Sztuczna inteligencja DeWave i przełom w neurologii

Sztuczna inteligencja czytająca w myślach. DeWave zrewolucjonizuje neurologię?

Sztuczna inteligencja dosłownie będzie czytać w myślach ludzi. Australijscy naukowcy z Politechniki w Sydney (UTS) stworzyli przełomowy nieinwazyjny system sztucznej inteligencji DeWave. Umożliwia konwersję myśli na tekst. Zapowiada się rewolucja w neurologii?

Sztuczna inteligencja i kolejny etap rozwoju. Australijscy naukowcy z Politechniki w Sydney (UTS) pochwalili się postępem prac nad systemem sztucznej inteligencji DeWave. Za pomocą specjalnej czapki i elektroencefalogramu (EEG) rejestrowane są fale mózgowe. Następnie algorytm „konwertuje ciche myśli na tekst”.

Sztuczna inteligencja i algorytm DeWave. Maszyna czytająca w myślach

Opisana technologia wciąż jest we wstępnej fazie rozwoju. Jak na razie w badaniach osiąga 40% skuteczności, a więc 3% więcej niż poprzednie metody oparte na EEG. Celem naukowców jest dokładność na poziomie 90%, co ich zdaniem pozwoli osiągnąć poziom konwencjonalnych metod tłumaczenia językowego i rozpoznawania mowy.

Zdaniem australijskich naukowców, sztuczna inteligencja DeWave na kolejnych etapach rozwoju pozwoli na potężny skok w rozwoju neurologii. Przyniesie rewolucję w płynnej komunikacji dla osób z wadami mowy i osób sparaliżowanych, ułatwiając interakcję człowiek-maszyna

DeWave wyróżnia się swoją nieinwazyjnością, co czyni go bardziej praktycznym w codziennym użytkowaniu i eliminuje potrzebę stosowania urządzeń do śledzenia wzroku​​. System opracowany przez Chin-Tenga Lina z UTS i jego zespół, wykorzystuje modele językowe, łącząc system BERT z GPT, co pomogło systemowi nauczyć się kojarzyć wzorce fal mózgowych ze słowami​​​​

– wyjaśnia portal Zmiany na Ziemi

Jak połączyć mózg z komputerem? Elon Musk pracuje nad Neuralink

Nieinwazyjność DeWave może być kluczowa. Elon Musk od kilku lat zapowiada przełomowy Interfejs mózg-komputer Neuralink. Technologia Muska wymaga jednak wszczepienia czipu. Na razie trwają testy na zwierzętach, które jak ujawnia Reuters, „giną setkami”. Wszczęto nawet dochodzenie federalne.

W technologii Neuralink sygnały będą odbierane przez niewielki odbiornik umieszczony za uchem, przypominający aparat słuchowy. Będzie działał podobnie jak bluetooth, a więc umożliwi przesyłanie sygnałów do urządzeń.

Źródło: readwrite.com

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook