Naukowcy szykują procedury na przybycie obcych. Niezwykły projekt

Naukowcy szykują procedury na przybycie obcych. “Nie jesteśmy gotowi”

Kosmici i pozaziemskie cywilizacje istnieją? Dowodów na to wciąż brak, ale naukowcy ostrzegają, że trzeba przygotować się na ewentualne przybycie obcych. Chcą opracować specjalne procedury, na wypadek gdybyśmy nawiązali kontakt z przybyszami z kosmosu.

Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu St. Andrews i brytyjskiej sieci badawczej SETI (Poszukiwania Pozaziemskiej Inteligencji) zrealizują projekt, który może wywołać niepokój. Będą wspólnie opracowywać procedury na wypadek, gdyby na Ziemię trafił sygnał od obcej cywilizacji lub nastąpiło przybycie obcych. Zdaniem ekspertów, kosmici mogą się z nami skontaktować w każdej chwili. Niestety, nasza cywilizacja w ogóle nie jest na to przygotowana. Dr John Elliott, czyli koordynator nowopowstałego zespołu, który zrealizuje projekt, ogłosił, że „już najwyższy czas się przygotować”.

Przybycie obcych. Jak rozmawiać z kosmitami?Eksperci z Uniwersytetu St. Andrews zwracają uwagę, że jeśli istoty z innej okolicy Wszechświata się pojawią, musimy widzieć co im powiedzieć. Konieczne są specjalne procedury na ewentualne przybycie obcych. To dlatego stworzono Centrum postępowania po wykryciu” SETI, zrzeszające ekspertów z całego świata. Mają za zadanie m.in. ustalić metody rozszyfrowywania ewentualnych sygnałów, opracować prawo dotyczące przestrzeni kosmicznej i przewidzieć społeczne skutki kontaktu Ziemian.

Dr John Elliott ze Szkoły nauk Komputerowych w St Andrews i koordynator nowego zespołu, uważa, że być może kosmici nigdy nie nawiążą z nami kontaktu. Jeśli jednak do spotkania dojdzie, „nie możemy sobie pozwolić na złe przygotowanie”. Przypomniał, że istnieją procedury postępowania w przypadku kontaktu ludzi z “obcymi”. Opracowano je jednak w 1989 roku, a od 2010 roku nikt ich nie aktualizował. Co więcej, ograniczone są wyłącznie do kwestii naukowych.W dojściu do porozumienia w sprawie metod postępowania w razie stwierdzenia kontaktu nie pomogło sympozjum “Odkrycie życia pozaziemskiego i jego konsekwencje dla nauki i społeczeństwa”, zorganizowane w 2010 roku przez brytyjskie Towarzystwo Królewskie – informuje Polsat News.Były ekspert NASA William Borucki oraz dr Aleksander Rehding, wykładowca muzyki na Uniwersytecie Harwarda, uważają, że nie poradzimy sobie z komunikacją z kosmitami. Przypominają, że jak na razie nie umiemy zrozumieć języka zwierząt i inteligentnie z nimi rozmawiać, więc tym bardziej nie damy radę komunikować się z pozaziemską cywilizacją.

Czy jednak naprawdę aż tak bardzo chcemy kontaktu z kosmitami? Stephen Hawking ostrzegał, że raczej będzie on miał dla nas tragiczny finał i „skończymy jak Indianie”.

Źródło zdjęcia: