Szerszenie azjatyckie w USA - pierwsze zlikwidowane gniazdo

Szerszenie azjatyckie. Tak wygląda likwidacja gniazda [WIDEO]

Szerszenie azjatyckie w USA. Jak zlikwidować gniazdo? Specjaliści z Waszyngtonu zastosowali nowoczesną technologię, by pozbyć się pierwszego gniazda tych „morderców pszczół” na terenie Stanów Zjednoczonych. To jednak nie koniec wojny z Vespa mandarinia.

Szerszenie azjatyckie (Vespa mandarinia) po raz pierwszy zauważono w USA rok temu, a w sobotę 24 października nastąpiła likwidacja pierwszego gniazda w kraju. Akcja służb odbyła się w stanie Waszyngton. Gdy tylko wytropiono pierwsze mordercze szerszenie z Azji, 3 zostały schwytane i utrzymane przy życiu. Wszczepiono im nadajniki, które doprowadziły służby prosto do gniazda.

Pierwsze szerszenie azjatyckie w USA

Gniazdo szerszeni azjatyckich znajdowało się na prywatnej posesji w miejscowości Blaine niedaleko kanadyjskiej granicy. Pracownicy służb ubrani byli w specjalne skafandry ochronne i maski, w których wyglądali niczym astronauci. W ten sposób mogli zbliżyć się do gniazda szerszeni liczącego 100-200 osobników i uniknąć użądlenia.

Szerszenie azjatyckie zazwyczaj budują gniazda pod ziemią. Służby zwróciły jednak uwagę na rój owadów kłębiący się wysoko na drzewie – pisze The New York Times.

Usunięcie gniazda szerszeni azjatyckich

Jak zlikwidować gniazdo szerszeni azjatyckich? Specjaliści najpierw zalali wnętrze drzewa pianą ze środkiem paraliżującym. Następnie drzewo zostało owinięte folią, by żaden z szerszeni nie wydostał się na wolność. Na końcu owady wessano do zamkniętej tuby, zamrożono i przekazano do badań. Drzewo, w którym się zagnieździły, zostanie usunięte. Służby podejrzewają, że w okolicy może znajdować się więcej gniazd szerszeni i obecnie trwają ich poszukiwania.

Departament Rolnictwa Stanu Waszyngton nie wie skąd mordercze szerszenie azjatyckie wzięły się w USA. Ostrzega jednak, że użądlenie tego 5-centymetrowego “potwora” może zabić dorosłego człowieka. W Japonii odpowiadają rocznie za śmierć ok. 50 ludzi. Stanowią również zagrożenie dla pszczół miodnych, bo mała grupa tych owadów w kilkadziesiąt minut może zamordować cały rój pszczół.

Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) to groźny gatunek owada z rodziny osowatych, występujący w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Długość ciała tych insektów wynosi do 5 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 8 centymetrów. Co gorsza, są znacznie agresywniejsze niż osy, a użądlenie tego szerszenia jest wyjątkowo bolesne. Jad owadów, zawierający silną neurotoksynę, może niszczyć czerwone krwinki człowieka i spowodować niewydolność nerek kończącą się zgonem.

Szerszenie azjatyckie pojawiły się także w Europie i wkrótce zapewne dotrą do Polski. Na szczęście na Starym Kontynencie nie mamy do czynienia z ich najgroźniejszą odmianą.

Szerszenie azjatyckie i likwidacja gniazda w USA:

Jak wygląda gniazdo szerszeni azjatyckich w środku? [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

2 thoughts on “Szerszenie azjatyckie. Tak wygląda likwidacja gniazda [WIDEO]

Comments are closed.

Elon Musk i kosmici - gdzie ich szukać w kosmosie? Previous post Elon Musk mówi gdzie szukać kosmitów. Nie tylko on wskazuje to miejsce w kosmosie
Tesla Roadster w kosmosie - Czy Elon Musk stworzył biologiczne zagrożenie dla Marsa? Next post Tesla Roadster Elona Muska w kosmosie – co się z nim dzieje i czy stanowi zagrożenie?