Duchy, nawiedzone domy, zjawiska paranormalne... to wszystko tlenek węgla?

Duchy i nawiedzone domy nie istnieją? “Tlenek węgla powoduje halucynacje”

Nawiedzone domy, duchy, demony, zjawiska paranormalne, straszne miejsca… nauka właśnie odarła świat z magii i odebrała argumenty twórcom horrorów? Okazuje się, że za nawiedzone domy może odpowiadać po prostu tlenek węgla.

Wierzycie w duchy i zjawiska paranormalne? Naukowcy i badacze właśnie wzięli się za nawiedzone domy. Czym tak naprawdę są straszące w nich duchy i upiory? W jednym z odcinków podcastu This American Life o tematyce Halloween przytoczono historię z American Journal of Ophthalmology opisaną w latach dwudziestych XX wieku. W listopadzie 1921 roku pewna rodzina stwierdziła, że w ich domu straszy.

Słyszeli kroki, dźwięki przesuwanych mebli, widzieli nieznajome osoby i czuli się obserwowani, towarzyszyło im nieustanne zmęczenie. Dzieci stały się blade i apatyczne. Scenariusz horroru, jaki stworzyliby Stephen King lub Graham Masterton? Niekoniecznie…

Nawiedzone domy to tlenek węgla? Objawy zatrucia jak nawiedzenie przez ducha

Okazuje się, że te „paranormalne zjawiska” mogły być objawem zatrucia. Tlenek węgla, zamiast uciekać przez komin, wydobywał się z wadliwego pieca. Rodzina była regularnie podtruwana tlenkiem węgla, co powodowało m.in. zaburzenia świadomości.

Tlenek węgla przyczepia się do czerwonych krwinek, utrudniając dostarczanie tlenu do  narządów, mózgu i mięśni. Zatrucie tlenkiem węgla daje takie objawy jak m.in. bóle i zawroty głowy, bóle i ucisk w klatce piersiowej. Osoba zatruta ma halucynacje, słyszy dziwne dźwięki, cierpi na zaburzenia rytmu serca i dostaje drgawek.

Śmierć kliniczna. Opisał co widział, gdy umarł na 90 minut

Podobna sytuacja miała miejsce w 2005 roku, gdy pewna kobieta widziała duchy pod prysznicem. Okazało się, że nowy podgrzewacz wody był nieszczelny. Powodował ulatnianie się tlenku węgla.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe – czytamy na gov.pl.

Duchy z epoki wiktoriańskiej i zatrucie gazami

Jak wyjaśnia IFLScience, wiele „nawiedzonych domów’ zawierało wysoki poziom tlenku węgla. Jego źródłem mogą być starzejące się i wadliwe urządzenia. Stare drewno i rozkladająca się materia organiczna, grzyby i pleśnie również mogą być źródłem trucizn powodujących np. halucynacje. Ich duże stężenie może powodować nagłą śmierć ludzi i zwierząt.

Sondaż Gallupa z 2005 roku ujawnił, że około 37 procent Amerykanów wierzy w nawiedzone domy, a wiele osób uwielbia słuchać opowieści o tego rodzaju upiornych starych domostwach i opuszczonych rezydencjach. Okazuje się jednak, że nauka może mieć bardzo racjonalne wytłumaczenie dla tego rodzaju opowieści

– pisze szkolastandard.pl.

Toksykolog Albert Donnay uważa, że to dlatego w epoce wiktoriańskiej często widziano duchy. Korzystano z toksycznych lamp gazowych,. A do tego stosowano tapety ze szkodliwymi materiałami.

Oznaki, że nadchodzi śmierć. Ciało wysyła sygnały kilka dni wcześniej

One thought on “Duchy i nawiedzone domy nie istnieją? “Tlenek węgla powoduje halucynacje”

Comments are closed.

Wilk Kosy zabity. Wyrok sądu: myśliwy bezkarny Previous post Myśliwy zabił wilka pod ochroną, szczeniaki zdechły. Sąd go uniewinnił
WHO: będzie choroba x, potrzebne nowe szczepionki Next post WHO: nadciąga choroba X. Wirus jeszcze nie istnieje, ale szczepionka powstaje