Kosmici istnieją? Naukowiec ujawnia kiedy odkryjemy życie pozaziemskie

Kosmici istnieją? Naukowiec ujawnia kiedy odkryjemy życie pozaziemskie

Czy kosmici istnieją? Naukowiec zatrudniony przez szwajcarski rząd ujawnia, że prawdopodobnie wkrótce odkryjemy życie pozaziemskie w ciągu następnych 25 lat.

Astrofizyk Dr. Sascha Quanz zatrudniony Swiss Federal Institute of Technology uważa, że jeśli kosmici istnieją, jesteśmy „na granicy ich odkrycia ”. Podczas otawrcia Centrum Pochodzenia i Rozpowszechnienia Życia (Origin and Prevalence of Life) zapowiedział, że udowodnimy istnienie pozaziemskiego najpóźniej w ciągu następnych 25 lat. Przypomina, że na tysiącach odkrytych egzoplanet istnieje możliwość rozwoju życia, a wciąż odkrywamy nowe planety, na których są ku temu odpowiednie warunki. Obecnie zidentyfikowaliśmy ok. 5000 egzoplanet, a przecież w samej naszej galaktyce i Drodze Mlecznej znajduje się ponad 100 miliardów gwiazd, a każda z nich ma co najmniej jedną planetę w swoim układzie.

Kosmici i dowody na istnienie życia pozaziemskiego

Zdaniem Quanza, priorytetem w eksploracji kosmosu powinno być badanie atmosfery egzoplanet. Zwraca jednak uwagę, że konieczna jest nowa technologia do obserwacji i badania kosmosu, a Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba  (James Webb Space Telescope) to stanowczo za mało, by otrzymać dokładny obraz mniejszych egzoplanet i szukać na nich życia pozaziemskiego.

Quanz pokłada nadzieję w urządzeniu o nazwie Ekstremalnie Wielki Teleskop (Extremely Large Telescope), które powstaje w Chile. PRzewiduje, że przełomemn może okazać się projekt Large Interferometer for Exoplanets or LIFE, mający rozwinąć technologię związaną z eksploracją kosmosu. Wciąż jest jednak we wczesnej fazie i nie dostał nawet odpowiedniego finansowanie od ESA.

W 1995 roku mój kolega i laureat nagrody Nobla Didier Queloz odkrył pierwszą planetę poza naszym układem słonecznym. Dzisiaj znamy takich egzoplanet ponad 5000 i każdego dnia odkrywamy nowe – stwierdził Quanz na otwarciu  instytutu Center for the Origin and Prevalence of Life.

Dr. Sascha Quanz uważa, że w ciągu następnych 25 lat powinniśmy potwierdzić, że kosmici istnieją. Podkreśla, że nawet jeśli się to nie uda, rozwiniemy technologię i dowiemy się wiele o kosmosie.

Źródło zdjęcia:

Zakopane i ograniczona sprzedaż alkoholu. Polskie Tatry bez pijanych turystów? Previous post Zakopane i prohibicja! Ograniczenia w sprzedaży alkoholu
Żywe torpedy i polscy kamikadze? Historia patriotów czy szaleńców? Next post Polscy kamikadze czyli „żywe torpedy” w 1939 roku – patrioci czy szaleńcy?