WHO i szczepionka na COVID-19. Chcą pieniądzy na program COVAX

WHO: 156 krajów kupi szczepionkę na COVID-19. Ustalono zasady programu COVAX

Koronawirus wciąż nie został pokonany, a WHO dąży, by szczepionka na COVID-19 jak najszybciej trafiła na rynek. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że globalny program szczepień (COVAX) obejmuje już ponad 150 krajów, a to dopiero początek. W poniedziałek w Genewie zostały ustalone zasady globalnych zakupów i dystrybucji szczepionki na koronawirusa.

Koronawirus nie odpuszcza, liczba chorych i zmarłych na świecie wciąż rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że jedyny ratunek to szczepionka na COVID-19. Jak potwierdza szef Vaccine Alliance Seth Berkley, w Genewie ustalono nowe zasady dystrybucji szczepionki, a pogram COVAX  jest teraz “otwarty dla biznesu”. Najbogatsze kraje biorące udział w programie zobowiązały się do płatności z góry za szczepionki za zarezerwowane dawki do 8 października.

Szczepionka na COVID-19 i program COVAX

Berkley ogłosił, że 64 kraje o wyższych dochodach (w tym 29 gospodarek działających jako Team Europe) i 92 kraje o niższych dochodach (będą wspierane w zakupie dawek), które stanowią co najmniej 2/3 ludności świata, złożyły „prawnie wiążące zobowiązania do przystąpienia do programu COVAX”. Będą współpracowały, by zapewnić globalny dostęp do szczepionek COVID-19 w ramach COVAX. Berkley przewiduje, że lada moment do programu dołączy 38 kolejnych państw. 

Uzgodniono, że dopóki nie zostanie wyprodukowana dostateczna liczba dawek, szczepionki będą rozdzielane tak, aby w każdym kraju zaszczepiono 3 % populacji (docelowo 20 %) – podaje Gazeta.pl

WHO i szczepionka na koronawirusa – kiedy będzie gotowa?

Kiedy powstanie i będzie dostępna szczepionka na COVID-19? Dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji w Genewie oznajmił, że „znajdujemy się w punkcie krytycznym” i konieczne jest zwiększenie zaangażowania politycznego i finansowego krajów biorących udział w COVAX. Zdaniem Ghebreyesusa to „mądra decyzja”, której celem jest wyprodukowanie 2 miliardów dawek szczepionki na COVID-19 do końca roku 2021.

Finansowanie szczepionki na COVID-19

Dyrektor WHO twierdzi, że Akcelerator ACT będzie działał zgodnie z planem jedynie, gdy będzie odpowiednio finansowany. Potwierdził, że jak na razie zainwestowano w prace nad szczepionką 3 miliardy dolarów, co pozwoliło na udaną fazę rozruchową. Środki finansowe w wysokości 1,4 miliarda dolarów uzyskano m.in. od rządów, producentów szczepionek, organizacji oraz osób prywatnych. Pieniądze są przeznaczane na badania i rozwój szczepionek. Ghebreyesus zaznaczył, że do rozbudowy programu potrzeba jeszcze 35 miliardów dolarów.

Czym jest program COVAX i jak działa?

Czym jest program COVAX? Jak wyjaśnia Gazeta.pl, powstał, by przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu, którym jest „nacjonalizm szczepionkowy”. Celem programu jest zapewnienie dostępu do szczepionki na COVID-19 w jak największej liczbie krajów, szczególnie w tych najbiedniejszych, których nie stać na zakup szczepionek.

Doradca Światowej Organizacji Zdrowia Bruce Aylward szacuje, że 64% ludności świata współpracuje wspólnie w ramach COVAX, co jest “sukcesem i postępem.  Podkreśla jak wiele ta idea zawdzięcza działaniom GAVI, WHO i CEPI. Zasugerował, że konieczne jest dalsze budowanie światowej koalicji

COVAX to wspólna inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz takich organizacji jak Gavi, The Vaccine Alliance (organizacja, której celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w biednych krajach) oraz CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations – organizacja pozarządowa koordynująca prace nad szczepionkami) – wyjaśnia Gazeta.pl.

WHO, konferencja w Genewie i szczepionka na COVID-19 w ramach COVAX [WIDEO]

Źródło zdjęcia: