Szczepionka na COVID-19 i możliwe powikłania?

Szczepionka na COVID-19 i powikłania? U zaszczepionych osób wystąpiło porażenie twarzy

Szczepionka na COVID-19 od koncernu Pfizer wchodzi do użytku, pierwsze osoby w Wielkiej Brytanii zostały już zaszczepione. Czy jednak na pewno jest bezpieczna? Daily Mail donosi, że u kilku zaszczepionych osób pojawiły się problemy ze zdrowiem takie jak porażenie nerwów twarzy (porażenie Bella). Czy to powikłania po szczepionce?

Szczepionka na COVID-19 stała się faktem, a w Wielkiej Brytanii pierwsze osoby poddały się szczepieniu. Chociaż władze kolejnych krajów deklarują, że szczepionka od Pfizer/BioNTech jest w pełni bezpieczna, to obywatele pozostają nieufni. Informacje opublikowane przez Daily Mail mogą wywołać burzę i zakłócić program szczepień. Portal podał, że po szczepionce przeciw koronawirusowi pojawiły się powikłania.

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Daily Mail, powołując się na źródło w brytyjskiej Agencji ds. Żywności i Leków, ostrzega, że 4 ochotników, którzy przyjęli szczepionkę of firmy Pfizer, doznało porażenia nerwów twarzy. Zaznaczono jednak, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że właśnie szczepionka wywołała takie problemy ze zdrowiem.

Głos w sprawie zabrali eksperci z Agencji ds. Żywności i Leków, starając się uspokoić obywateli. Zapewniają, że występujące o zaszczepionych ochotników porażenie Bella ma charakter samoistny i zdarzyło się przypadkowo w grupie osób zaszczepionych wolontariuszy, która grupa liczyła 21720 osób. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii odnotowuje się 20-30 przypadków porażenia Bella na ok. 100 tysięcy osób.

Poziom bezpieczeństwa tej szczepionki na COVID-19 jest podobny do innych powszechnie stosowanych szczepionek. Jak wszystkie środki medyczne, może jednak powodować powikłania, większość z nich raczej lekkie i krótkotrwałe, a do tego nie wszyscy ich doświadczą – informuje Medicines & Healthcare products Regulatory Agency. (Daily Mail)

Porażenie mięśni twarzy (porażenie Bella)

Porażenie Bella pojawia się nagle i może przypominać udar mózgu. Jest to schorzenie opisywane jako porażenie obwodowe twarzy o nieznanej przyczynie, mogące zaatakować osobę w każdym wieku, choć często zapadają na tę dolegliwość kobiety w ciąży. Porażenie zazwyczaj po pewnym czasie ustępuje samoistnie.

Źródło zdjęcia: