Start rakiety Falcon 9 - NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces?

Sztuczna inteligencja wszczepiona ludziom? Elon Musk i przełomowy projekt [WIDEO]

Elon Musk to nie tylko Tesla, PayPal i SpaceX. Kontrowersyjny miliarder założył również firmę neurotechnologiczną Neuralink, której celem jest sztuczna inteligencja i rozwijane za jej pomocą możliwości ludzkiego mózgu. Wizje science-fiction rodem z gry „Cyberpunk” i „Crysis” oraz filmu „Matrix” stają się rzeczywistością.

Sztuczna inteligencja staje się faktem, a Elon Musk i jego firma Neuralink zapowiadają przełom w tej dziedzinie. W niedalekiej przyszłości powstanie pierwszy w pełni funkcjonalny interfejs mózg-komputer. Ma on funkcjonować jak bezprzewodowy rdzeń kręgowy, dzięki któremu sparaliżowane osoby w pełni odzyskają władzę nad ciałem. Ma też pomóc ludziom cierpiącym na epilepsję, odzyskać mowę po wylewach i zachować pamięć ludziom z Alzheimerem. Rozwiązanie pozwoli również sterować maszynami i awatarami ludzi. Finalnym celem jest połączenie ludzkiego mózgu z komputerem, chmurami obliczeniowymi i sztuczną inteligencją, by m.in. zyskać nadludzkie zdolności. Przykładowo, jeśli zechcemy nauczyć się języka obcego, wystarczy wgrać do mózgu odpowiednie oprogramowanie.

Neuralink i Chip N1

Pierwszym zrealizowanym projektem Neuralink i Muska ma być wspomniany rdzeń kręgowy w postaci implantu. Chip N1 pozwoli sparaliżowanej osobie obejść uszkodzony rdzeń kręgowy i połączyć mózg z kończynami, co będzie możliwe dzięki elektrodom umieszczonym w korze mózgowej.

Możemy połączyć się z każdym obszarem mózgu i np. odzyskać wzrok. Możemy naprawić wszystko w mózgu – zapowiada Musk. (wionews.com)

Prototyp urządzenia jest już gotowy i składa się m.in. z elastycznych nici komunikacyjnych cieńszych od ludzkiego włosa, które będą podłączone pod czaszką do sieci neuronowej. Drugą część urządzenia stanowi komputer wzmacniający sygnały ze złączem USB-C do zgrania informacji z mózgu. Firma Neuralink opracowała nawet specjalną maszynę, która umieści implant w mózgu w trakcie inwazyjnego zabiegu.

Ewolucja człowieka wg. Elona Muska

Musk twierdzi, że przyszłość to połączenie ludzi z robotami i sztuczną inteligencją. W jego wizji ludzie staną się zaawansowanymi urządzeniami, żyjącymi jednocześnie w prawdziwym świecie, jak i w chmurze oraz wirtualnej rzeczywistości. Jego zdaniem rozszerzenie ludzkiego umysłu o sztuczną inteligencję stanie się namiastką nieśmiertelności.

Portale takie jak geekweek.pl obawiają się zagrożeń związanych z wizją Muska. Połączenie mózgu z komputerem sprawi, że globalne koncerny będą miały dostęp do naszych wspomnień, marzeń i pamięci. Na te dane być może zapolują również hakerzy i cyberprzestępcy. Czy sama sztuczna inteligencja Muska stanie się zagrożeniem? On twierdzi, że nadchodząca technologia pozwoli ludziom konkurować w świecie, w którym sztuczna inteligencja ich przewyższy.

Elon Musk zapowiada, że chociaż nie przeprowadza jeszcze testów na ludziach, to jedynie kwestia czasu. Przewiduje, że Neuralink zaimplementuje połączenie neuronowe w ciągu najbliższego roku. Finalna faza rozwoju projektu, gdy ludzie zespolą się z komputerami, zostanie osiągnięta w 5-10 lat.

Elon Musk – ludzie wirtualni, sztuczna inteligencja i ludzie-komputery [WIDEO]

Źródło zdjęcia: