Nowotwory krwi i przełomowa metoda leczenia CAR-T. Kiedy będzie dostępna w Polsce?

Nowotwory krwi i przełomowa metoda leczenia CAR-T. Nadzieja dla polskich pacjentów

Innowacyjna terapia CAR-T ratuje życie kolejnych pacjentów, a nowotwory krwi takie jak ostra białaczka i chłoniaki stają się coraz łatwiejsze do wyleczenia. Agencja Badań Medycznych zapowiada, że nowa metoda leczenia już wkrótce będzie dostępna także w Polsce, a jej koszt będzie znacznie niższy.

Chorzy na nowotwory krwi w Polsce dostali nową nadzieję. Innowacyjna terapia CAR-T przynosi coraz lepsze rezultaty, a lekarze mówią o konieczności jej rozwijania w naszym kraju. Profesor Sebastian Giebel zapewnia, że ta przełomowa metoda leczenia może wyleczyć nawet 50% chorych, u których inne metody leczenia zawiodły. Agencja Badań Medycznych przeznaczyła na ten cel 100 milionów złotych.

Nowotwory krwi i nowa metoda leczenia CAR-T

Na czym polega terapia CAR-T? Jak podaje Polsat News, dla każdego pacjenta produkowany jest tzw. „żywy lek” z jego własnych komórek. Zostają poddane przeprogramowaniu, a następnie wprowadzany jest do nich gen-matryca, będący kodem pozwalającym rozpoznać nowotwór. Dr hab. Krzysztof Kałwak wyjaśnia, że terapia wykorzystuje układ immunologiczny pacjenta. Pobierane są limfocyty, których pacjent musi mieć w sobie wystarczająco dużo. Następnie te komórki są zamrażane i przetransportowane do zagranicznego laboratorium, gdzie poddawana są modyfikacji genetycznej.

To są komórki, które żyją, które widzą, które walczą i które są w stanie być takimi strażnikami organizmu na długie lata – wyjaśnia profesor Giebel. (Polsat News)

Leczenie nowotworów krwi w Polsce

Jak na razie terapia nie jest dostępna w Polsce. Jej koszt za granicą wynosi natomiast 1,5-2 miliony złotych. Agencja Badań Medycznych chce to jednak zmienić i przekazała już grant wynoszący 100 milionów złotych. Zastępca prezesa Agencji Badań Medycznych dr Jakub Berezowski ogłosił, że terapii ma zostać poddanych 180 pacjentów. Twierdzi, że ta przełomowa metoda leczenia może być nawet 10 razy tańsza, gdy będzie przeprowadzana w Polsce.

Berezowski przewiduje, że w pełni polskie komórki car-t cells będą produkowane za ok. 4 lata. Ujawnił, że jak na razie będzie to „produkt częściowo na licencji”, ale produkowany w Polsce.

Innowacyjną metodę zastosowano niedawno w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej “Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. Został wówczas uratowany 11-letni Olek. Dr hab. Bernarda Kazanowska z Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej zwraca jednak uwagę, że leczenie trwa całościowo ok. 2,5 roku i dopiero wówczas możemy powiedzieć, że pacjent jest wyleczony.

W zasadzie można powiedzieć, że ostre białaczki leczą się bardzo dobrze. Ponad 80 proc. tych chorób możemy wyleczyć. Jednak u ok. 15-20 proc. pojawiają się wznowienia – powiedziała dr hab. Kazanowska. (Polsat News)

Źródło zdjęcia: