Wrocław i szczury - czy deratyzacja we Wrocławiu pomoże pozbyć się szkodników?

Szczury we Wrocławiu – plaga się nasila! Władze miasta mają apel do mieszkańców

Szczury we Wrocławiu to coraz większy problem. Skąd tyle ich się wzięło i dlaczego opanowały Wrocław? Okazuje się, że zawiodły nie tylko firmy wywożące śmieci, ale też mieszkańcy Wrocławia. Władze miasta mówią wprost: deratyzacja nie pomoże jeśli wrocławianie nie nauczą się pewnych zasad.

Najpierw była plaga szczurów i karaluchów w Warszawie, teraz szczury atakują Wrocław i opanowują kolejne dzielnice: Stare Miasto, Przedmieście Oławskie, Gaj i Grabiszyn. Gazeta Wrocławska informuje, że to już prawdziwa inwazja gryzoni, które przegryzają kable i przewody, co może doprowadzić do zwarcia i pożaru. Pojawiają się też informacje o przegryzionych stropach w piwnicach.

Mieszkańcy Wrocławia informują, że “szczury są już dosłownie wszędzie” i coraz mniej boją się ludzi. Opanowują klatki schodowe, piwnice, śmietniki, wchodzą też do mieszkań. Zdarzył się nawet przypadek, gdy zwierzę wskoczyło do wózka dziecięcego.

Choroby przenoszone przez szczury

Szczury we Wrocławiu to również zagrożenie sanitarne. Służby ostrzegają, że te zwierzęta mogą przenosić takie choroby jak np. choroba Weila, gorączka krwotoczna i szczurzy tyfus plamisty. Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu apeluje, by chronić zwierzęta domowe, aby nie miały kontaktu ze szczurami. Należy ich szczególnie pilnować w okresie deratyzacji.

Skąd tyle szczury we Wrocławiu?

Skąd wzięło się tyle szczurów we Wrocławiu? Okazuje się, że w wielu miejscach od dawna kontenery na śmieci są przepełnione, a sterty odpadów na niektórych osiedlach gromadzą się już na trawnikach. Mieszkańcy np. ulicy Wełnianej i Szczytnickiej donoszą, że firmy wywożące śmieci we Wrocławiu pojawiają się za rzadko, a na skargi nie reagują. Władze miasta twierdzą jednak, że mieszkańcy też nie są bez winy.

Częstotliwość odbioru odpadów została ustalona na podstawie deklaracji złożonej przez zarządcę nieruchomości, czyli Spółdzielnię Mieszkaniową Stoczniowiec, która zadeklarowała wyżej wymienioną nieruchomość jako niezamieszkałą i określiła minimalną ilość pojemników oraz minimalną częstotliwość ich odbioru – wyjaśnia rzecznik prasowy firmy Chemeko Karolina Kołacz. (Gazetawrocławska.pl)

Wrocław walczy ze szczurami

Wrocławianie bezskutecznie proszą wrocławskie służby sanitarne o pomoc. Mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego wzięli sprawy w swoje ręce i zbierają podpisy pod petycją do władz miasta, w której wnoszą o stały program kontroli populacji szczurów na tym osiedlu.

Czy rzeczywiście Wrocław nic nie robi ze szczurami? Gazeta Wrocławska dowiedziała się, że od 1 listopada trwa deratyzacja miasta, która potrwa do końca miesiąca. Jeśli jednak preparaty deratyzacyjne będą nadal pobierane przez szczury, władze miasta mogą przedłużyć akcję. Oprócz walki z gryzoniami pracownicy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu będą także edukować mieszkańców jak uniknąć plagi szczurów.

Grzegorz Rajter z Urzędu Miejskiego Wrocławia przypomniał, że każdego roku kompleksowa deratyzacja obejmuje coraz większy obszar miasta. W 2020 roku to już niemal 46 hektarów. Zwrócił jednak uwagę w Radiu Wrocław, że Urząd Miasta niewiele może pomóc. To zarządcy nieruchomości i właściciele są odpowiedzialni za właściwie przeprowadzone deratyzacje i jeśli tego nie dopilnują, mogą otrzymać kary finansowe.

Wszyscy, którzy są zobowiązani, mówimy tu przede wszystkim o właścicielach nieruchomości, o zarządcach nieruchomości, są zobligowani do tego, żeby wyłożyć preparaty, które pozwolą nam powalczyć z gryzoniami w mieście – przypomina Tomasz Jankowski z Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Porządek, karmienie ptaków i segregacja śmieci

Okazuje się jednak, że sama deratyzacja to za mało. Władze miasta apelują do mieszkańców, by walka ze szkodnikami obejmowała również  zamykanie klap w śmietnikach, wyrzucanie jedzenia do odpowiednich pojemników oraz utrzymywanie porządku w piwnicach. Nie wolno też karmić ptaków, bo resztkami jedzenia żywią się właśnie szczury.

We Wrocławiu szczurów jest więcej niż mieszkańców. Prawdziwa plaga! Powodują zniszczenia: przegryzają kable, przewody,…

Opublikowany przez Elę Elżbietę Poniedziałek, 16 listopada 2020

Źródło zdjęcia:

  • Wrocław i szczury – czy deratyzacja we Wrocławiu pomoże pozbyć się szkodników?: Oldiefan z Pixabay

2 thoughts on “Szczury we Wrocławiu – plaga się nasila! Władze miasta mają apel do mieszkańców

Comments are closed.

Samochód Tesla, autopilot i wypadek - Elon Musk nie zapewnił pełnego bezpieczeństwa? Previous post Tesla z autopilotem miała groźny wypadek. Musk stworzył niebezpieczny system? [WIDEO]
Polska elektrownia jądrowa - gdzie będą składowane odpady radioaktywne? Recykling wydaje się niemożliwy z powodu umowy z USA Next post Polska elektrownia jądrowa – gdzie będziemy składować odpady radioaktywne? USA nie pozwoli na recykling