Armia USA przyznała się do błędu w Afganistanie. W ataku drona zginęli cywile, w tym dzieci

Armia USA przypadkiem zabiła dzieci w Afganistanie. „Proszę o wybaczenie” [WIDEO]

Armia USA i tragiczna pomyłka w Afganistanie.  Potwierdzono, że w ataku drona zginęło 10 cywilów, w tym  siedmioro dzieci. Generał Kenneth F. McKenzie publicznie poprosił o wybaczenie i wziął odpowiedzialność za nieudaną akcję.

Armia USA popełniła makabryczny błąd w Afganistanie. W sierpniu  przeprowadzono atak za pomocą drona, w którym mieli zginął terroryści z Państwa Islamskiego. Doszło jednak do pomyłki i okazało się, że celem stali się niewinni cywile. W piątek szef Dowództwa Centralnego USA gen. Kenneth F. McKenzie publicznie oświadczył, że w chwili ataku był przekonany, iż 28 sierpnia siły Ameryki dokonały skutecznego uderzenia, które „zapobiegło zagrożeniu dla sił USA na lotnisku w Kabulu”.

Armia USA przypadkiem zabiła cywilów. Tragiczny atak dronem

McKenzie na konferencji prasowej potwierdził, że armia USA przypadkiem zabiła dziesięć niewinnych osób, w tym siedmioro dzieci, co wykazało przeprowadzone śledztwo. Błędny atak określił jako „tragiczny błąd”. Przyznał, że „raczej nieprawdopodobne, by w pojeździe trafionym przez drona byli bojownicy Państwa Islamskiego”.

Był to tragiczny błąd, proszę przyjąć moją szczerą prośbę o wybaczenie. Przekazuję kondolencje rodzinom i przyjaciołom zabitych osób. Jestem w pełni odpowiedzialny za ten atak –  oświadczył gen. McKenzie.

Rzecznik Pentagonu John Kirby dodał, że chociaż zabici cywile nie należeli do Państwa Islamskiego, to brali udział w planowaniu i przygotowaniu przyszłych zamachów IS-Ch. Potwierdził, że armia USA przeprowadziła atak dronem w ramach odwetu za zamach przeprowadzony 26 sierpnia przez IS-Ch w pobliżu lotniska w Kabulu, w którym zginęły w nim co najmniej 182 osoby, w tym 13 amerykańskich żołnierzy.

Decyzję o akcjach odwetowych Joe Biden podjął po tym, gdy nastąpił zamach w pobliżu lotniska w Kabulu. Do zorganizowania ataku terrorystycznego przyznało się IS-Ch. Potwierdzono, że eksplozja zabiła 13 żołnierzy USA, a 18 zostało rannych. W sumie w zamachu zginęło nawet 170 osób, ale różne źródła podają sprzeczne dane. Nie jest znana wciąż ogólna liczba rannych.

Nytimes.com pisze, że Joe Biden poprosił dowódców wojskowych w Afganistanie, by znaleźli sposób na namierzenie celów i osób związanych z Państwem Islamskim Prowincji Chorasan. Dodał, że Ameryka powinna odpowiedzieć siłą na przemoc, a konflikt w Afganistanie „zakończy się na amerykańskich warunkach”.

USA przeprowadziły 28 sierpnia atak za pomocą drona w prowincji Nangarhar w Afganistanie. Pentagon poinformował wtedy, że w ataku zginęło dwóch ważnych członków dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), a jeden został ranny – przypomina Radio ZET.

Źródło zdjęcia:

  • Armia USA przyznała się do błędu w Afganistanie. W ataku drona zginęli cywile, w tym dzieci: Twitter/ABC News
Choroba kociego pazura - jakie daje objawy i czy jest groźna dla człowieka? Previous post Choroba kociego pazura – czy jest groźna dla człowieka i jakie są objawy?
Amerykański milioner Robert Durst to serujny morderca? Skazali go za zabicie kobiety, ale ofiar może być więcej Next post Amerykański milioner Robert Durst skazany. To seryjny morderca jak z horroru?