Szczepionka na COVID-19 przewożona jak parówki? Skandal w Bułgarii

Afera w Bułgarii. Szczepionka na COVID-19 przewożona w ciężarówce do transportu parówek

Szczepionka na COVID-19 w Europie stała się faktem, pojawiła się też w Polsce. Problemem są jednak transport i przechowywanie, które muszą odbywać w ekstremalnie niskiej temperaturze. Tymczasem w Bułgarii wybuchł skandal, bo szczepionka była przewożona w ciężarówce służącej do transportu parówek.

Szczepionka na COVID-19 trafiła już do wszystkich krajów Unii Europejskiej. W niedzielę w Bułgarii rozpoczęło się szczepienie na koronawirusa, a jako pierwszy w sofijskim szpitalu św. Anny zaszczepił się bułgarski minister zdrowia Kostadin Angełow. Powiedział, że ma nadzieję na pokonanie COVID-19, bo „wraz ze szczepionką nadeszło zbawienie”. Nie obyło się jednak bez problemów.

Szczepionka na COVID-19 w Bułgarii

Szczepienie rozpoczęło się także w Bułgarii w Płowdiwie, gdzie jako pierwszy dawkę przyjął szef Bułgarskiego Związku Lekarskiego. Jako podaje radiozet.pl, wybuchła afera, bo pojawiły się doniesienia, że szczepionka na COVID-19 była przechowywana w “wysłużonej, 45-letniej lodówce produkcji radzieckiej”.

Szefowa regionalnego inspektoratu sanitarno-epidemiologicznego wyjaśniła obecnemu w Płowdiwie premierowi Bojko Borisowowi, że lodówkę typu Ził wybrano, ponieważ jako jedyna “dała się zamknąć na kłódkę” – pisze radiozet.pl.

Na tym jednak nie koniec afery. Bułgarskie media donoszą, że z Sofii do Płowdiwa szczepionka była przewożona w oklejonej reklamami wyrobów mięsnych ciężarówce przeznaczonej do transportu parówek.

Bezpieczna szczepionka na COVID-19?

Czy w takim razie szczepionka na COVID-19 powinna być dopuszczona do użytku? Bułgarski minister zdrowia jeszcze kilka dni temu wyjaśniał, że produkt musi być magazynowany w nowych urządzeniach, w których nie znajdowały się wcześniej żadne materiały biologiczne. Co więcej, transport szczepionki i jej przechowywanie muszą odbywać się w temperaturze -70-80 stopni Celsjusza.

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNtech szczepionka przeciwko Covid-19 musi być przechowywana w temperaturze – 80 st. C. To samo dotyczy transportu, który musi odbywać się na suchym lodzie – informuje RP.pl

Źródło zdjęcia: