Talibowie w Afganistanie uderzają w barberów i fryzjerów. Strzyżenie brody zabronione

Talibowie w Afganistanie grożą fryzjerom. Strzyżenie brody zabronione

Talibowie w Afganistanie, wbrew zapowiedziom łagodnych i tolerancyjnych rządów, wprowadzają surowe prawo oparte na interpretacji Koranu. Najpierw na ich celowniku znalazły się kobiety, a teraz biorą się za fryzjerów. Policja religijna Talibanu grozi karami za strzyżenie i golenie męskiego zarostu.

Talibowie wprowadzą nowe prawo w Afganistanie. Na terenie prowincji Helmand policja religijna grozi karami dla fryzjerów oraz barberów. Poniosą surowe konsekwencje, jeśli będą oferować swoje usługi. Wyjaśniono, że strzyżenie i golenie męskiego zarostu jest sprzeczne z interpretacją prawa muzułmańskiego wyznawaną przez Taliban.

Talibowie kontra fryzjerzy

Talibowie już odwiedzają zakłady fryzjerskie i zabraniają strzyżenia zarostu, co ujawnił jeden z fryzjerów w afgańskiej stolicy, cytowany przez PAP. Inny fryzjer relacjonował, że talibowie ostrzegli go, by „nie propagował amerykańskiego stylu mody” i nie świadczył swoich usług. Jak informuje BBC, podobne „zalecenie” dostają m.in. fryzjerzy i barberzy w Kabulu.      

Policja religijna zapowiedziała kontrole w zakładach fryzjerskich. Przepisów szariatu mają strzec występujący incognito inspektorzy. Być może nie będą mieli kogo kontrolować, bo fryzjerzy już tracą klientów i zapewne wkrótce będą musieli się przebranżowić. Jak wyjaśnia The Indepedent, policja religijna nie doprecyzowała, jakie kary zamierza wymierzać nieposłusznym barberom i fryzjerom, jednak niektórzy ze strachu przed zemstą talibów, już teraz zamykają swoje zakłady lub przestają oferować golenie oraz strzyżenie zarostu.

Przemoc i śmierć w Afganistanie

Ich strach jest uzasadniony. Odkąd Amerykanie zaczęli wycofywać się z Afganistanu, słyszy się o licznych egzekucjach osób, które współpracowały z zagranicznymi wojskami. Media ujawniają również informacje o kobietach, które są zabijane np. za zbyt ciasną burkę lub jej brak. Co więcej, jak pisze The Mirror, kilka dni temu dokonano publicznej egzekucji i powieszono czterech domniemanych porywaczy na dźwigu.

Talibowie kontra moda

BBC przypomina, że gdy talibowie rządzili w Afganistanie w latach  1996-2001 również zakazali jakichkolwiek ekstrawaganckich fryzur i nakazali, by mężczyźni zapuszczali brody. Gdy stracili władzę, w Afganistanie pojawiło się  wiele zakładów fryzjerskich, a barberzy stali się niezwykle popularni, ponieważ mężczyźni chcieli być gładko ogoleni i modnie ostrzyżeni.

Klienci zapuszczają brody, ponieważ nie chcą się rzucać w oczy wśród  talibów na ulicy. Dla bezpieczeństwa wolą wyglądać tak jak islamscy bojownicy. Nikt już nie dba o wygląd i modę – informuje fryzjer z miejscowości Herat. (BBC)

Źródło zdjęcia:

  • Talibowie w Afganistanie uderzają w barberów i fryzjerów. Strzyżenie brody zabronione: Amber Clay from Pixabay
Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus w Bałtyku - czym są przecinkowce? Previous post Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus zaatakowała w Polsce. Mężczyzna walczy o życie
Czterej Pancerni i Pies - prawdziwa historia załogi i czołgu Rudy 102 Next post „Czterej pancerni i pies” – prawdziwa historia załogi czołgu Rudy 102