Naukowcy ostrzegają: ZWIERZĘ X wywoła nową pandemię. "Nieznany wirus (Choroba X) może zabić nawet 75 mln ludzi"

ZWIERZĘ X wywoła nową pandemię? “Nieznany wirus zabije 75 mln ludzi”

Naukowcy od dawna ostrzegają, że ludzkości zagraża niezidentyfikowana jeszcze Choroba X, która będzie miała pochodzenie odzwierzęce. Od jakiego gatunku zwierząt pochodzić będzie zabójcza zoonoza? Badacze sugerują, by jak najszybciej odnaleźć i zbadać ZWIERZĘ X.

Koronawirus SARS-CoV-2 to nie jedyne pandemiczne zagrożenie. Naukowcy ostrzegają, że wkrótce może zaatakować nas Choroba X, czyli wciąż niezidentyfikowana choroba odzwierzęca. Według szacunków, może zabić nawet 75 mln ludzi. Najprawdopodobniej będzie to nieznany jeszcze koronawirus. Rodzi się pytanie, przez jakie zwierzę zostanie wywołana nowa pandemia? Będzie to tzw. „zwierzę X”.

Zwierzę X i wirusy odzwierzęce. Czy zagraża nam CHOROBA X?

Naukowcy podejrzewają, że zwierzę X najprawdopodobniej będzie nietoperzem. Podkreślają, że zaczął się już wyścig z czasem i konieczne są intensywne badania nietoperzy, które roznoszą wciąż nieopisane koronawirusy.

Przed chorobą X i zwierzęciem X ostrzega m.in. Światowa Organizacja Zdrowia. Zagrożenie jest realne. Eksperci WHO podkreślają, że chorobami odzwierzęcymi zaraża się na świecie nawet miliard ludzi rocznie, przy czym odzwierzęce patogeny zabijają ok. milion osób.

Dr Josef Settele z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtz, który bada choroby odzwierzęce dla ONZ, ostrzega, że Choroba X może być przenoszona przez każde zwierzę. Jednak niektóre gatunki są bardziej podatne na wirusy. Jego zdaniem, „Zwierzę X” to najprawdopodobniej szczur lub nietoperz, chociaż wszystko zależy od zdolności adaptacyjnych danego gatunku. Podkreśla, że ogniskiem Choroby X najpewniej będą targowiska takie jak np. „wet market” w Wuhan. Przykładowo, w Afryce na podobnych targach, nie zachowując żadnych zasad bezpieczeństwa, sprzedaje się mięso małp. Mogłoto być przyczyną wybuchu epidemii eboli.

Olbrzymim rezerwuarem nieznanych chorób jest też Ameryka Południowa i tamtejsze lasy deszczowe w Amazonii. Działalność człowieka i wyniszczanie siedlisk zwierząt sprawia, że ludzie mają coraz częstszy kontakt z nowymi patogenami.

Jakie choroby przenoszą nietoperze?

Ekspert ds. chorób zakaźnych Anthony Lockett ostrzega, że największym zagrożeniem epidemicznym są ptaki i nietoperze, ponieważ latają i każdego dnia przemieszczają się na duże odległości. Co więcej, ptaki mogą przenosić infekcję patogenami wśród gatunków bliskich człowiekowi. (np. kaczki).

Coraz większy problem stanowi też masowa migracja nietoperzy na tereny zamieszkałe przez ludzi. Przykładowo, w Kambodży w Battambang tysiące tych ssaków wiszą nad największym rynkiem w okolicy, wypróżniając się na ludzi i produkty. Dachy straganów i namiotów są pokryte niemal w całości odchodami nietoperzy, a wokół pełno jest psów i kotów. Co więcej, niektórzy sprzedają guano nietoperzy. Nietoperze w Kambodży w poszukiwaniu pożywienia potrafią jednej nocy pokonać nawet 100 kilometrów, po drodze rozsiewając patogeny i zakażając nimi kolejne zwierzęta. 

Nietoperze noszą w sobie tysiące koronawirusów, z czego większości nadal nie znamy. Wiemy, że istnieją. To tylko kwestia znalezienia ich  znalezienia – twierdzi dr Marc Valitutto. (Focus.pl)

Szacuje się, że wśród ptaków i ssaków krąży ok. 1,6 mln patogenów, a odzwierzęce wirusy odpowiadają za 75 proc. chorób zakaźnych atakujących ludzi w tym stuleciu. Co gorsza, adiunkt Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie dr Paweł Grzesiowski w jednym z wywiadów powiedział, że wirusy takie jak np. szczepy grypy, mutują średnio co 50-100 lat i w każdej chwili może pojawić się szczep pandemiczny.

Źródło zdjęcia:

  • Naukowcy ostrzegają: ZWIERZĘ X wywoła nową pandemię. “Nieznany wirus (Choroba X) może zabić nawet 75 mln ludzi”: Nadine Trief z Pixabay