Połknięcie ości - jak wyjąć, co robić i czego nie robić?

Połknięcie ości – jak wyjąć? Jakie są konsekwencje dla zdrowia?

Warto wiedzieć jak filetować rybę, a w internecie opisane są liczne sposobyjak to zrobić. Niestety, połknięcie ości może zdarzyć się każdemu. Co zrobić, gdy ktoś przy wigilijnym stole krzyknie nagle „połknąłem ość”? Oto najważniejsze informacje i porady jak wyjąć ość z gardła. Co robić i czego nie robić?

Połknięcie ości zdarza się najlepszym i najbardziej ostrożnym smakoszom ryb. Niedawno nawet aktor Cezary Pazura wspominał na YouTube, że połknął kiedyś ość śledzia, która wbiła mu się w nagłośnię. Okazuje się, że ta mała rybia kosteczka, np. ość karpia, może narobić w naszym organizmie sporo szkód. Warto wiedzieć jak wyjąć ją z gardła.

Połknąłem ość – co robić i czego nie robić?

Czy połknięcie ości powinno się zagryźć chlebem, ryżem lub ziemniakami? NIE! Liczne źródła zwracają uwagę, że wówczas rybia ość popychana jest dalej i trudniej będzie ją wyciągnąć z przewodu pokarmowego. Może też wbić się w przełyk. Lekarze zalecają, by po prostu zajrzeć do gardła z pomocą lusterka oraz latarki i wyciągnąć ość pęsetą. Jeśli jest to niemożliwe, jedynym wyjściem jest wizyta na SOR.

Radio ZET ostrzega, że głupim pomysłem jest usuwanie ości colą, bo słodki napój nie rozpuści rybich ości. Portal Newser zaleca napicie się oliwy, która zadziała jak smar i ość poleci dalej… to błąd. Może wbić się w dalszą część układu pokarmowego! Takie praktyki mogą być opłakane w skutkach i zakończyć się interwencją na bloku operacyjnym.

Co się dzieje po połknięciu ości? Skutki i konsekwencje dla zdrowia

Rybie ości to nie żarty. Zadławienie się ością, jak podaje portal abczdrowie, może oznaczać przebicie ściany przełyku, co ewentualnie prowadzi do rozwinięcia się stanu zapalnego i sepsy. Tym bardziej po zadławieniu się ością konieczna jest natychmiastowa pomoc. Zdrowie.tvn.pl podaje, że najczęściej ość wbija się w migdałki, nasadę języka lub dołki językowo-nagłośniowe. Pojawia się ropa, ból szyi i gorączka.

Śpiewanie kolęd podczas Wigilii i jednoczesne jedzenie karpia? Zły pomysł! Podczas wydawania dźwięków otwiera się nagłośniA, do której może wpaść ość i tym samym trafić do dróg oddechowych. Grozi nam wówczas m.in. zachłystowe zapalenie płuc!

Laryngolog Małgorzata Wierzbicka w wywiadzie „Wyborczej” opisała wyjęcie ości z gardła w szpitalu. Wyjaśniła, że pacjentowi w znieczuleniu wprowadza się specjalną rurkę z kamerą do przełyku, by zlokalizować ość. Wówczas wyjmuje się ją szczypczykami

Połknąłem ość – co może się stać?

Laryngolog dr Michał Wątróbski w rozmowie z portalem medonet.pl opowiedział, że najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów 3-, 4-centymetrowe ości. Zdarzają się jednak też 5-milimetrowe, które ciężko dostrzec. Wyjaśnił też, że język działa jak tłok, który przepycha pokarm dalej do gardła, a dam dachówkowato ułożone mięśnie wykonują ruchy przepychające połknięte pokarmy do przełyku, który też ma swoją strukturę mięśniową.  Ostrzegł, że w odległości 17-23 cm od jamy ustnej po lewej stronie biegnie aorta. Jej przebicie mogłoby być katastrofalne w skutkach. Bez szybkiej pomocy pacjent mógłby się wykrwawić lub zadławić krwią.

Połknięcie ości i konsekwencja dla zdrowia

Połknięcie ości może doprowadzić do śmierci lub trwałego kalectwa. Jak podaje trójmiasto.pl, pani Zofia z Gdańska kilka lat temu połknęła ość i konieczne były liczne operacje, a jej ciało jest w połowie sparaliżowane i wymaga całodobowej opieki. Ość wbiła się przełyk, ale kobiecie nie udzielono szybkiej pomocy i do rany wdała się infekcja, która spowodowała martwicę tkanek i perforację tętnicy. Lekarze zmuszeni byli wyciąć znaczną część gardła pacjentki, a wkrótce doznała również udaru i lewostronnego paraliżu.

Pamiętaj, że czasami niepozorne połknięcie ości może okazać się tragiczne w skutkach. Aby oszczędzić sobie takiego wątpliwego prezentu jakim jest pobyt na pogotowiu, najlepiej uważnie spożywać ulubione posiłki – zaleca portal Beszamel.

Źródło zdjęcia: