Unia Europejska zdecydowała: w 2024 roku elektronika tylko z USB-C

W 2024 roku tylko urządzenia z USB-C. Unia Europejska zdecydowała

Wszystkie urządzenia i jedna ładowarka – rok 2024 przyniesie istotne zmiany dla użytkowników urządzeń elektronicznych. Port USB-C będzie obowiązkowy w każdym urządzeniu. Oznacza to koniec z różnymi ładowarkami do telefonów, czytników i e-booków.

Komisja Europejska zdecydowała, że w 2024 roku wszyscy producenci elektroniki mają przejść na jeden standard ładowania. Będzie obowiązywała zasada „jedna wtyczka, wszystkie urządzenia”. Wcześniej takie przepisy m.in. zmusiły firmę Apple do zaimplementowania złącza USB-C w iPhone’ach. Teraz zmiany w przepisach obejmą kolejne typu urządzeń elektronicznych.

Elelektronika tylko z USB-C. Komisja Europejska: sprzedaż bez ładowarki

Ujednolicony standard ładowania na razie zrewolucjonizował rynek smartfonów. W 2024 roku w złącze USB-C mają zostać wyposażone tablety, aparaty i kamery cyfrowe, myszy i klawiatury, czytniki, konsole, głośniki, słuchawki i urządzenia do nawigacji.

Nowe regulacje będą obowiązywały od jesieni 2024 roku.

Co ważne, Unia Europejska chce, aby wszystkie urządzenia były sprzedawane bez ładowarek w zestawie. Ma to zminimalizować liczbę urządzeń w domach, a tym samym zmniejszyć ilość elektrośmieci. Zredukowanie liczby ładowarek przyczyni się do globalnego zmniejszenia zużycia surowców i energii.

Jak podsumowała nakaz Komisja Europejska, „to idealne zwieńczenie 30. rocznicy Jednolitego Rynku UE”.

Wreszcie się doczekaliśmy! Od 2024 roku jeden rodzaj kabla USB-C będzie obowiązywał dla wszystkich urządzeń elektronicznych w UE. W nowym roku nie usłyszysz już: „Przepraszam, nie mam odpowiedniej wtyczki”

– ogłosiła Komisja Europejska na X (Twitter)

Komisja Europejska kontra Apple. AirPods Pro 2 z USB typu C

Przykładowo, we wrześniu firma Apple  podczas konferencji Wonderlust zaprezentowała nowe stare słuchawki AirPods Pro 2. Zrezygnowano z portu Lightning na rzecz USB-C. Co więcej, Apple sprzedaje etui ładujące USB-C dla AirPods Pro 2. gen. oddzielnie w Apple Online Store. Cena? 499 złotych.

Apple zaprezentował nową wersję iPhone 15 posiadającego już port USB-C

Kable USB typu C – szybkie ładowanie, szybkie zmiany na rynku elektroniki

Kable USB typu C cenione są ze względu na swoją uniwersalność oraz szybkość ładowania. To obecnie najpopularniejszy standard w świecie kabli USB

Chociaż zmiany standardów ładowania obejmą laptopy dopiero na wiosnę 2026 roku, producenci już wyposażają przenośne komputery w możliwość ładowania przez uniwersalne złącze USB-C.

Powodem dla którego świat elektroniki ma opanować standard ładowania przez USB-C jest problem elektrośmieci. Jeśli producencie będą stosować jedno uniwersalne złącze, użytkownicy będą potrzebowali mniej ładowarek. Tym samym kablem i kostką mamy móc obsługiwać wiele urządzeń

– wyjaśnia portal Dobpreprogramy.pl.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook