Odra wraca? WHO i UNICEF zbierają pieniądze na szczepienia na polio i odrę

WHO i UNICEF apelują o pieniądze na globalne szczepienia – odra, polio

Pandemia koronawirusa to dopiero początek kłopotów? WHO i UNICEF ostrzegają, że walka z COVID-19 sprawiła, iż wróciły takie choroby jak odra i polio. Apelują o pieniądze i masowe szczepienia na globalną skalę.

Koronawirus i trwająca obecnie pandemia to dopiero początek kłopotów? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF biją na alarm, że pojawia się problem ze szczepieniami dzieci na inne poważne choroby. Zostały zaniedbane programy szczepień i powstały zaległości oraz zakłócenia „w innych aspektach medycy”. Problem dotyczy głównie mieszkańców biednych krajów, w tym milionów dzieci.

Szczepienia – odra i polio wracają?

UNICEF i WHO apelują, by jak najszybciej rozpocząć masowe szczepienia na odrę i polio, zanim wybuchną nowe epidemie. Aby było to możliwe, potrzebne są oczywiście pieniądze. Wstępnie oszacowano, że na planowany program szczepień potrzeba ok. 655 milionów dolarów (400 mln – polio, 255 mln – odra). Wystosowano już apel do darczyńców i przywódców  krajów, by „podjąć globalne działania w zakresie szczepień” i przeprowadzić ogólnoświatowe kampanie promujące szczepienia.        

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę, że pandemia COVID-19 ma negatywny wpływ na usługi zdrowotne i szczepienia na świecie, co dzięki odpowiedniemu dofinansowaniu można jeszcze odwrócić. Jest pewny, że możemy zapobiec powrotowi wspomnianych chorób, bo mamy do tego niezbędne narzędzia. „Potrzebujemy jednak zasobów i poświęcenia”, by przywrócić program szczepień dzieci w najbiedniejszych krajach i zrealizować globalną strategię nazwaną „Measles Outbreak Strategic Response Plan”.

WHO podaje, że w 2019 roku odnotowano najwięcej przypadków odry od 20 lat, rośnie też śmiertelność na tę chorobę.  Zwraca także uwagę na rosną liczbę przypadków polio w Pakistanie, Afganistanie i najbiedniejszych krajach Afryki.

Nie możemy pozwolić, żeby walka z jedną śmiertelną chorobą sprawiła, że stracimy grunt w walce z innymi chorobami – apeluje dyrektorka generalna UNICEF-u Henrietta Fore.

Szczepionka na COVID-19 i program COVAX

Jednocześnie WHO cały czas promuje program COVAX i zbiera pieniądze, by jak najszybciej powstała szczepionka na COVID-19. Kraje już zobowiązały się płacić na szczepionkę, której nie ma, a którą ma otrzymać 90% populacji.

Źródło zdjęcia:

One thought on “WHO i UNICEF apelują o pieniądze na globalne szczepienia – odra, polio

Comments are closed.

NASA, Elon Musk i firma Space X dzisiaj zmienią historię. Wiadomo już kiedy nastąpi start rakiety Falcon 9. Transmisja na żywo LIVE WIDEO. Previous post Joe Biden kontra NASA. Misje kosmiczne i program Artemis zagrożone?
Twórca „Scooby-Doo” Ken Spears nie żyje Next post Zmarł twórca Scooby-Doo. Nie żyje Ken Spears