Szczury i plaga w Madrycie. Hiszpania walczy z plagą gryzoni przez śnieżyce i COVID-19

Szczury w Hiszpanii i wielka plaga w Madrycie. “Mogą atakować ludzi” [WIDEO]

Szczury w Hiszpanii i plaga jak z horroru w Madrycie. Populacja tych gryzoni w stolicy wymknęła się całkowicie spod kontroli, a służby ostrzegają, że możliwe są ataki na ludzi. Władze miasta twierdzą, że wielkie szczury śniade rozpanoszyły się przez śnieżyce i COVID-19.

Hiszpania i plaga szczurów. Władze w Madrycie rozpoczęły wielką akcję deratyzacyjną. Miasto opanowują wielkie szczury śniade, które do tej pory żyły tylko w miastach portowych takich jak Palma de Mallorca i Barcelona. Do sieci trafiają kolejne nagrania wideo. Widać jak stada olbrzymich gryzoni buszują po ruchliwych stacjach podmiejskich pociągów, wchodzą też na drzewa i balustrady w pobliżu stacji.

Szczury śniade- informacje

Szczury śniade (Rattus rattus) wywodzą się z Azji, osiągają duże rozmiary i mogą ważyć ponad ćwierć kilograma. Są gatunkiem inwazyjnym, bardzo szybko się rozmnażają (okres rozrodczy trwa cały rok). Do tego znakomicie wspinają się po drzewach i ścianach budynków. Żywią się głównie nasionami i owocami. Mogą przenosić choroby niebezpieczne dla ludzi, w tym dżumę. Władze Madrytu uspokajają jednak, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Little Rattus Rattus , very agile, brilliant climbers! http://www.flickr.com/photos/jazzs/2828464372/

Opublikowany przez Wild Rats Piątek, 29 marca 2013

Gliwicki Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji zwraca uwagę, że szczur śniady to typowy gatunek synantropijny. Żyje wyłącznie w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie zasiedla strychy, magazyny zbożowe, poddasza, hale targowe i różnego rodzaju zabudowania gospodarcze. Te gryzonie wyrządzają duże szkody, ponieważ niszczą żywność, przegryzają instalacje elektryczne, uszkadzają meble.

Hiszpania walczy ze szczurami

Sąd wzięły się szczury śniade w Madrycie? Władze miasta podejrzewają, że musiały przyjechać w jednym z kontenerów z miast portowych. Rozpoczęła się już akcja deratyzacyjna w stolicy, ale władze apelują o ostrożność, ponieważ te zwierzęta zachowują się agresywnie wobec psów i kotów, mogą atakować również ludzi. Mieszkańcy Madrytu są także proszeni o zamykanie śmietników i zablokowanie wszelkich otworów, przez które szczury mogłyby dostawać się do budynków, jak np. rury wentylacyjne i kanalizacyjne, nieszczelne okna.

Podczas rozpoczętej kampanii deratyzacyjnej, miejskie służby sanitarne rozkładają pułapki i karmniki z produktami chemicznymi. Wokół drzew w pobliżu stacji metra instalowane są śliskie platformy, aby uniemożliwić gryzoniom wspinanie się – informuje Polsat News.

Plaga szczurów także w Polsce

Skąd aż tyle gryzoni w Madrycie? Władze miasta uważają, że rozpanoszyły się po styczniowych śnieżycach (śnieżyca Filomena), gdy w mieście nastąpiło nagromadzenie śmieci.

Warto przypomnieć, że wiele miast na świecie boryka się obecnie z plagami szczurów, co wynika z epidemii COVID-19 i zmiany nawyków żywieniowych ludzi. Plaga szczurów w Polsce również staje się coraz większym problemem.

Większość śmieci “przeniosła się” z obszarów komercyjnych do obszarów rezydencyjnych. Chodzi o to, że mieszkańcy miasta przestali jeść w restauracjach i barach, a większość jedzenia zamawiają do domów lub po prostu je w nich przygotowują – wyjaśniają władze Bostonu. (Polsat News)

Źródło zdjęcia:

  • Szczury i plaga w Madrycie. Hiszpania walczy z plagą gryzoni przez śnieżyce i COVID-19: Simon z Pixabay