Wielki Filtr i życie w kosmosie - czy wszechświat pełen jest martwych cywilizacji?

Wszechświat to cmentarz pozaziemskich cywilizacji? Wielki Filtr i poszukiwanie życia w kosmosie

Czy kosmici istnieją? Okazuje się, że poszukiwanie życia w kosmosie może być bezcelowe, gdyż pozaziemskie cywilizacje mogą być od dawna martwe. Czym jest Wielki Filtr i na jakim etapie rozwoju jest nasza cywilizacja?

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, włoski fizyk i laureat nagrody Nobla – Enrico Fermi, zadał pytanie „gdzie Oni są?”. Od tamtej pory wysyłamy nieustannie kolejne sygnały w kosmos, ale wciąż nikt nie odpowiada na nasze „wołanie”. Nawet, gdy australijscy uczeni związani z ośrodkiem International Centre for Radio Astronomy Research (ICRAR) objęli nasłuchem 10 milionów systemów gwiezdnych i sprawdzili 10 milionów gwiazd w pobliżu gwiazdozbioru Żagla, nie natrafiliśmy na żadne technosygnatury. Czy w takim razie kosmici w ogóle istnieją? A może spóźniliśmy się i już dawno przestali istnieć?

Droga Mleczna zapewne pełna jest martwych cywilizacji – pisze Rafi Letzter z Live Science.

Wielki filtr i typy cywilizacji w kosmosie

Astrobiolog z Massachusetts Institute of Technology dr Janusz Pętkowski uważa, że całkowita cisza we Wszechświecie może być związana z ideą tzw. Wielkiego Filtra. Przypomina, że potencjalne pozaziemskie cywilizacje dzielimy na trzy typy i jest to podział niezbędny do omówienia paradoksu Fermiego.

  • Cywilizacja poziomu drugiego byłaby w stanie zebrać całą energię ze swojego słońca. Umożliwiłaby to np. “Sfera Dysona”, czyli konstrukcja otaczająca słońce i zbierająca jego energię, ale jednocześnie mogąca dokonać destrukcyjnych zmian w układzie słonecznym.
  • Cywilizacja trzeciego typu byłaby w stanie kontrolować całą galaktykę, by pobierać z niej energię i zasoby, np. z gwiazd i planetoid.
  • Cywilizacja typu pierwszego ma dostęp do wszelkiej energii znajdującej się na jej planecie, My znajdujemy się koło 0.73 punkta na skali i osiągniemy poziom pierwszy za ok. 300 lat. Czeka nas więc przejście przez Wielki Filtr.

Teoria Wielkiego Filtra

Naukowcy zakładają, że istnieją “Wielkie Filtry” (Teoria Wielkiego Filtra), czyli bariery, przez którą cywilizacja musi się przebić, aby osiągnąć wyższy poziom. Filtrem może być np. epoka lodowcowa lub wojna atomowa. Filtrem może być także wyewoluowanie od pierwszej bakterii do homo sapiens, co zajęło nam około trzech miliardów lat. Badacze biorą też pod uwagę, że wszechświat sam eliminuje cywilizacje nieprzystosowane do przeżycia poza pewnym punktem rozwoju.

Kiedy przechodzimy przez Wielki Filtr? Zależnie od odpowiedzi są trzy możliwe rzeczywistości: jesteśmy rzadkością lub jesteśmy pierwsi, albo Wielki Filtr jest przed nami, a to oznacza, że możemy go nie przejść i umrzeć. Być może jesteśmy bliżej końca niż początku ludzkiej egzystencji – wyjaśnia fizyka.uniedu.pl.

Wielki Filtr i śmierć w kosmosie

Naukowcy zwracają uwagę, że wiele cywilizacji po prostu mogło nie zdążyć nam odpowiedzieć. Jak sugeruje portal Big Think nie powinniśmy więc pytać jak Fermi “gdzie oni są”, ale raczej “co się z nimi stało”. Szukając życia w kosmosie, trzeba też brać pod uwagę, że cywilizacje giną, bo Wielki Filtr okazał się dla nich barierą nie do pokonania. Być może istniały zaawansowane rasy zdolne do kontaktu z nami, ale ich “chwila” w historii wszechświata minęła. Jak pisze National Geographic, szukanie życia we wszechświecie może okazać się raczej “kosmiczną archeologią i przeszukiwaniem grobów”. Astrobiolog  Jack O’Malley-James z Cornell University stwierdził nawet, że istnienie życia w kosmosie udowodnimy znajdując ślady jego zniszczenia.

To właśnie dlatego astrobiolog Charles Cockell z Uniwersytetu Edynburskiego sugeruje, by szukając życia w komosie, badać także martwe globy. Jego zdaniem, wykazujemy obecnie zbyt ograniczone podejście i marnujemy mnóstwo okazji do ciekawych odkryć, gdy planety niespełniające określonych kryteriów z góry wykluczane są z dalszych badań.

Cockell wskazuje, że przecież mogą istnieć planety, na których żadnego życia nie ma, ale na których jednocześnie życie byłoby w stanie przetrwać. Badanie takich globów pozwoliłoby nam określić ile we wszechświecie jest planet bez życia, na których owo życie może się kiedyś pojawić i rozkwitnąć – pisze Spidersweb.pl.

Źródła: Newsweek, Spidersweb.pl, Big Think, National Geographic, Live Science, fizyka.uniedu.pl

Źródło zdjęcia: