Greta Thunberg przekaże pieniądze dla WHO, by walczyć z COVID-19 i szczepionkowym nacjonalizmem

Greta Thunberg przekaże pieniądze dla WHO na “walkę ze szczepionkowym nacjonalizmem”

Greta Thunberg wypowiedziała się na temat pandemii, szczepionek i walki ze zmianami klimatu. W ramach walki z COVID-19 i “szczepionkowym nacjonalizmem” przekaże ogromne pieniądze dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg powraca. 18-latka wzięła udział w poniedziałkowej konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poświęconej pandemii COVID-19 i zaapelowała o walkę z „nacjonalizmem szczepionkowym” oraz równość w dostępie do preparatu w różnych państwach. Podkreślała jak ważne jest przyspieszenie akcji podawania szczepionek na świecie. Jej zdaniem, obecny system dystrybucji szczepionek jest nieetyczny, bo najbogatsze kraje priorytetowo traktują szczepienia młodszych obywateli, podczas gdy w uboższych regionach świata na swoje dawki czekają “wrażliwe grupy”.

Greta Thunberg przekaże WHO pieniądze na walkę z COVID-19

Jak stwierdziła Greta Thunberg, należy najpierw pomóc osobom, które są najbardziej narażone na pandemię i jej skutki. Takie działania porównała do zwalczania kryzysu klimatycznego. Według Grety, działania przeciw faunie i florze umożliwiły niebezpiecznym wirusom przenoszenie się ze zwierząt na ludzi, więc konieczna jest zmiana podejścia do ochrony przyrody.

Nauka pokazuje, że będziemy doświadczać coraz częstszych, niszczycielskich pandemii, chyba że drastycznie zmienimy nasze postępowanie wobec przyrody. Inaczej stworzymy idealne warunki do roznoszenia się chorób  – powiedziała Thunberg. (Polsat News)

Fundacja Grety Thunberg da WHO pieniądze na szczepionki

Greta Thunberg ogłosiła również, że jej fundacja przekaże 100 tys. euro na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia. Pieniądze będą przeznaczone na zakup szczepionek przeciw COVID-19 i wyrównanie dostępu do szczepień. WHO za pieniądze od fundacji zakupi dawki szczepionek dla krajów najbiedniejszych i osób najbardziej zagrożonych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w tym pracowników ochrony zdrowia i seniorów.

Przy okazji Greta Thunberg wyjaśniła, że pieniądze przekazane dla WHO pochodzą z nagród i  wyróżnień. Zapewnia, że za działalność aktywistki nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, a do tego nie jest zainteresowana filantropią.

Społeczność międzynarodowa musi zrobić więcej, aby zaradzić tragedii związanej z nierównym rozpowszechnieniem preparatów. Mamy do dyspozycji środki, aby skorygować tę nierówność – powiedziała Greta Thunberg na konferencji WHO.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podziękował 18-latce, która „zainspirowała miliony osób, by walczyć z kryzysem klimatycznym”. Jego zdaniem, Gerta skutecznie “angażuje się w uczynienie naszego świata zdrowszym, bezpieczniejszym i sprawiedliwszym”.

Źródło zdjęcia:

  • Greta Thunberg przekaże pieniądze dla WHO, by walczyć z COVID-19 i szczepionkowym nacjonalizmem: YouTube/Guardian News