Czy czekają nas ataki szerszeni azjatyckich w Polsce?

Szerszeń azjatycki zabił człowieka w Europie. Czy to Vespa mandarinia?

Szerszenie azjatyckie już żyją w Europie i zadomawiają się w kolejnych krajach. To owady bardzo groźne dla człowieka, a ich użądlenie może zabić. Dowód? W Hiszpanii odnotowano śmierć z powodu ukąszenia “szerszenia giganta”. Czy to zabójczy szerszeń azjatycki Vespa mandarinia?

Szerszenie azjatyckie żyją już we Francji i w Niemczech, a każdego roku zapuszczają się coraz dalej. To już pewne, że wkrótce dotrą do Polski. Eksperci ostrzegają, że te owady mogą wymordować populacje pszczół i są śmiertelnie niebezpiecznie dla ludzi. Jak podaje „Fox News”, w Hiszpanii w starciu z tym owadem zginął mężczyzna.

Użądlenie szerszenia

54-latek pochodził z wioski Vellestro w Galicji. Zajmował się akurat gniazdem os nieopodal swojego ula, gdy został użądlony w okolicę brwi.

Szerszeń azjatycki w Europie

Hiszpańskie media nie podają o jaką odmianę szerszenia azjatyckiego chodzi. Czy mężczyznę zabił najgroźniejszy Vespa mandarinia, którego długość ciała dochodzi do 5 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 8 centymetrów? Ten insekt w Japonii zabija kilkadziesiąt osób rocznie! Być może nie ma jednak powodu do paniki.

Hiszpana prawdopodobnie zaatakował Vespa velutina nigrithorax, czy mniej groźny szerszeń azjatycki. Rzadziej żądli ludzi i skupia się na pszczołach w pasiekach. Dr Piotr Tykarski z wydziału biologii Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Dziennik.pl zwrócił uwagę, że to właśnie “łagodniejszy” owad rozprzestrzenia się w Europie i nie powinniśmy się obawiać inwazji jego bardziej morderczego krewniaka.

Kolejne szerszenie azjatyckie zauważono również w USA, tym razem w Waszyngtonie. Entomolog Doug Yanega z University of California bije na alarm, że jeśli Stany Zjednoczone nie poradzą sobie z azjatycką plagą, to „miliony rodzimych owadów zginą”.

Źródło zdjęcia: