Elon Musk kontra szczepionka na COVID-19 - ostra wypowiedź

Jakie plany ma Elon Musk? Tak chce zmienić przyszłość świata

Chociaż rakieta SpaceX eksplodowała, Elon Musk ogłosił, że się nie zatrzyma. Co więcej, zamierza ostro przyspieszyć, bo “czas jest najcenniejszą walutą”. Mówi wprost – chce ukształtować przyszłość ludzkości zgodnie ze swoją wizją. Jakie są teraz plany Elona Muska i co może mu przeszkodzić w ich realizacji? I przede wszystkim, czy ludzkość chce żyć w przyszłości Elona Muska?

Mimo kolejnych afer i porażek, Elon Musk nie wciska hamulca. Chociaż rakieta Starship eksplodowała pod koniec 2023 roku, SpaceX już w styczniu 2024 planuje start kolejnych rakiet. Jak stwierdził Musk, “lepiej stracić trochę sprzętu, niż stracić czas”. Co dokładnie planuje teraz szef SpaceX i Tesli? Musk to rzeczywiście geniusz i wizjoner, czy po prostu szalony bogacz, który i bez rakiety ma niezły odlot? Jego niektóre pomysły mogą zmrozić krew w żyłach.

Elon Musk i sztuczna inteligencja. “Nieśmiertelny dyktator”

Elon Musk wielokrotnie przestrzegał przed nieostrożnym rozwojem sztucznej inteligencji, która może stać się “nieśmiertelnym dyktatorem”. Sam jednak coraz bardziej angażuje się w jej rozwój. W 2023 roku ogłosił, że jego startup xAI wykorzysta dane zgromadzone przez Twittera (X) do szkolenia “maksymalnie ciekawskiej sztucznej inteligencji”. Zapowiedział również, że sztuczna inteligencja xAI nie będzie jedynie algorytmem badającym internet. Ma “rozumieć fizyczny świat”. Pomocne mają okazać się rozwiązania opracowane przez Teslę w samochodach autonomicznych.

Elon Musk ostrzega jakie zagrożenie stanowi sztuczna inteligencja
Elon Musk ostrzega jakie zagrożenie stanowi sztuczna inteligencja

CZYTAJ WIĘCEJ: Robot Optimus od Tesli. “To nie Terminator”

W 2023 roku podczas rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem na zakończenie inauguracyjnego Szczytu Bezpieczeństwa AI w Wielkiej Brytanii, Musk ogłosił że postępy w rozwoju SI stworzą świat “w którym żadna praca nie będzie potrzebna. AI wypracuje dla każdego wysoki bezwarunkowy dochód.

Humanoidalny robot może w zasadzie gonić cię wszędzie. To coś, czym powinniśmy się bardzo martwić. Jeśli robot może podążać za tobą wszędzie, co jeśli pewnego dnia dostanie aktualizację oprogramowania i nie będzie już tak przyjazny? – zapytał Elon Musk.

Można ufać robotom i sztucznej inteligencji Muska? Niedawno wyciekła informacja, że robot w fabryce Tesli zaatakował człowieka i poważnie go ranił. Pojawiły się przecieki o przekłamanych raportach bezpieczeństwa i ukrywanej liczbie wypadków w teksańskiej fabryce Tesli.

Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator
Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator

Kosmiczne ambicje Elona Muska. Na Marsa i jeszcze dalej

Chociaż dwa miesiące temu eksplodowała kolejna rakieta SpaceX, Elon Musk nie ustaje w marzeniach o ekploracji kosmosu. Już w 2024 roku NASA wyśle sondę Europa Clipper, która zbada jednego z największych księżyców Jowisza — Europę. Sonda wystartuje na rakiecie SpaceX Falcon Heavy i dotrze do systemu Jowisza w 2030 r. Dodatkowo SpaceX planuje misję kosmiczną Polaris Dawn. W jej trakcie odbędzie się pierwszy w historii komercyjny spacer kosmiczny.

To wszystko jednak tylko raczkowanie przez wielkim skokiem. SpaceX podczas tych przedsięwzięć przetestuje technologie, które wykorzysta w znacznie dalszych podróżach kosmicznych, także załogowych.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Badanie wpływu kosmosu na ludzkie ciało. Misja Polaris Dawn ma również za zadanie przeprowadzenie badań dotyczących wpływu długotrwałej ekspozycji na warunki kosmiczne na ludzkie ciało. Będzie to ważny krok w przygotowaniu do dłuższych misji kosmicznych, w tym planowanych misji na Marsa

– pisze Business Insider.

Elon Musk Neuralink – przełom w medycynie czy makabryczny eksperyment?

Neuralink to interfejs mózg-komputer, który umożliwi odczytywanie aktywności neuronów. Po odpowiednim treningu, urządzenie odczyta np. zamiar podniesienia ręki lub przesunięcia obiektu w określonym kierunku. Da to osobom sparaliżowanym nadzieję na bezprzewodowe komunikowanie się ze światem, a nawet prowadzenie samochodu lub kontrolowanie zaawansowanego egzoszkieletu. Musk jakiś czas temu ogłosił, że małpa, której wszczepiono chip Neuralink do mózgu, grała w gry komputerowe za pomocą myśli.

Kontrowersyjny projekt Neuralink zalicza jednak kolejne opóźnienia. Elon Musk zapowiadał, że połączy mózg i komputer już w 2021 roku. W grudniu 2022 roku zapowiedział, że już za pół roku ma być testowany na ludziach i dojdzie do przełomu w medycynie. Jednak ten przełom ma makabryczną cenę. Musk nalega, byprzyspieszać projekt ponad możliwości. Efekt? Na razie trwają testy na zwierzętach, które jak ujawnia Reuters, „giną setkami”. Wszczęto nawet dochodzenie federalne.

Elon Musk i Neuralink - kolejny eksperyment i małpa z wszczepionym implantem do mózgu
Elon Musk i Neuralink – kolejny eksperyment i małpa z wszczepionym implantem do mózgu

Dlaczego Muskowi tak się spieszy? Podobne technologie są już rozwijane, a miliarder chce jako pierwszy skomercjalizować swoje rozwiązanie. Konkurencją są dla niego np. doświadczenia prowadzone od ponad dekady na Harvard Medical School, gdzie testowane są różne konfiguracje interfejsów mózg – maszyna (BCI) i maszyna – mózg (CBI). Lekarze z Ohio State University już połączyli układ nerwowy człowieka z maszyną, tworząc dla  Iana Burkharta z czterokończynowym paraliżem neuromost – technologiczną namiastkę układu nerwowego.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Kosmiczne plany Elona Muska

NASA w kolejnych latach wyśle załogową misję na Księżyc, a SpaceX Elona Muska odgrywa w tej misji niezwykle ważną rolę. Program księżycowy Artemis to miliardy dolarów przekazywane przez amerykańską agencję kosmiczną Muskowi i Space X, m.in. na rozwój rakiety Starship, która będzie pełniła funkcję lądownika na Księżycu.

Jak wyjaśnia Space.com, po zakończeniu misji Starship zabierze załogę do Oriona w drodze powrotnej na Ziemię, zanim załoga opuści Starship na orbicie księżycowej. Technologia SpaceX jest więc już krytyczną częścią infrastruktury agencji kosmicznej. Z ostatnich informacji wynika, że przekazanych przez urzędników NASA, system ma zostać wykorzystany nawet do kilkunastu księżycowy misji w ramach programu Artemis.

Elon Musk i SpaceX zapowiadają loty na Marsa jako "najwyższy priorytet". Budują statek kosmiczny Starship
Elon Musk i SpaceX zapowiadają loty na Marsa jako “najwyższy priorytet”

Ambicje Elona Muska sięgają jednak znacznie dalej. Celem miliardera jest Mars. Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (ang. International Astronautical Congress, IAC) zapowiedział, że do 2050 r. na Marsie zamieszka nawet 1 mln ludzi. Powstaje już nawet projekt marsjańskiego miasta. Jak jednak pisze Business Insider, “czterech naukowców wyjaśniło, że jego plan jest mało realny z powodów technicznych, naukowych i etycznych, a bardziej wykonalne jest utworzenie kolonii na Księżycu”.

Zdaniem Elona Muska, stała kolonia na Czerwonej Planecie pomoże przetrwać naszemu gatunkowi, gdyby cała ludzkość wyginęła na Ziemi. Co ciekawe, NASA udostępniła już mapy, na których widać potencjalne marsjańskie lądowiska dla misji SpaceX. Obrazy HiRise SpaceX wskazują, że firma jest zainteresowana głównie marsjańskim regionem Arkadia.

Tesla, elektromobilność i ekologia

Elon Musk zapewnił, że w przyszłości nie zabraknie czystej energii, ani surowców niezbędnych do produkcji zelektryfikowanych pojazdów. Co więcej, Tesla nie będzie zajmowała się jedynie elektromobilnością. W przyszłości ma też produkować m.in. pompy ciepła do ogrzewania budynków. do 2023 roku zamierza zwiększyć produkcję swoich aut 15-krotnie, jednocześnie tnąć ich koszt o połowę.

1 marca 2023 r.odbył się kolejny Tesla Investor Day, czyli impreza, na której Elon Musk i jego ekipa przedstawiają inwestorom wizję przyszłości firmy, nowe produkty i rozwiązania. Plany firmy są ambitne, ale rynki zareagowały na zapowiedzi sceptycznie, kurs Tesli spadł po prezentacji planów firmy o ponad 5 procent

– pisze Auto Świat.

Tesla Roadster w kosmosie - Czy Elon Musk stworzył biologiczne zagrożenie dla Marsa?
Tesla Roadster w kosmosie – Czy Elon Musk stworzył biologiczne zagrożenie dla Marsa?

Elon Musk jest nieuniknioną przyszłością? Ale czy to dobra przyszłość

Elon Musk wydaje się nieszkodliwym dużym dzieckiem, które stać na najdroższe zabawki. To geniusz i filantrop, który niedawno przekazał 100 milionów dolarów na budowę uniwersytetu w Austin w Teksasie. Marzyciel ze środkami, by marzenia realizować. Ale Elon Musk ma też mroczną stronę.

Jak pisał niedawno New Yorker, rządowe agencje USA “są zdane na łaskę i niełaskę Elona Muska w obszarach od obronności po eksplorację kosmosu”. Dziennikarz Ronan Farrow zwrócił uwagę na kontakty Muska w Pentagonie, transporcie, lotnictwie i branży związanej z bezpieczeństwem pracy. Napisał nawet o “uzależnieniu Stanów Zjednoczonych od Elona Muska”. Zwrócił też uwagę jakie wiąże się z tym ryzyko i jak bardzo Musk jest nieobliczalny. CNN ujawniło przecież jak Musk sabotował ukraińskie ataki, dogadując się z Kremlem. Do czego naprawdę jest zdolny Elon Musk?

Elon Musk wspierał Rosję? CNN oskarża szefa Space X o sabotowanie ukraińskich ataków
Elon Musk wspierał Rosję? CNN oskarża szefa Space X o sabotowanie ukraińskich ataków. Foto: YouTube/Real Time with Bill Maher

Ashlee Vance, biografka Muska, zapewne nie bez powodu nazwała go “opętanym geniuszem, który chce uczynić z ludzi w kosmicznych kolonizatorów”. Miliarder zapewnia, że realizuje swoje projekty dla dobra ludzkości. Owszem, interesuje go ludzkość, ale ludzie już chyba mniej.

W styczniu 2024 roku federalny organ nadzoru pracy w USA stwierdził, że SpaceX nielegalnie zwolniło pracowników, którzy publicznie skrytykowali założyciela i dyrektora generalnego firmy. Biograf Muska Walter Isaacson wyznał, że “Elon Musk ma demoniczne alter ego”, a dążąc do celu nie wykazuje żadnej empatii. Krążą już legendy o tym jak zmusza swoich pracowników do nadludzkiego wysiłku.

Musk trzyma w rękach miliardy dolarów i los ludzkości, ale te ręce się trzęsą. „Wall Street Journal” ujawnia, że rzekome zażywanie narkotyków przez Elona Muska zaniepokoiło kadrę kierowniczą jego firm oraz amerykańskie władze, w tym Pentagon. Nieoficjalnie mówi się, że miliarder obficie zażywa ecstasy, kokainę, LSD i grzyby psychodeliczne. Miał nawet przyjść naćpany na ważne spotkanie dotyczące SpaceX i rakiety Starship.

Do tego X, czyli dawny Twitter, stracił na wartości ponad 71 proc., od czasu nabycia spółki przez Elona Muska w październiku 2022 r. Inwestorzy w końcu zareagują i sprowadzą Muska z kosmosu na ziemię?

W przypadku SpaceX nielegalne zażywanie narkotyków może zagrozić miliardom dolarów kontraktów rządowych, z których firma korzysta, ze względu na przepisy federalne. Informacje gazety o zażywaniu narkotyków przez Muska narażają na ryzyko prawie 1 bln dol. w aktywach posiadanych przez inwestorów, około 13 tys. miejsc pracy i przyszłość amerykańskiego programu kosmicznego

pisze Business Insider..

Co na to Elon Musk? Wydaje się nie zważać na problemy. Stwierdził niedawno: “to ja jestem przyszłością”. A jak wygląda przyszłość według Elona Muska?

Chciałbym umrzeć z przekonaniem, że ludzkość ma przed sobą świetlaną przyszłość. Znajdziemy się na dobrej drodze, by stać się gatunkiem międzyplanetarnym z samopodtrzymującą się cywilizacją na innej planecie. Przyszłość wydaje się o wiele ciekawsza i bardziej ekscytująca, jeśli wyobrażamy sobie, że jesteśmy podróżującym po kosmosie i żyjącym na wielu planetach gatunkiem. Nie potrafię wyobrazić sobie nic bardziej emocjonującego niż przebywanie wśród gwiazd –

powiedział Elon Musk.


Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Źródło: Texas Tribune, Bloomberg News, CNBC,Business Insider, Space24, Puls Biznesu, Auto Świat

Źródło zdjęcia: