Syrop na kaszel dla dzieci zabił 66 osób. WHO ujawnia producenta

Szkodliwy syrop na kaszel. Zginęło 66 dzieci

Syrop na kaszel szkodliwy dla dzieci. WHO ostrzega, że po zażyciu syropu w Gambii zmarło 66 dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że problematyczne syropy na kaszel wyprodukała w Indiach firma Maiden Pharmaceuticals. Do których krajów trafiły do sprzedaży?

Szkodliwy syrop na kaszel w Gambii. Pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się już w lipcu. W kolejnych miesiącach u następnych dzieci stwierdzano ostre uszkodzenie nerek, które doprowadziło do śmierci aż 66 z nich. Dzieci mające mniej niż 5 lat zaczynały mieć problemy z nerkami od trzech do pięciu dni od momentu, w którym zaczęły przyjmować syrop na kaszel. Objawy, jakie występowały u małych pacjentów, obejmowały niezdolność do oddawania moczu, gorączkę oraz wymioty i szybko prowadziły do niewydolności nerek.

Gambijskie ministerstwo zdrowia przeprowadziło śledztwo, którym zainteresowała się również Światowa Organizacja Zdrowia. Przeprowadzono badania z których wynika, że za zgony dzieci odpowiadają syropy na kaszel wyprodukowane w Indiach.

Szkodliwy syrop na kaszel – dzieci zmarły przez uszkodzenie nerek

Po przeanalizowaniu składu zabójczego syropu na kaszel, okazał się „skażony”. Wykryto niedopuszczalne ilości glikolu dietylenowego i etylenowego. Wiadomo już, że sprawa dotyczy syropów na kaszel firmy Maiden Pharmaceuticals, co potwierdził dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ustalono, że skażona partia syropu na kaszel jest dystrybuowana jedynie na terenie Gambii. Niestety, wymieniane przez WHO syropy prawdopodobnie są dystrybuowane również do innych krajów za pośrednictwem nieformalnych rynków.

Na początku sierpnia informowano o 28 ofiarach śmiertelnych. W ciągu trzech miesięcy tragiczny bilans w Gambii znacznie wzrósł. Obecnie mówi się o 66 zgonach. Wszystkie dotyczyły dzieci – informuje Interia.

WHO ostrzega, że spożycie wspomnianego syropu na kaszel prowadzi do ostrego uszkodzenia nerek u dzieci, a w efekcie także do ich śmierci. Wystosowano apel do producenta, by wycofał potencjalnie niebezpieczne syropy ze sprzedaży. Sprawa jest poważna, bo firma Maiden Pharmaceuticals produkuje rocznie 2,2 mln butelek syropów, głównie w Indiach i za granicą – w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Indyjska firma jak na razie odmówiła komentarza w tej sprawie. Agencja Reuters nie uzyskała też oficjalnego komentarza od Ministerstwa Zdrowia Indii ani od indyjskiej agencji leków.

Alert WHO dotyczy czterech preparatów: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup oraz Magrip N Cold Syrup. Komentująca sprawę agencja Reutera zauważa, że afera z syropami to cios dla wizerunku Indii jako “apteki całego świata”, która dostarcza leki na wszystkie kontynenty, szczególnie do Afryki – podaje Polsat News.

Źródło zdjęcia: