Indie i wyciek tlenu w szpitalach. Wiele ofiar. Kraj przegrywa z COVID-19

Indie, wyciek tlenu w szpitalu. 22 pacjentów nie żyje

Indie i tragedia w szpitalu w Nashiku. 22 osoby podłączone do respiratorów zmarły, gdy nastąpił wyciek tlenu z głównego zbiornika. Potwierdzono, że nastąpiła awaria jednego z zaworów.

Indie przegrywają w walce z COVID-19, a dziennie przybywa niemal 300 tysięcy nowych zakażeń. Tymczasem w szpitalu w Nashiku, w stanie Maharasztra, doszło do tragedii z powodu wycieku tlenu z głównego zbiornika. Jak podaje BBC, wyciek trwał ok. 30 minut zanim został wykryty. Zmarło 22 pacjentów będących w stanie krytycznym i podłączonych do respiratorów. Niektóre źródła podają, że do uszkodzenia zaworu w zbiorniku z tlenem doszło podczas jego uzupełniania.

Indie i wyciek tlenu w szpitalu

Jak informuje dziennik „The Hindu”, w szpitalu im. Dr  Zakira Hussaina przebywało ok. 150 pacjentów, a czego 127 korzystało z tlenu. Jak na razie 30 pacjentów ewakuowano do innych placówek medycznych. Tymczasem telewizja NDTV pokazuje unoszący się gęsty obłok gazu wokół zbiorników, a przed szpitalem protestują rodziny pacjentów, oskarżając władze szpitala o zaniedbania.

Urzędnik z biura premiera stanu Maharasztra potwierdził, że rodziny ofiar otrzymają 500 tys. rupii (ok. 25 tys. zł) odszkodowania – podaje tvp.info.

COVID-19 w Indiach

Media przypominają, że Indie przegrywają walkę z COVID-19, a codziennie odnotowywane są kolejne rekordy jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. Przykładowo, 20 kwietnia testy na obecność koronawirusa potwierdziły aż 295 tysięcy nowych przypadków . Co gorsza, w całym kraju zaczyna brakować tlenu w szpitalach. Premier Delhi Arvin Kejriwal prosił rząd centralny o przysłanie tlenu – państwowe i prywatne szpitale w stolicy szacowały zapasy tlenu na 8–12 godzin.

Co czwarte zakażenie koronawirusem na świecie odnotowywane jest właśnie w Indiach. Jak podaje agencja Reutera, kraj jest też piątym państwem świata pod względem liczby zgonów na Covid-19, po USA, Brazylii, Rosji i Meksyku. Do tej pory w Indiach zdiagnozowano 15 milionów zakażeń.

Mimo krytycznej sytuacji, Indie nie zdecydowały się na wprowadzenie lockdownów,  a do tego nie zostały odwołane imprezy religijne takie jak m.in. festiwal Kumbhamela, który jest ważnym świętem dla hinduistów i jest połączonym z pielgrzymką do wybranych miast, w których na przemian odbywają się najważniejsze uroczystości. W ubiegłą środę we wspólnej kąpieli we wspólnej kąpieli w Gangesie wzięło udział prawie milion osób. Nie przejmują się, że w kraju przeciążone są zarówno szpitale jak i krematoria, brakuje leków oraz tlenu medycznego.

Indyjski koronawirus w Europie

Indie zmagają się też z nowym i agresywnym wariantem koronawirusa, który przeszedł aż dwie mutacje. Pierwsze przypadki zakażenia tym wariantem odnotowano już w Europie. Nie wiadomo jaka będzie skuteczność szczepionek na COVID-19 w jego przypadku.

Źródło zdjęcia: