Kosmiczne górnictwo i niezwykłe misje kosmiczne - kto pierwszy zdobędzie kosmiczne surowce?

Kosmiczne górnictwo. Rusza misja kosmiczna Origin Space

Kosmiczny wyścig rozpoczęty. NASA zapowiada przełomowe lądowanie na Księżycu, lot na Marsa i księżycową bazę. Tymczasem chińska firma Origin Space zapewnia, że wkrótce zacznie wydobywać kosmiczne surowce, a pierwsze testy technologii ruszają w tym roku. Kosmiczne górnictwo to przyszłość przemysłu?

Rozpoczął się wyścig o kosmiczne surowce i ich pozyskanie. Prywatna chińska firma Origin Space ogłosiła, że jeszcze w 2020 roku ruszy przełomowa misja kosmiczna mająca podłożyć podwaliny pod kosmiczne górnictwo. W tym celu w listopadzie tego roku zostanie wystrzelony kosmiczny robot wydobywczy NEO-1 o wadze 30 kilogramów. Urządzenie przetestuje technologię mającą służyć do pozyskiwania pozaziemskich surowców.

Naszym celem jest sprawdzenie różnych elementów, takich jak manewry na orbicie, symulowanie przechwytywania niewielkich obiektów, inteligentna identyfikacja i kontrola – wyjaśnił  współzałożyciel Origin Space Yu Tianhong. (tech.wp.pl)

Chińska firma Origin Space i misje kosmiczne

Firma Origin Space została założona w 2017 roku i chce być pierwszą chińską instytucją, która rozpocznie pozyskiwanie surowców z kosmosu. Celem firmy jest rozwinięcie przemysłu górniczego na asteroidach. Jest świadoma, że musi działać szybko. Kosmiczne górnictwo jest także w planach NASA, wspomina o nim również Elon Musk. Jest jednak o co walczyć, bo szacuje się, że ta gałąź przemysłu jest warta biliony dolarów. Jak przewiduje astrofizyk Neil deGrasse Tyson, kto wydobędzie naturalne surowce z asteroid, zostanie pierwszym bilionerem w historii. 

Pierwszym celem kosmicznego górnictwa będzie zapewne Księżyc. Jak szacuje Moon Express, nasz naturalny satelita skrywa ok. 16 biliardów dolarów w złożach.

Origin Space to nie tylko kosmiczne górnictwo, ale również takie projekty jak np. misja Yuanwang-1 realizowana wspólnie z państwową DHF Satellite. Celem jest wyniesienie na orbitę teleskopu służącego do obserwacji asteroid bliskich Ziemi. W ten sposób będzie można zlokalizować kosmiczne obiekty będące potencjalnymi celami kosmicznych misji górniczych.

Celem Origin Space jest również misja na Księżyc w ramach NEO-2. Nie wiadomo kiedy miałoby się odbyć to lądowanie na Księżycu, ale firma musi się spieszyć. NASA zapowiada, że już rusza z podobnym projektem o nazwie Artemis.

Źródło zdjęcia: