Naukowiec opisuje jak mogą wyglądać kosmici żyjący na księżycu Jowisza. Jakie formy życia skrywa Europa?

Ujawnił jak wyglądają kosmici żyjący na księżycu Jowisza Europa

Jak wyglądają kosmici? Brytyjski naukowiec prof. Monica Grady twierdzi, że wie jak prawdopodobnie wyglądają istoty żyjące na księżycu Jowisza. Jej zdaniem, Europa skrywa pod lodem pozaziemskie istoty przypominają ośmiornice.

Europa to szósty pod względem wielkości księżyc w naszym Układzie Słonecznym oraz jeden z 79 księżyców Jowisza. Uważa się, że pod kilometrowymi warstwami lodu na Europie panują warunki sprzyjające rozwojowi życia. W 2020 roku profesor nauk planetarnych i kosmicznych na Uniwersytecie Liverpool Hope Monica Grady stwierdziła, że popełniamy błąd, szukając kosmicznych istot podobnych do nas. Co więcej, jest pewna, że kosmici żyją pod lodami Europy, gdzie jak twierdzą naukowcy, na pewno jest woda w stanie ciekłym. Zdaje się to potwierdzać odkrycie NASA z 2019 roku. Wykryto wówczas wodę w atmosferze Europy.

NASA ogłosiła, że najnowsze badania naukowe kolejny raz pokazują, że na Europie, księżycu Jowisza, występują gejzery tryskające wodą, a w atmosferze występuje para wodna – pisze geekweek.pl. 

Życie na Europie i kosmici. Księżyc Jowisza skrywa pozaziemskie istoty przypominające ośmiornice?

Monica Grady powiedziała, że istoty żyjące na Europie prawdopodobnie przypominają ośmiornice. Jej zdaniem, zapewne mają „poziom inteligencji jak ośmiornice”. Co więcej, gruba warstwa lodu Europy chroni je przed promieniowaniem kosmicznym i asteroidami. Prawdopodobnie znajdują się tam również kominy hydrotermalne, które spotykamy także na Ziemi na dnie oceanów i mogą odpowiadać za powstanie życia na naszej planecie.

Również astrofizyk Neil deGrasse Tyson uważa, że życie na Europie istnieje. Zwraca uwagę m.in. na siły pływowe jakie oddziałują na Europę, podnosząc tam temperaturę i sprawiając, że musi tam być woda w stanie ciekłym, co oznacza życie. Naukowiec twierdzi, że “szukanie życia na Europie będzie jak wędkowanie pod lodem”.

Życie na Marsie – podziemne ufoludki?

Grady uważa, że wkrótce zapewne odkryjemy także życie na Marsie. Powinniśmy jednak szukać Marsjan w podziemnych jaskiniach Czerwonej Planety, gdzie chronią się przed promieniowaniem słonecznym.  Przypuszcza, że odżywają się drobnoustrojami żyjącymi pod ziemią. Jeśli uda nam się odnaleźć formy życia na Marsie, jej zdaniem, będą bardzo słabo rozwinięte ze względu na panujące tam warunki.

Jak wyglądają istoty na innych planetach?

Zdaniem prof. Grady, eksploracja kosmosu wkrótce potwierdzi, że jest wiele miejsc w kosmosie, gdzie intensywnie rozwija się życie. Zwraca jednak uwagę, że powinniśmy założyć, iż może opierać się na zupełnie innych pierwiastkach, a kosmici mogą przybierać zupełnie inne formy, niż się spodziewamy.

NASA i ESA w ciągu 5 lat planują wysłać na lodowe księżyce Jowisza i Saturna misje o nazwie Europa Clipper i JUICE, wówczas rozpocznie się nowa era poszukiwań obcego życia w naszym Układzie Słonecznym – podaje geekweek.pl

Źródło zdjęcia: