Dobre wiadomości! Komitet Ochrony Orłów i Lasy Państwowe informują o zaobrączkowaniu niezwykłego ptaka. Mały bielik urodził się na czubku prawie 30 metrowej sosny i jak podaje TVP3, „wygląda jak mały dinozaur”. Kiedyś te ptaki były w naszym kraju rzadkością, ale teraz wracają!
Niedawno zachwyt wywołały rybołowy, których para stara się o potmostwo w Polsce. Na tym nie koniec dobrych newsów. Dowiedzieliśmy się, że urocze pisklę bielika zostało zobrączkowane na terenie naszego kraju. Lasy Państwowe na Twitterze pochwaliły się, że akcja przeprowadzona w Nadleśnictwie Turek została zakończona sukcesem. Na 30-metrową sosnę, gdzie ma gniazdo bielik, wspięli się pracownicy z Komitetu Ochrony Orłów. Zaobrączkowaniem „dowodził” Dariusz Anderwald.
Bieliki nie są orłami, należą do rodziny jastrzębiowatych – przypomina TVP3.
Obecnie w Polsce żyje 1000-1400 par tego największego ptaka szponiastego w Europie. Możemy pochwalić się trzecią pod względem ich wielkości populacją na Starym Kontynencie. Udało się to osiągnąć dzięki ochronie miejsc gniazdowania bielików i nie są już w naszym kraju rzadkością.
Ptaki chronione w Polsce
Są w Polsce pod ochroną i znajdują się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako gatunek wymagający szczególnej uwagi. Wymieniono je również w Dyrektywie ptasiej, gdyż są zagrożone utratą siedlisk poprzez wyrąb starych drzewostanów w pobliżu wód oraz niepokojenie w okresie lęgowym.
Pokarm bielika stanowią głównie ryby i ptactwo wodne. Czasem w jego menu ląduje także padlina.
Wokół gniazd obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda. Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną. To konieczne, by uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem – informuje natura.wm.pl
Źródło zdjęcia:
- Pisklę bielika w Polsce zaobrączkowane: Twitter/Lasy Państwowe