Doustny lek na COVID-19 od firmy Pfizer - rozpoczęły się testy kliniczne

Doustny lek na COVID-19. Pfizer rozpoczyna testy kliniczne

Czy szczepionka na COVID-19 wkrótce będzie zbędna? Koncern farmaceutyczny Pfizer zapowiada, że już powstaje lek na COVID-19 podawany doustnie oraz dożylnie. Koncern farmaceutyczny rozpoczął testy kliniczne preparatu.

Powstanie skuteczny lek na COVID-19? Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer, który wraz z niemiecką spółką BioNTech produkuje również szczepionkę przeciw koronawirusowi, oficjalnie rozpoczął już badania kliniczne nad podawanym doustnie lekarstwem na wirusa z Wuhan, co potwierdził dr Mikael Dolsten odpowiadający za badania medyczne w firmie Pfizer.

Lek na COVID-19. Pfizer prowadzi testy kliniczne

Testy kliniczne leku na COVID-19 prowadzone są obecnie na terenie USA. Jak zapowiada Pfizer, będzie to preparat przepisywany i podawany już przy pierwszych objawach infekcji. Koncern zakłada, że lek okaże się tak skuteczny w walce z chorobą, iż nie będzie konieczna hospitalizacja, ani nawet zastosowanie intensywnej opieki medycznej.

Opracowywany właśnie lek na COVID-19 to inhibitor proteazy. Preparaty opierające się na podobnym mechanizmie stosowane są obecnie w leczeniu takich chorób wirusowych jak np. HIV i wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Inhibitory proteazy wiążą się z enzymem wirusowym (zwanym proteazą), zapobiegając replikacji wirusa w komórce – namnażaniu się wirusa – wyjaśnia Radio ZET.

Prowadzone są też badania kliniczne nad inhibitorem proteazy podawanym dożylnie. W testach biorą udział osoby chore na COVID-19 poddawani hospitalizacji. To właśnie dla tej grupy zakażonych byłby przeznaczony lek na COVID podawany dożylnie.

Szczepionka czy lek na koronawirusa?

Nawet jeśli lek okaże się skuteczny, Pfizer nie zamierza rezygnować z produkcji szczepionek. Dr Mikael Dolsten zapowiada, że dzięki doustnym i dożylnym lekarstwom, Pfizer chce stworzyć kompleksowy model leczenia COVID-19, uzupełniający szczepienia. Podkreśla, że szczepienia są konieczne, bo ewentualny lek na COVID-19 nie zapobiegnie zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli Pfizer chce jako pierwszy wyprodukować wspomniany lek, musi sie bardzo spieszyć. W pracach nad doustnym lekiem na koronawirusa bardziej zaawansowane są obecnie takie koncerny farmaceutyczne jak np. Merck i Roche, których preparaty są już w kolejnej fazie badań klinicznych.

Źródło zdjęcia:

Mózgowe "komórki zombie". Naukowcy odkryli co dzieje się w mózgu po śmierci Previous post Odkryli „komórki zombie” w mózgu. Uaktywniają się po śmierci i rosną
Fukushima i zbiorniki z wodą z elektrowni - grozi nam skażenie oceanu? (zdjęcie ilustracyjne) Next post Fukushima – Japonia wyleje milion ton skażonej wody do oceanu. Nowe informacje