W Polsce powstanie pierwszy Monorail. Reszów świętuje

W Polsce powstanie pierwszy monorail. Władze miasta podpisały dokumenty

W Polsce powstanie pierwszy monorail, czyli kolejka nadziemna. Takie rozwiązanie zapowiadano już od dawna, ale wreszcie zostanie wcielone w życie. Zmiana w przepisach sprawi, że taką kolejką wkrótce przejdziemy się w Rzeszowie.

Monorail to kolejka naziemna, nazywana również sky-shuttle. Umieszcza się ją na słupach, a wagoniki poruszają się po szynach. Koła nie są jednak umieszczane pionowo jak w samochodzie, ale poziomo i nie stykają się  ze ściankami konstrukcji. To popularna alternatywa np. dla metra. Wkrótce będą się nią mogli pochwalić rzeszowianie.

Monorail w Rzeszowie – będzie kolejka nadziemna

Monorail w Rzeszowie powstanie dzięki chińskim konstruktorom, ich elektrycznym wagonikom oraz polskiej stali z Częstochowy. Jak podaje „Wirtualna Polska” taka technologia w Polsce to już nie tylko marzenia, ale konkretne plany, ponieważ władze Rzeszowa podpisały list intencyjny z firmą Suningwell (dzierżawca Huty Częstochowa). Miałaby wyprodukować wszelkie części stalowe do rzeszowskiej kolejki, takie jak np. szyny, słupy oraz blachy do budowy wagoników. Firma CCCC – China Communications Construction Company Ltd. wykonała już wstępne studium projektu i ma dostarczyć niezbędną technologię. Za wagoniki miałaby odpowiadać chińska firma BYD

CCCC to potężna firma, była zaangażowana w m.in. budowę 55-kilometrowego mostu między Hong-Kongiem i Makau, budowę systemów transportu łączących miasta z lotniskami, portami etc. – przypomina WP.pl

Zalety monorail

Dyrektor Ośrodka Certyfikacji Transportu dr inż. Andrzej Kochan zwraca uwagę, że takie rozwiązanie jak kolejka nadziemna nie ingeruje w infrastrukturę miasta, a dodatkowo może być to środek transportu całkowicie zautomatyzowany i pozwolić na oszczędność miejsca w przestrzeni publicznej. Kolejne źródła podają, że taka kolejka jest także bardzo szybka i łatwa do zbudowania, a akumulatory umieszczone w wagonikach nie emitują dużo hałasu i zanieczyszczeń.

Monorail w Rosji (Moskwa)
Monorail w Rosji (Moskwa)

Podpisano dokumenty, zmieniono przepisy

Na drodze do marzeń stało do tej pory polskie prawo, a właściwie brak odpowiednich przepisów wykonawczych. Jednak jak informują media, 25 maja w rzeszowskim ratuszu odbyło spotkanie z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem, prof. Choromańskim z Politechniki Warszawskiej oraz Bartoszem Jakubowskim, przedstawicielem Biura Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Dotyczyło właśnie zmian w przepisach dotyczących transportu publicznego, umożliwiających budowę kolejki nadziemnej monorail w Rzeszowie .

To kamień milowy pod to, aby monorail w polskim otoczeniu prawnym funkcjonował – ogłosił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Kiedy monorail w Polsce? Sama budowa kolejki nadziemnej miałaby ruszyć za ok. 2 lata. Przez kolejny rok mają odbywać się spotkania z przedstawicielami CCCC i wizje lokalne w celu stworzenia projektu. Koszt budowy szacowany jest na 800 milionów złotych. Jak podaje transport-publiczny.pl, trasa miałaby łączyć Uniwersytet Rzeszowski, Politechnikę Rzeszowską, centrum i dworzec kolejowy. 

Kiedy kolejka nadziemna w Rzeszowie?

Projekt ustawy zostanie jeszcze w tym tygodniu wysłany do Rady Ministrów. Następnie trafi do Sejmu, Senatu i Prezydenta. Gdy zostanie przyjęty, w Ministerstwie Infrastruktury w ciągu 18 miesięcy od wejścia ustawy w życie muszą zostać przygotowane przepisy szczegółowe dotyczące monoraila. To oznacza, że kolej nadziemna mogłaby w Rzeszowie zacząć powstawać najwcześniej w drugiej połowie 2022 r. – informuje transport-publiczny.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Monorail w Rosji (Moskwa): Facebook/Bassam Almansoury‎/bridges Friends
  • W Polsce powstanie pierwszy Monorail. Reszów świętuje: Paul Brennan from Pixabay

One thought on “W Polsce powstanie pierwszy monorail. Władze miasta podpisały dokumenty

Comments are closed.

Pożary zombie Previous post Grożą nam “pożary zombie”. Czym jest to zjawisko?
ZOO Wrocław i mały manat Next post W polskim zoo urodził się manat. Uratuje zagrożony gatunek?