Huragan Ian w USA i zagrożona Floryda

Huragan Ian uderzył w USA. “Rekiny na ulicach, zniknęły osiedla” [WIDEO]

Huragan Ian uderzył w USA, powodując ogromne zniszczenia. Rośnie liczba ofiar kataklizmu. Zatonęła łódź z imigrantami, a ulicami pływają rekiny. Tak jak przewidywały prognozy pogody, prędkość wiatru na Florydzie osiągnęła 250 km/h. Do internetu trafiają kolejne przerażające zdjęcia i wideo z terenów dotknętych przez huragan.

Huragan Ian z monstrualną siłą uderzył w USA, pustosząc Florydę. Po zderzeniu z linią brzegową, huragan osłabł z 4. kategorii do kategorii 2. Zdążył jednak spowodować ogromne zniszczenia. Wciąż jest bardzo niebezpieczny, a do wielu potrzebujących nie można dotrzeć. Wiele osób uznaje się na razie za zginione.

Huragan Ian w USA. Floryda walczy z kataklizmem

Oko huraganu Ian dotarło do wybrzeży Florydy tuż po godz. 15:00 lokalnego czasu w pobliżu wyspy Cayo Costa. Tak jak zapowiadało Krajowe Centrum Huraganów (NHC), prędkość wiatru osiągnęła 250 kilometrów na godzinę. Niektóre osiedla mieszkalne na Florydzie zostały zmiecione przez wiatr lub zmyte z powierzchni ziemi. Jak na razie 2 miliony odbiorców zostały bez prądu. Straty wstępnie szacuje się na miliardy dolarów.

Wciąż trwają liczne akcje ratunkowe, aby ocalić ludzi i ich zwierzęta domowe. Niestety, wiele miejsc jest całkowicie odciętych od świata. Telefony nie działają, liczne tereny sa całkowiecie zalane, więc nie można określić liczby poszkodowanych lub zmarłych z powodu kataklizmu.

To jest burza, o której będziemy mówić przez wiele lat, to historyczne wydarzenie – przekazał Ken Graham, dyrektor Krajowej Służby Pogodowej (NWS).

Woda brutalnie wdarła się w głąb lądu. W sieci można znaleźć nagrania wideo, na których widać rekiny pływające na jednej z ulic Fort Myers. Huragan wtłoczył tam wodę z Zatoki Meksykańskiej.

Zatonęła łódź z imigrantami. Walka z huraganem

Jak podaje The Guardian, huragan zatopił u wybrzeży Florydy łódź, którą płynęli imigranci. Potwierdzomo, że cztery osoby dopłynęły do brzegu o własnych siłach, a 3 zostały uratowane przez amerykańskie służby. 20 wciąż pozostaje zaginionych.

Ian jest najsilniejszym huraganem, jaki pojawił się w ostatnich dekadach na zachodnim wybrzeżu Florydy. Dorównuje siłą huraganowi Charley z 2004 roku. W ciągu ostatnich 30 lat Amerykę nawiedziły tylko dwa huragany kategorii 5. Obydwa uderzyły we Florydę – przypomina Wirtualna Polska.

Źródło zdjęcia: