nie uszkodziły jej trzęsienia ziemi. Zostanie wzniesiony też mur o długości 800 metrów i wysokości 29 metrów, który ma osłonić elektrownię przez potencjalnym uderzeniem tsunami. Podano także, że rozważana jest również reaktywacja reaktora nr 3, ale są to na razie odległe plany.

Elektrownia jądrowa Onagawa i ponowne uruchomienie reaktora po uszkodzeniu przez tsunami [WIDEO]

Źródło zdjęcia: