Co powoduje raka piersi? Czynniki ryzyka i przyczyny zachorowania

Rak piersi – przyczyny i czynniki ryzyka

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% zachorowań na nowotwory złośliwe. Bezpośrednią przyczyną raka piersi jest niekontrolowane namnażanie się wadliwych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. Co powoduje ten proces? Naukowcy wyodrębnili czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu.

Rak piersi to coraz większy problem. Jak wynika z badan i raportów, co 14 Polka zachoruje na ten rodzaj nowotworu. Niestety, każdego roku w Polsce umiera z powodu raka piersi nawet 5000 kobiet. Co prawda nie wiemy dokładnie co powoduje raka piersi i namnażanie wadliwych komórek, ale opisano czynniki ryzyka. Niektóre można kontrolować i wyeliminować z życia codziennego.

Co powodu raka piersi? Czynniki ryzyka

Jednym, z głównych czynników ryzyka jest wiek. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem, a największe jest po 50. roku życia.

Ryzyko zachorowania zwiększa się wyraźnie u kobiet po 50. roku życia, a największe jest między 50. a 69. rokiem życia. Po 50. roku życia zwiększa się też umieralność z powodu tego nowotworu – podaje Medicover.

Alkohol jest rakotwórczy, szczególnie dla kobiet. Etanol zmienia metabolizm żeńskich hormonów płciowych estrogenow, a więc przesadzanie z alkoholem prowadzi do nowotworu piersi. Ryzyko zachorowania znacząco podnosi również palenie papierosów. Dodatkowe ryzyko stanowi także otyłość oraz zbyt dużo tłuszczu w diecie.

Onkologia.org informuje, że kobiety z tzw. gęstą tkanką gruczołową mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększają czynniki genetyczne oraz obciążenie rodzinne, np. jeśli nowotwór wystąpił u bliskich takich jak np., ciocia, mama lub babcia. Zagrożeniem dla kobiety jest  rodzina mutacja genu BRCA (najczęściej mutacje genów BRCA1 i BRCA2). Około 5% raków piersi występuje rodzinnie

Jak podaje Medistore.com, zachorowanie na rajka piersi może wiązać się z czynnikami hormonalnymi. Długoterminowe stosowanie zastępczej terapii hormonalnej i antykoncepcji hormonalnej mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Tabletki dwuskładnikowe mogą nieznacznie zwiększać ryzyko choroby u kobiet genetycznie obciążonych

Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest również „wczesna miesiączka lub menopauza w późnym wieku, czyli po 55. r.ż.; brak ciąży lub późna ciąża (tj. urodzenie pierwszego dziecka po 30. r.ż.)” .(Medistore)

Niektórzy naukowcy sądzą, że istotna jest liczba wszystkich cyklów miesiączkowych w życiu kobiety. Jednak ważniejsza wydaje się być liczba cyklów przed pierwszą ciążą. Możliwe, że piersi są wrażliwsze na działanie hormonów zanim sutki zakończą proces rozwoju (czyli do momentu wytwarzania mleka), dlaczego tak ważna jest pierwsza ciąża. Bezdzietność i późny wiek pierwszego porodu sprzyjają rozwojowi raka sutka. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które urodziły pierwsze dziecko po 30 roku życia – wyjaśnia portal abczdrowie.pl.

Rak piersi  – leczenie i profilaktyka

Rak piersi to nie wyrok. Jeśli zmiany nowotworowe zostaną  wykryte we wczesnym stadium, znacząco rosną szanse na wyleczenie.  Dlatego tak ważne są profilaktyka, mammografia, samobadanie piersi, regularna diagnostyka, zbadanie predyspozycji genetycznych do raka piersi oraz systematyczne badania przesiewowe. Kluczowy są też zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i dużo ruchu.

Jakie są przyczyny raka sutka?

·         obecność mutacji genów, przede wszystkim BRCA1 i BRCA2, ale ryzyko raka piersi mogą zwiększać również mutacje innych genów, np. TP53, PTEN, CHEK2, CDH1, PALPB2
·         nowotwór sutka u bliskich krewnych, np. babci, matki, ciotki lub siostry,  
przebyte zachorowanie na raka sutka
·         wiek powyżej 50. roku życia – ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem,
·         płeć żeńska – u mężczyzn rak sutka występuje rzadko,
·         wystąpienie pierwszej miesiączki w młodym wieku, czyli poniżej 12. roku życia,
·         menopauza w późnym wieku, czyli powyżej 55. roku życia,
·         długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii menopauzy,
·         nadwaga i otyłość u kobiet po menopauzie,
·         mała aktywność fizyczna,
·         ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego,
·         bezdzietność,
·         późny wiek (powyżej 30. roku życia) urodzenia pierwszego dziecka,
·         niekarmienie dzieci piersią,
·         duża ilość tkanki gruczołowej w piersiach, nazywana wysoką gęstością piersi,
·         długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej – jest to niewielki
·         wzrost ryzyka,
·         przebyty rak jajnika, endometrium lub jelita grubego,
·         częste spożywanie alkoholu. (źródło Medicover)

Źródło zdjęcia: