Jakie są znaki i objawy, że człowiek umiera? Śmierć daje sygnały nawet kilka dni wcześniej

Oznaki, że nadchodzi śmierć. Ciało wysyła sygnały kilka dni wcześniej

Czy można rozpoznać, że ktoś niedługo umrze? Lekarze oraz osoby pracujące w hospicjach opisują charakterystyczne objawy i zmiany w wyglądzie, które sygnalizują, że zbliża się śmierć. Czym są trójkąt śmierci, łabędzi śpiew i twarz Hipokratesa?

Śmierć nie przychodzi z zaskoczenia. Osoby pracujące ze starszymi i przewlekle chorymi, opisują jak zmienia się ciało i zachowanie niedługo przed śmiercią. Umierający organizm daje charakterystyczne sygnały przed ostatecznym momentem życia. Proces umierania opisał m.in. ksiądz Jan Kaczkowski, który przez wiele lat pracował w Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku i przygotował broszurę „Jak umiera ciało?”.

Śmierć daje znak. Tak ciało zapowiada umieranie

Jak podają liczne źródła, śmierć o swoim nadejściu daje znać kilka godzin lub nawet kilka dni wcześniej. Jak czytamy na abczdrowie.pl, osoby bliskie śmierci znacznie dłużej śpią, tracą apetyt i nie chcą pić. Wpływa na to m.in. słabnące krążenie. Powoduje ono również zimne palce u stóp i dłoni. Organizm nie potrzebuje już tyle energii co wcześniej. Może być widoczny szybki spadek masy ciała, które wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej wyczuć puls.

Dolegliwości żołądkowe. Osłabienie organizmu, połączone z brakiem apetytu i przyjmowanymi lekarstwami powodują dolegliwości, takie jak nudności, wymioty lub zaparcia – podaje Medonet.pl.

Występują mrowienie i drętwienie kończyn, owrzodzenia, a rany w okolicy stóp nie chcą się goić. Pojawiają się także sinienia i sinowczerwone zabarwienia czyli tzw. plamy opadowe. Z czasem zsinienie może przenosić się coraz wyżej, dochodząc do ramion czy ust. 

Twarz śmierci

Śmierć widać także na twarzy, której rysy ulegają wyostrzeniu z powodu zaniku tkanki tłuszczowej (tzw. twarz Hipokratesa). Uwydatnia się nos i charakterystyczne bruzda na nosie, a powieki się nie domykają. Wyraźnie widoczny staje się też trójkąt śmierci na twarzy, który umiejscowiony jest między kącikami ust górnej wargi i szczytem piramidy nosa. Skóra staje się bardziej pociągła. Zapadają się policzki i skronie.

Na kilka godzin przed śmiercią oczy stają się szkliste. U niektórych występują omamy i majaczenie, widzą zmarłych bliskich i rozmawiają z nimi. Spada wrażliwość na bodźce. Usta są lekko otwarte, niekiedy następuje wyciek śliny z kącika ust, szczęka staje się rozluźniona. Dochodzi również do nietrzymania moczu i stolca

Przed śmiercią oddech staje się płytki i słaby, a także możliwe są duszności. Pojawiają się bezdechy oraz finalnie „rzężenie przedśmiertne” określane także jako „grzechotka śmierci’i „łabędzi śpiew”, gdy w błonach śluzowych gromadzi się wydzielina.

Sygnały ostrzegające, że zaczyna się umieranie (abcZdrowie):

  • coraz większe zmęczenie podstawowymi czynnościami, apatia;
  • problemy z oddychaniem, “łapanie powietrza”, okresy szybkich, płytkich oddechów przeplatanych ciężkim bezdechem;
  • podczas oddechu może występować też bulgotanie tzw. grzechotka śmierci;
  • nadmierna senność;
  • pobudzenie, niepokój;
  • niechęć do jedzenia i picia;
  • obrzęki nóg i rąk;
  • coraz rzadsze oddawanie moczu, zmiana barwy moczu na ciemniejszą.

Serce przestaje pracować i przez cztery minuty obumiera mózg. Ciało jeszcze przez kilkadziesiąt sekund, jak gdyby ostatkiem sił, próbuje złapać oddech. Potem jest cisza i kompletny bezruch – czytamy na radiozet.pl.

Moment śmierci, bliskość i opieka

Każdy z nas prędzej czy później straci kogoś bliskiego. Warto odpowiednio przygotować się do tego trudnego momentu, by zmniejszyć jego ból i strach. Jeśli osoba, którą się opiekujemy, wykazuje opisane powyżej symptomy, należy zapewnić jej bliskość, wyrozumiałość i godne warunki. Śmierć jest nieunikniona, ale nie musi być zła i straszna.

Źródło zdjęcia: