Robaki w domu - jakie występują najczęściej i jak się ich pozbyć? Nie zawsze domowe sposoby wystarczą

Robaki w domu – oto jakie insekty najczęściej z tobą mieszkają

Robaki, owady, insekty… brzydzisz się nimi? Musisz wiedzieć, że żyją w twoim domu, może nawet teraz cię obserwują i nawet o tym nie wiesz. Są w kuchni, łazience, szafie, w łóżki, w jedzeniu! Oto robaki w domu, które najczęściej spotkasz. Rybiki, pluskwy, pchły, mole spożywcze, karaluchy, muszki… jak się ich pozbyć i skąd się biorą? Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne!

Robaki  w domu to nieodłączna część naszego życia. Czasem są niewidoczne, szkodliwe, gryzą i często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności. Warto wiedzieć jakie insekty najczęściej można spotkać w domu. Nie zawsze odrobaczenie i firma dezynsekcyjna są potrzebne, bo czasem wystarczą domowe sposoby, by się ich pozbyć.

Rybiki cukrowe – robaki spod wanny

Rybiki cukrowe w domu są bardzo często naszymi współlokatorami. Najczęściej żyją w łazience i kuchni, bo lubią wilgoć. Jak pozbyć się rybików? Przygotuj się na długą wojnę, bo samica rybika składa nawet 20 jaj na dobę.

Czy rybiki są groźne dla człowieka? “Wilgotniaki” nie gryzą, nie przenoszą chorób, Mogą jednak powodować niewielkie zniszczenia, bo ich pokarmem jest… wszystko. Co jedzą rybiki? W menu mają zarówno cukier jak i klej do tapet, szczątki owadów, ryż, kasza i papier. Nie oprą się resztkom jedzenia, szczególnie zawierającym cukier.

Robaki w domu. Czy rybiki cukrowe to groźne insekty?
Robaki w domu. Czy rybiki cukrowe to groźne insekty?

Czego nie lubią rybiki?

Jak pozbyć się rybików? Istotne jest zmniejszenie poziomu wilgoci w domu oraz utrudnienie rybikom dostępu do pokarmu. Odstraszają je m.in. ocet i olej lawendowy.

Rozmaryn, wrotycz balsamiczny, ogórek – tego nie lubią rybiki! Podobnie jak ostrych przypraw, np. cynamonu czy goździków. Te naturalne odstraszacze rybików najlepiej wykorzystać jako ochronę produktów spożywczych w kuchennych szafkach i spiżarniach – zaleca Castorama.

Karaluchy

Karaluchy potrafią błyskawicznie stać się plagą w domu, szczególnie w bloku. Przekonała się o tym pewna warszawianka, której od karaluchów “zaczęły falować sufity”.

Karaluchy w mieszkaniach to nie tylko problem estetyczny. Portal dezynsekcja24h.pl ostrzega, że przenoszą choroby o charakterze wirusowym lub bakteryjnym (np. biegunka, gruźlica, cholera) oraz pasożyty w postaci glist. Portal ekologia.pl dodaje, że statystycznie na każdym karaczanie przebywa nawet 80 chorobotwórczych bakterii, a wiele z nich ze szczepów odpornych na antybiotyki. Co gorsza, ich odchody mogą stanowić dla człowieka bardzo silne alergeny. W przypadku dużych skupisk, w mieszkaniu pojawia się nieprzyjemny zapach.

Jak się pozbyć karaluchów?

W przypadku dużych skupisk karaluchów nie pomogą ogólnodostępne środki owadobójcze, bo karaluchy szybko uodparniają się na chemię. Co gorsza, wystarczy, że dezynsekcję przeżyje choćby jedna samica, a złoży kolejne jaja.

Walka z karaluchami jest coraz trudniejsza. bo adaptują się i uodparniają na powszechnie dostępne insektycydy.

Jako domowe sposoby na karaluchy często podaje się m.in. ręcznik nasączony piwem. Alkohol zwabi podtruje karaluchy, które później wystarczy już tylko zabić. Jako wabik na karaluchy zadziała też fusy z kawy. Przede wszystkim pomoże poprawienie warunków sanitarnych.

Pluskwy. Te robaki w domu to krwawa plaga

Pluskwy to czyste zło o czym świadczy niedawna inwazja pluskiew w Katowicach. Są wszędzie. Mogą przyjść wentylacją lub po rurach od sąsiada, możemy je złapać w tramwaju, pociągu lub w autobusie,w hotelu lub sklepie meblowym. Te małe potwory potrafią też doskonale wspinać się po ścianach.

Jak pozbyć się pluskiew?

Narcyz Staszewski, który od lat zajmuje się dezynsekcją, zwraca uwagę, że jeszcze kilka lat temu na rynku były dostępne środki skutecznie zwalczające pluskwy. Unia Europejska zabroniła jednak sprzedawania preparatów opartych na chlorpiryfosie. Obecnie nawet kilkukrotna dezynsekcja i ordrobaczanie mieszkania mogą okazać się nieskuteczne. Co więcej, pluskwy w ostatnich latach uodporniły się na popularne środki chemiczne. Zwalczanie pluskiew lepiej od razu powierzyć dobrej firmie dezynsekcyjnej i nie czekać aż pluskwy zaczną się rozmnażać.

Pluskwy chowają się w miejscach trudno dostępnych. Często trudno sobie wyobrazić, że owad mógłby się schować np. w załamaniu tapety, czy gniazdku elektrycznym. Pluskwy domowe dobrze jako kryjówki wykorzystują wszelkie szpary, szczeliny, meble, firany, żaluzje, tył lustra, obrazów itp.. Pluskwy domowe w dużej koncentracji wydzielają charakterystyczny zapach przypominający w zapachu gnijące maliny lub wegetującą kolendrę, może nas to naprowadzić na źródło problemu w naszym mieszkaniu – czytamy na portalu odstraszanie.pl.

Pluskwy w Katowicach - kolejne osiedla walczą z plagą
Pluskwy w Polsce to coraz większa plaga. Jak pozbyć się ich z mieszkania?
Jaja pluskwy i rozmnażanie

Niejednokrotnie wydaje się, że walka z pluskwami jest wygrana, ale to pozorne zwycięstwo. Pluskwa potrafi przeżyć bez pożywienia 80 do 140 dni (larwy) a dorosłe osobniki mogą wprowadzić swoje ciało w stan hibernacji trwający nawet do 550 dni. Dorosła samica składa 200-500 jaj (w partiach od 10-50), które są wielkości ziarnka piasku.

Ugryzienie pluskwy początkowo nie boli, ale później zaczyna się uporczywe swędzenie. Występują zmiany skórne, najczęściej w postaci swędzących czerwonych plamek, grudek lub bąbli. Wykwity pojawiają się w liniach po trzy (po angielsku określane jako mianem breakfastlunchdinner). U osób z alergiami lub mocno pogryzionych mogą  pojawić się np. pokrzywka, gorączka, uczucie osłabienia i rozbicia.

Pluskwa żywi się krwią, żerując głównie nocą, największą aktywność wykazując od 1 do 5 rano, czyli podczas najgłębszej fazy snu człowieka. W dzień kryje się np. w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli i podłóg czy za tapetami. Do ofiary przyciąga pluskwę wydychany dwutlenek węgla i substancje wydzielane przez skórę. 

Dorosła pluskwa przypomina pestkę jabłka. Dojrzały osobnik mierzy ok. 5 mm. Jest owalny i płaski, co pozwala mu się kryć w najwęższych zakamarkach. Insekty nie mają skrzydeł, ani zdolności skakania, a ich pancerz jest niezwykle twardy. Przed jedzeniem pasożyty są przezroczyste i trudne do zauważenia. Po posiłku ich odwłok rozdyma się i nabiera brunatnego koloru – opisuje Medicover.

Psotnik zakamarnik. Uczulający smakosz papieru

Psotnik zakamarnik (gryzek, zakamarnik pulsorz) to robak, który w waszym domu ma szczegolny apetyt na papier, książki i tapety. Jest szkodliwy dla zdrowia, bo tak jak roztocza, uznawany jest za silny alergen. Rozmnażaniu psotników w domu sprzyjają pleśnie i wilgoć. Gustuje także w resztkach jedzenia i przyciąga go kurz.

Skuteczną metodą zwalczania psotnika zakamarnika jest także profesjonalnie wykonane zamgławianie ULV.

Robaki w domu. Może zamieszkać z tobą psotnik zakamarnik
Robaki w domu. Może zamieszkać z tobą psotnik zakamarnik

Prusaki

Pruaki, a dokladnie karaczany prusaki (Blattella germanica), to wyjątkowo niepożądane robaki w domu. Są bardzo szybkie, świetnie się wspinają i ciężko się ich pozbyć. Ciężko je nawet zauważyć, bo w dzień kryją się m.in. szczelinach ścian, za listwami, szafami, boazerią, pod kuchenkami i zlewozmywakami. Wychodzą na żer w nocy, a gdy poczują drgania lub światło, natychmiast uciekają do kryjówek.

bardzo szkodliwe. Zanieczyszczają żywność w domu swoimi odchodami, bakteriami i pleśniami, przyczyniając się do ich psucia. Co więcej, niszczą książki i tapety, roznoszą zarazki i choroby.

Karaczany zjedzą wszystko. Skonsumują nawet osłabionych i rannych przedstawicieli swojego gatunku.

Jakie choroby przenoszą prusaki? Są odpowiedzialne za choroby wirusowe i bakteryjne (takie jak biegunka, gruźlica, czerwonka, tężec, dżuma, trąd, cholera), a także pasożyty (np. glisty). Ślina, odchody i części ciała prusaków, mogą być przyczyną alergii i astmy.Według danych z USA ,alergię na karaczany stwierdza się przeciętnie u 25% dzieci chorych na astmę.

Prusaki odgrywają bardzo ważną rolę w przenoszeniu chorób (czerwonka, dżuma, trąd, tyfus, cholera, tężec, gruźlica i inne jak np. hiv czy aids) oraz pasożytów (glisty). Często występują w szpitalach i uczestniczą w szerzeniu się zakażeń wewnątrzszpitalnych – ostrzega Prusator.pl.

Jak pozbyć się prusaków z domu?

Na rynku dostępne są liczne skuteczne preparaty chemiczne na prusaki, ale sprawdzają się też domowe sposoby jak np. wychłodzenie pomieszczenia. Warto zastosować też mieszankę cukru i proszku do pieczenia, kocimiętkę lub liście laurowe. Prusaki nie przepadają za zapachem amoniaku. Warto je zwabić np. do piwa, by utopiły się w alkoholu.

Plaga karaczanów lubi wracać, więc warto skorzystać z pomocy firm dezysekcyjnych, które stosują np. usuwanie prusaków metodą ULV (ultra low volume) lub metodą żelową.

Nowe badania sugerują, że karaczan prusak ewoluuje w bardzo szybkim tempie. Naukowcy podejrzewają, że jest to odpowiedź na powszechnie stosowane insektycydy. W ten sposób prusaki mogą rozwinąć odporność na środki owadobójcze oraz na chemikalia, z którymi nigdy nie miały do czynienia. To może uczynić je niemal niemożliwymi do wyeliminowania – ostrzega Dziennik Naukowy.

Mącznik młynarek

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) to chrząszcz, który często pojawia się w domach. Powierzchnia ciała pokryta jest drobnymi fałdkami, jest błyszcząca i wydaje się tłusta. Gustuje w suchym jedzeniu jak mole spożywcze. Chrząszcz jest jednak o wiele bardziej żarłoczny, a jego aparat gębowy pozwala mu z łatwością przegryzać się przez opakowania.

W ciągu życia samica składa około 500 jaj, a rozwój chrząszcza trwa około 1 roku. Larwy mącznika są długie, mogą mieć nawet 3 cm! Jaja i larwy najczęściej spotkamy w herbacie, mące, makaronie, ryżu i kaszach.

Produkty zanieczyszczone mącznikiem młynarkiem należy wyrzucić. Ich zjedzenie grozi zatruciem pokarmowym.

Chrząszcz czasami pojawia się w mieszkaniach, bo samica wlatuje przez okno i składa jajka w szafce z jedzeniem. Aczkolwiek najczęściej, tak jak mole czy inne żuki, jak żywiak chlebowiec, mączniki przynosi się po prostu ze sklepu. Bowiem robak najbardziej lubi magazyny, młyny i piekarnie. Wraz z mąką, niewidoczne, do mieszkania przedostają się jajeczka lub larwy, które potem rozprzestrzeniają się na całe mieszkanie – ostrzega fajnyogrod.pl.

Mole spożywcze

Mole spożywcze (m.in mklik mączny i omacnica spichrzanka) to robaki w domu, przypominające ćmy. Bywają szczególnie uciążliwe i budzą obrzydzenie. Ich pokarmem są suche produkty spożywcze jak np. mąka, orzechy, kasze, cukier i ziarna. Nie zdziwcie się, gdy znajdziecie larwy i jaja moli spożywczych w makaronie lub ryżu. Co gorsza, mole spożywcze rozmnażają się bardzo szybko, a samica mola spożywczego jednorazowo składa nawet 170 jaj.

Te insekty są wyjątkowo żarłoczne. Potrafią przegryźć folię, by dostać się do jedzenia. Jeśli znajdziecie w opakowaniu posklejane grudki mąki lub ryżu, to znak, że w domu są mole spożywcze.

Skąd się biorą mole spożywcze w domu? Często przynosimy je razem z zakupami, w którym są ich jaja. Często dostają się do produktów spożywczych już na etapie produkcji. Wlatują również do domu przez otwarte okno i mogą przywędrować od sąsiadów.

Larwy wylęgają się po ośmiu dniach. Początkowo mają postać gąsienicy. Mkliki spożywcze mają brązowy kolor, a omacnice spichrzanki mają jedynie brązowe głowy i białe tułowia. O obecności moli spożywczych informuje obecność cienkiej pajęczyny pojawiającej się wewnątrz wymienionych produktów sypkich. Posklejane grudki np. mąki czy ryżu są pożywieniem dla larw moli – wyjaśnia medonet.pl.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Przede wszystkim natychmiast trzeba wyrzucić wszystkie skażone produkty. Konieczne jest dokładne umycie kuchni, szczególnie szafek z jedzeniem. Do wybicia moli wystarczy ciepła woda z mydłem. Mole spożywcze nie lubią wysokiej temperatury, więc suszenie szafek suszarką do włosów da im popalić. Pomogą również liść laurowy i cytrusy, skórka pomarańczowa lub skórka cytrynowa.

Czym odstraszyć mole spożywcze?

Mole spożywcze nie lubią octu. Nie przypadną im do gustu również olejek lawendowy, olejek goździkowy i eukaliptusowy. Warto wyłożyć szafki gazetami, bo mole nie lubią zapachu farby drukarskiej.

Kołatek domowy

Kołatek domowy często mylony jest z kornikiem, ponieważ żeruje na każdym rodzju drewna. Chociaż ten maluch osiąga rozmiar do 4 mm, to jest w stanie poważnie uszkodzić meble czy konstrukcję drewnianych schodów. Łatwo poznać, że kołatek żeruje w domu, bo wydaje charakterystyczny odgłos “kołatania”. To sprawka samic, które natrafiają na twardy kawałek drewna.

Jeżeli więc usłyszysz głośny stukot dobiegający z któregoś z mebli, bezzwłocznie się go pozbądź, aby kołatki nie zajęły pozostałych drewnianych sprzętów – zaleca portal Ładny Dom

Źródło zdjęcia: