Łazik Perseverance znajdzie żyje na Marsie? Trwa niezwykła misja kosmiczna i zbieranie próbek

Łazik Perseverance szuka życia na Marsie. Kiedy próbki na Ziemi?

Łazik Perseverance jest już gotowy, misja kosmiczna Mars 2020 została oficjalnie rozpoczęta. NASA potwierdza, że wszystkie instrumenty są sprawne i urządzenie może rozpocząć poszukiwanie życie na Marsie. Zostaną pobrane próbki, których analiza ujawni, czy Czerwona Planeta była kiedyś zamieszkana.

Cały świat wstrzymał niedawno oddech, gdy Łazik Perseverance przetrwał ekstremalnie trudne lądowanie na Marsie. Do tej pory trwało sprawdzanie instrumentów i ich kalibracja, ale NASA wreszcie ogłosiła, że zaczyna się kluczowa część misji kosmicznej Mars 2020. Łazik rozpoczyna poszukiwanie życia na powierzchni Marsa.

Łazik Perseverance zbiera próbki. Znajdzie życie na Marsie?

Poszukiwanie śladów życia na Czerwonej Planecie polega przede wszystkim na zbieraniu próbek, które następnie zostaną zbadane przez naukowców. Raczej nie ma co liczyć, że w najbliższym czasie usłyszymy w mediach sensacyjne doniesienia o życiu na Marsie i spotkaniu z kosmitami. Nalezy się spodziewać, że próbki skał i gleby, zamknięte w specjalnych tubach, trafią na Ziemię dopiero za kilka lat. Dopiero wówczas będą analizowane. Musimy poczekać przynajmniej do 2031 roku. Co więcej, jak czytamy na łamach Futurism.com, naukowcy skupią się na poszukiwaniu śladów pradawnych drobnoustrojów.

Zanim próbki trafią na Ziemię, łazik Perseverance będzie badał powierzchnię Czerwonej Planety za pomocą kamery SuperCam. Wypełniona jest spektrometrami, wyposażona w laser i urządzenie rejestrujące dźwięk do analizy chemicznej, mineralogii i składu molekularnego Marsa.

Laser SuperCam może ostrzeliwać obiekty mniejsze od ołówka z odległości nawet siedmiu metrów, umożliwiając obserwację miejsc znajdujących się poza zasięgiem robota – podaje tech.wp.pl

Dodatkowo, wciąż będziemy otrzymywali kolejne zdjęcia powierzchni Marsa zrobione przez łazik Perseverance. Jak podkreślają eksperci NASA, zbierane w ten sposób dane pozwolą nie tylko poznać lepiej przeszłość Marsa. Powiedzą nam również sporo o jego przyszłości, bo wykorzystamy je przy planowaniu przyszłych misji kosmicznych mających na celu m.in. kolonizację Czerwonej Planety.

NASA przyznaje, że łazik Perseverance to najbardziej zaawansowany i skomplikowany technicznie pojazd robotyczny jaki kiedykolwiek wysłaliśmy poza Ziemię. Wystartował 30 lipca 2020 roku, a koszt jego budowy wyniósł koło 2,4 mld dolarów. Koszt misji kosmicznej Mars 2020 to ok. 300 milionów dolarów.

Źródło zdjęcia:

Polinezja Francuska i testy jądrowe. Francuskie bomby atomowe doprowadziły do skażenia prawie całej populacji? Previous post Francuskie testy jądrowe doprowadziły do skażenia 100 tys. ludzi [WIDEO]
Bank genów na Księżycu. Szykuje się kosmiczna Arka Noego Next post Bank genów na Księżycu. Naukowcy chcą, by w kosmosie powstała „nowa Arka Noego”