Start rakiety Falcon 9 - NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces?

Elon Musk kontra szczepionka na COVID-19. Ostra wypowiedź

Jak zapowiadają naukowcy i WHO, szczepionka na COVID-19 będzie gotowa lada moment. Tymczasem Elon Musk (SpaceX, Tesla) wyraził o niej swoje zdanie. Czy zaszczepi siebie i swoją rodzinę? Kolejne ostre wypowiedzi Muska o koronawirusie to lekceważenie pandemii czy zdrowy rozsądek?

Elon Musk kontra koronawirus. Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia zapowiada, że szczepionka na COVID-19 to jedyny ratunek przed pandemią, miliarder nie zamierza zaszczepić siebie i swoich bliskich. Dziennikarka Kary Swisher, która prowadzi podcast Sway” (New York Times), zapytała go co sądzi na temat szczepień na koronawirusa i zapewne takiej odpowiedzi się nie spodziewała.

Miliarder Elon Musk ogłosił, że gdy szczepionka na COVID-19 będzie dostępna, na pewno z niej nie skorzysta. Jest zdania, że koronawirus nie stanowi zagrożenia dla niego i jego rodziny. Jego zdaniem, chorował już na wirusa z Wuhan w styczniu, chociaż nie zrobił testów, by to potwierdzić. Lekarze tymczasem przypominają, że ozdrowieńcy są narażeni na powtórną infekcję wirusem z Chin, więc Elon Musk nie powinien czuć się aż tak bezpiecznie.

Elon Musk i wypowiedzi o koronawirusie

Dziennikarka przypomniała mu ile na świecie jest do tej pory ofiar śmiertelnych koronawirusa. Odparł, że „wszyscy kiedyś umrą”. W jednym z wcześniejszych wywiadów powiedział, że łatwiej zginąć w wypadku samochodowym, niż z powodu COVID-19. Gdy zapytała go, czy płaciłby swoim pracownikom, którzy ze strachu przed wirusem chcieliby zostać w domach, zagroził przerwaniem wywiadu i odmówił dyskusji na podobne tematy.

Musk stwierdził również, że „pandemia postawiła pod znakiem zapytania jego wiarę w ludzkość”. Nie spodziewał się, że ludzie są zdolni do tak irracjonalnego działania.

Elon Musk kontra szczepionka na COVID-19
Elon Musk kontra koronawirus – miliarder krytykuje szczepionki, lockdown i zamykanie gospodarki

Lockdown i koniec pandemii

Musk powiedział również, że jest przeciwnikiem lockdownu i zamykania gospodarki, bo „nie służy to większemu dobru”. Jego zdaniem, kwarantannie powinny być poddawane jedynie osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Co więcej, przewidywał niedawno, że zbliża się koniec pandemii, a do kwietnia 2020 roku liczba przypadków koronawirusa miała jego zdaniem spać niemal do zera. Jak przypomina Wirtualna Polska, to nie pierwsze kontrowersyjna wypowiedź Muska o koronawirusie i miał nawet kilkukrotnie rozpowszechniać fałszywe informacje o pandemii SARS-CoV-2, którą nazywa “głupią”.

Szczepionka na COVID-19 i globalny program szczepień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewnia, że szczepionka na koronawirusa trafi na rynek do końca 2021 roku. Globalny program szczepień (COVAX), który obejmuje już ponad 150 krajów, zakłada, że w tym terminie uda się wyprodukować 2 miliardy dawek szczepionki. Najbogatsze kraje biorące udział w programie zobowiązały się do płatności z góry za szczepionki za zarezerwowane dawki do 8 października.

Źródło zdjęcia:

  • Elon Musk kontra koronawirus – miliarder krytykuje szczepionki, lockdown i zamykanie gospodarki: Facebook/Elon Musk Quotes & News
  • Start rakiety Falcon 9 – NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces?: Tumisu from Pixabay