„Palce umarlaka” w polskich lasach. Czym jest ten straszny grzyb?

„Palce umarlaka” rosną w polskich lasach. Spokojnie, to tylko GRZYB

Lasy Państwowe w mediach społecznościowych opublikowały zdjęcie rodem z The Walking Dead. Czy to ręka zombie wystające spod ziemi? Spokojnie, inwazja żywych trupów nam nie grozi. „Palce umarlaka” to po prostu grzyb próchnilec maczugowaty. W języku angielskim nazywany jest „palcem nieboszczyka”.

Lasy Państwowe informują, że podczas jesiennych wędrówek po lesie możemy napotkać coś, co wygląda jak palce truposza wystające z ziemi. Widok jak z horroru, ale spokojnie, to tylko próchnilec maczugowaty (łacińska nazwa to Xylaria polymorpha), czyli grzyb o groźnie wyglądających owocnikach. Niektóre mogą budzić grozę, bo przypominają palce z paznokciami.

Palce umarlaka w lesie. Grzyb próchnilec maczugowaty budzi grozę

„Palce umarlaka” to grzyb najczęściej spotykany w kępach, rosnący nisko przy ziemi na pniakach i gałęziach. Próchnilec maczugowaty występuje jednak nie tylko w lasach, ale też w parkach i zaroślach w całej Polsce. Jest wysoki na 3–10 cm, ma grubość ok. 2,5 cm. Rozwija się  na martwym drewnie, powodując jego próchnienie.

Groza w środku lasu. To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać – w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane „palcami umarlaka – piszą Lasy Państwowe.

Próchnilec maczugowaty po raz pierwszy został sklasyfikowany w XVIII wieku, a łacińską nazwę Xylaria polymorpha nadano mu w 1835 roku. Ten gatunek grzyba występuje na wszystkich kontynentach poza Afryką i Antarktydą.

Uwaga – ten grzyb NIE JEST JADALNY

Palce umarlaka w polskich lasach – czym jest ten grzyb jak z horroru?

Źródło zdjęcia:

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zamykać w więzieniu ca celowe zakażenie COVID-1mykać w więzieniu ca celowoe zakażenie COVID-19 Previous post Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia prawo: więzienie za celowe zakażenie COVID-19
Okratek australijski w Polsce. Te grzyby określane są jako SZPONY DIABŁA Next post „Szpony diabła” w polskich lasach. Czy te śmierdzące grzyby są jadalne?