Karaluchy w Warszawie - Ursynów walczy z plagą. Warszawa musi przygotować się na wojnę z karaluchami i prusakami?

Karaluchy w Warszawie! Plaga w blokach, aż “falują podłogi”

Warszawa od miesięcy zmaga się z plagą szczurów, ale to nie koniec problemów. Ursynów dotknęła plaga karaluchów i prusaków. Zaczęło się od jednego mieszkania i uciążliwej lokatorki, a teraz karaluchy opanowują kolejne bloki na Ursynowie.

Warszawa ma kolejny problem – KARALUCHY! Niedawno „Fakt” nagłośnił, że na ulicy Dembowskiego doszło do dramatu. 86-letnia kobieta mieszkała ze swoją 40-letnią córką. Niestety, starsza pani zmarła, a jej córka trafiła do szpitala psychiatrycznego. Prokuratura zapieczętowała lokal i nikt nie może do niego wejść. Problem w tym, że kobiety składowały tam góry śmieci, a w mieszkaniu zalęgły się karaluchy i prusaki.

Warszawa i plaga karaluchów

Jak podaje „Fakt”, problem zaczął się już w listopadzie 2019 roku. Spółdzielnia na prośbę mieszkańców przeprowadziła dezynsekcję pionów wentylacyjnych i klatek schodowych, ale karaluchy dalej lęgły się w „strefie zero”. Gdy już służby przekazały klucze do mieszkania firmie dezynsekcyjnej, było za późno. Specjaliści nie dali rady wytępić robactwa. Stwierdzili, że w mieszkaniu pełnym śmieci może żyć nawet kilka milionów karaluchów.

Warszawa walczy z insektami

Karaluchy i prusaki opanowały cały blok i przechodzą do kolejnych budynków. Mieszkańcy na własną rękę przeprowadzają dezynsekcje, a nawet zaklejają mieszkania taśmą klejącą. Media donoszą też o osobach, które uciekły z mieszkań. Niektórzy twierdzą, że w zarobaczonej klatce dosłownie od robactwa “falują podłogi i sufity”.

Doszło do tego, że znalazłam robaki w pościeli syna. To już było ponad moje nerwy. Zabrałam dziecko i pojechałam do rodziców – wyznała jedna z mieszkanek bloku w rozmowie z „Faktem”.

Spółdzielnia zapewnia, że będzie do skutku przeprowadzała kolejne dezynsekcje. Niestety, jak podaje „Eska”, nie pomoże już nawet posprzątanie mieszkania zmarłej staruszki. Potrzebna jest ewakuacja i dezynsekcja wszystkich pomieszczeń, we wszystkich budynkach w okolicy.  Czym wkrótce Warszawa będzie musiała toczyć wojnę z karaluchami?

Karaluchy na Ursynowie. Kolejna plaga w Warszawie
Karaluchy na Ursynowie. Kolejna plaga w Warszawie

Czy karaluchy są niebezpieczne? Bakterie, alergie, choroby

Karaluchy w mieszkaniach to nie tylko problem estetyczny. Portal dezynsekcja24h.pl ostrzega, że zagrożeniem są przenoszone przez te owady choroby o charakterze wirusowym lub bakteryjnym (np. biegunka, gruźlica, cholera) oraz pasożyty w postaci glist. Portal ekologia.pl dodaje, że statystycznie rna każdym karaczanie przebywa nawet 80 chorobotwórczych bakterii, a wiele z nich ze szczepów odpornych na antybiotyki. Co gorsza, ich odchody mogą stanowić dla człowieka bardzo silne alergeny. Karaczany zanieczyszczają również żywność znajdująca się w domu. W przypadku dużych skupisk, w mieszkaniu pojawia się nieprzyjemny zapach.

Jak się pozbyć karaluchów?

Czy mieszkańcy bloku przy ulicy Dembowskiego 13 mają szansę pokonać plagę karaluchów? Wspomniany portal ma dla nich złe wiadomości. W przypadku tak dużych skupisk, nie pomogą ogólnodostępne środki owadobójcze, bo karaluchy szybko uodparniają się na chemię. Co gorsza, wystarczy, że dezynsekcję przeżyje choćby jedna samica,  a może złożyć kolejne jaja, które mogą być początkiem nowej plagi

Informacje i ciekawostki o karaluchach. Czy przeżyją bez głowy?

Karaluchy to wyjątkowe odporne bestie. Szybko ewoluują i stają się coraz bardziej odporne, o co eksperci obwiniają powszechnie stosowane insektycydy. Panuje nawet przekonanie, że mogą przetrwać wybuch atomowy, choć wiele źródeł zwraca uwagę, że to mit. Są co prawda bardzo odporne na promieniowanie, ale z czasem zostają przez nie zabite. Faktem jest natomiast, że mogą przeżyć bez głowy, choć zaledwie przez kilka dni. Jest to możliwe, bo oddychają całym ciałem, nie mają ciśnienia krwi, więc nie mogą się wykrwawić. Jeśli karaluch starci głowę, to po prostu po kilku dniach czeka go śmierć z głodu.

Co jedzą karaluchy? Są dosłownie wszystkożerne. Mogą skonsumować nawet włosy, plastik i mydło. Gdy skończą im się te pozycje w menu, zjedzą także własne odchody.

Nauka zna ponad 4600 gatunków karaluchów, cieszy fakt, że w swoim życiu człowiek spotyka się tylko z 30 z nich. Ciekawe jest to, że tylko cztery gatunki karaluchów są uznawane za szkodniki – podaje womanadvice.pl.

Źródło zdjęcia: